Завдяки лісистості місцевості в Прикарпатті здавна будували культові споруди з дерева. Точну дату появи божниць історики встановити поки не можуть, але на місці зруйнованих з часом святинь зводилися нові храми, багато з яких збереглися, і в них зараз відбуваються богослужіння. Зразки дерев’яного сакрального зодчества мають статус пам’яток архітектури, але не завжди охороняються належним чином. Унікальні будови піддаються кардинальним змінам під час безвідповідальних ремонтів з використанням сучасних матеріалів, втрачаючи автентичність. Розглянемо на прикладі храмів Стрийщини, в якому стані дерев’яні пам’ятки в селах Стрийського району Львівської області.
Найстаріша церква знаходиться в п’яти кілометрах на південний схід від
Стрия в селі
Стрілків. Свято-Миколаївський храм датується 1650 роком і має статус пам’ятки архітектури національного значення.
Тризрубна будівля бойківського типу побудована з брусів, що властиво для українських церков. Нава має чотирьохскатний пірамідальний дах. Покрівля, верхня частина храму і оперізуючий його піддашшя виготовлені з ґонту. На північ від церкви розташована одноярусна дзвіниця.
У скляному ящику біля входу поміщена дерев’яна фігура Святителя Миколая.
Святиня розташована на височині, до якої ведуть металеві сходи. Служби у Свято-Миколаївській церкві проводяться тільки в храмове свято — 19 грудня, громада з 1990 року молиться в новому просторому храмі з великими красивими вікнами і з дзвіницею незвичайного проектування.
![Стрілків. Львівська обл. Свято-Миколаївська церква. 1650 р. Сходи Стрілків. Львівська обл. Свято-Миколаївська церква. 1650 р. Сходи](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLwQge0jDBSDPAQBHrE3grr-JdCeuKgnjug3iUvl3W4k9R1wzFOzUTHpEr-260j5youFfFZ7qF-3_H9WzrxMrXvzhcEI_siuirXr3Meb_xoy5hGkdkpDd3cOYVnnvFL8sQYteztfcBVWX8/s320/trip-impressions-strilkiv-P1100472.JPG) |
Стрілків. Львівська обл. Свято-Миколаївська церква. 1650 р. Сходи |
Добрівляни
Зі статусом пам’ятки національного значення є церква Воздвиження Чесного Хреста в
Добрівлянах, в чотирьох кілометрах на північ від Стрия.
![Добровляни. Льівська обл. Церква Воздвиження Чесного Хреста Добровляни. Льівська обл. Церква Воздвиження Чесного Хреста](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYmzaKq0irs8JXP5h_vfgy6CkZTg60mACCqBO-D112VGE7zraBoKEbqagaKZvnxjovNvEY6TTz_uyYSb2X6Xsb4hhrwm6P6HF6upHnDXiqR5A8cdpaN1KYqze3KDP4WZGeHOpxO9plTmz8/s320/trip-impressions-dobrivlyany-stryi-P1100338.JPG) |
Добровляни. Льівська обл. Церква Воздвиження Чесного Хреста |
У 1629 році польська поміщиця звела невелику божницю, в якій засновниця знайшла останній спокій. Через 100 років нащадки благодійниці добудували церкву, і її могила зараз знаходиться всередині молитовного місця. Двозрубну споруду без залізних цвяхів накрито ґонтом. Старожили села згадують, що колись серед храмових реліквій було крісло Богдана Хмельницького з написом. У богоборчі часи селянам вдалося зберегти святиню від руйнування, але служби в ній не проводилися. Зараз її відкривають тільки 27 вересня в храмове свято. Церква оточена будівлями і з дороги її не видно.
Підгірці
На схід від Стрия в селі
Підгірці церква Зіслання Святого Духа 1810 року побудови також має статус пам’ятки архітектури національного значення.
![Підгірці. Львіська обл. Церква Зіслання Святого Духа 1810 р. Підгірці. Львіська обл. Церква Зіслання Святого Духа 1810 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFlZYdjvBmNU5qSASMc2Z_TQxqz_JMS1UkrLKRtrTz9nf31hl-hV5UJqeA4pJ6FADiyAEBtjSpgP7yG_ouvdn1FASE8CKznGmNaA9svDKhfUOw10WRESg_nRGATP5aONsdm6_UjbHllB_3/s320/trip-impressions-ukraine-podgorcy-stryjskogo-P1120816.JPG) |
Підгірці. Львіська обл. Церква Зіслання Святого Духа 1810 р. |
До 1939 року покровителем храму був землевласник барон Бруницький. Після війни святиня була закрита, і віруючі з молитвою ходили в інші села. У 1989 році церкву повернули віруючим і почалося її відновлення. У 2016 році в Підгірцях в самому центрі побудований новий великий храм, але цей громада береже як культурну й духовну спадщину села.
![Підгірці. Львіська обл. Церква Зіслання Святого Духа 1810 р. Підгірці. Львіська обл. Церква Зіслання Святого Духа 1810 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhuFqX12z3extznxQ2de3g3uGdHAqK2F7A7xxS2n8Uil2YFog_HOIn6RqsuQSNVxTaGt9JlrJGsp6_UUrHHBr5cd2EYqLbXmivyIwMk8gFu26QFd2eznRceS9vR7oS99HeWZfkYuYlDvOFi/s320/trip-impressions-ukraine-podgorcy-stryjskogo-P1120807.JPG) |
Підгірці. Львіська обл. Церква Зіслання Святого Духа 1810 р. |
Братківці
Майже в кожному селі південно-західного напрямку від Стрия є дерев’яний храм. У
Братківцях церква Преображення Господнього побудована в 1876 році.
![Братківці. Львівська обл. Церква Преображення Господнього. 1876 р. Братківці. Львівська обл. Церква Преображення Господнього. 1876 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhFCYejJYUrETRH518XfisP3RieG7-k_ZWbeJ6VLHCpMGCMZR9GIbddSzvplwVQwJ5NTFJaQO-fPv7oMD71JoOgcAYcuF5P2sYwa6WiO_kIb1cy_3Tmj0iu1RPenKHnPzManD6kB_YQlMq6/s320/trip-impressions-ukraine-bratkivtsi-434.jpg) |
Братківці. Львівська обл. Церква Преображення Господнього. 1876 р. |
Тризрубний храм покритий металевою крівлею. До вівтаря гранованої форми з двох сторін прибудовано ризниці. Наву вінчає п’ятискатний дах, а бабинець і ризниці двускатна. Пам’ятна дошка на стіні церкви свідчить про святотатство безбожної влади, яка пограбувала святиню в 1986 році. Віряни бережуть пам’ятник місцевого значення і зі збільшенням громади молебень проводяться в новій церкві Успіння Пресвятої Богородиці 2013 року.
![Братківці. Львівська обл. Церква Преображення Господнього. 1876 р. Братківці. Львівська обл. Церква Преображення Господнього. 1876 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEikUS-K-iH3Nhc9frxrQxUq3znmVU5taTk_e81DAD_5r1D2AkBZJlRz4DmfLjC72x2VgVOsQASuxrCwkukA6KBeeHoqECNF7rdyYapHEO3kmFuZIByI-4D8KQ9as3UgsLHbh09ngc8sOVK-/s320/trip-impressions-ukraine-bratkivtsi-426.jpg) |
Братківці. Львівська обл. Церква Преображення Господнього. 1876 р. |
Долішнє
Наймолодші дерев’яні церкви Стрийщини розташовані в селах
Долішнє і
Семигинів. Храм Різдва Пресвятої Богородиці побудували в 1922 році на місці знищеної під час Першої світової війни попередниці. Золоте покриття єдиною в селі церкви видно здалеку і підтверджує бажання громади одягнути її по-багатому.
![Долішнє. Львівська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці. 1922 р. Долішнє. Львівська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці. 1922 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj3f2j8IhMfp9EccEdbQ2C2kGSlV_UWi6jt0VWazkgxWYUMdSRKAKPoz1xHF-TGp-0sWZZwYc2JBUXu-irG58A7KLg9vg2-LP4rZ6xgXaGWwcQ1cib7NEShyphenhyphenHY1Qz0ALbygQBJrTBudfbPP/s320/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100407.jpg) |
Долішнє. Львівська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці. 1922 р. |
Семигинів
У Семигинові хрестоподібна в плані церкву Воздвиження Чесного Хреста освятили в 1941 році.
![Семигинів. Львівська обл. Церквуа Воздвиження Чесного Хреста. 1941 р. Семигинів. Львівська обл. Церквуа Воздвиження Чесного Хреста. 1941 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7RRO81V2ZDTPdkBi3yIifYX5hntguik-m0GKT9JAMqYfeN4Pqf2GTt0hCNC44TsNCxlopwhwi6jiR5bhzzN72QkP-xo5-xdENosgMp8zLAKlqjZN5DtCLJ9DFCYu7pknv9zrPDqmdqUzk/s320/trip-impressions-ukraine-pechernij-monastir-rozg%25D1%2596rche-IMG_20180522_154046.jpg) |
Семигинів. Львівська обл. Церквуа Воздвиження Чесного Хреста. 1941 р. |
Станків
Рухаючись в південному напрямку від Стрийського повороту, в кожному населеному пункті помічаєш сяючі на сонці металеві завершення дерев’яної сакральної архітектури. У
Станкові церкву Пресвятої Трійці збудували у 1850 році на пожертви селян і під керівництвом священика. За радянських часів божницю закрили, і за вказівкою голови колгоспу цигани розтягнули церковне начиння і святі образи. У молитовному приміщенні розмістили колгоспний музей. Після тривалих клопотань і поневірянь по бюрократичних кабінетах в 1986 році церкву знову відкрили для віруючих.
![Станків. Львівська обл. Церква Пресвятої Трійці. 1850 р. Станків. Львівська обл. Церква Пресвятої Трійці. 1850 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgpc56QO2ZK4ui8NgNB-4Q9irAwdFSWBoX2CELF5b8B47uszlPhYbbMgDFjCH391qMSHfcQ8jAaBbEu-IrU2K-kDWtyHhfP7v2zpUSSueJfwrVOuBs-8rnN7AgXQlyuGcOA2utx2T9DsXpz/s320/trip-impressions-ukraine-stankiv-P1100381.jpg) |
Станків. Львівська обл. Церква Пресвятої Трійці. 1850 р. |
Моршин
У
Моршині церква Покрова Пресвятої Богородиці зведена в 1825 році. У роки гонінь на релігію служби відбувалися нелегально при забитих дошками дверях. У 1943 році святиню відвідав митрополит Андрей Шептицький. Наразі в відремонтованому храмі відкрито музей ікон Божої Матері.
![Моршин. Львівська обл. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1825 р. Моршин. Львівська обл. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1825 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjP1CGr7LYmvJ2-m-PdNCG-96HmGVG-il9jGoY29anDkXwjnzBf_onL_uD4VPWwqiQzDJqCmr2zWhKeikMFY4oNACvBAaNxkDwVLVUOVfGx7Ty4B62qXjYuKPMG6RjfRmCXAOr2RyIzVXZf/s320/trip-impressions-ukraine-morshin-P1120248.JPG) |
Моршин. Львівська обл. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1825 р. |
Лисовичі
Найстаріша діюча церква розташована в селі
Лисовичі на кордоні з Івано-Франківською областю. На табличці храму Богоявлення Господнього вказана дата будівництва — 1712 рік. Але є й інша версія — 1755 рік, можливо цей час завершення будівельних робіт. Тризрубна, триярусна будівля на дубовій підставі увінчана трьома маківками. У 2014 році громада ремонтувала шедевр дерев’яного зодчества місцевого значення з використанням ґонту, пам’ятая навички майстерності народних умільців.
![Лисовичі. Львівська обл. Церква Богоявлення Господнього. 1712 р. (1755 р.) Лисовичі. Львівська обл. Церква Богоявлення Господнього. 1712 р. (1755 р.)](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiKDT-mwWXR-35Q563-kWaJF8y6uXmkyKKdn05vY4r1RhsVWyrhp-uYK5YJQdI1ZpWba4GjfpyvItkZ1badk6KEtfxiieJZHUGMpBajwkYCaUdfFPK82Xw0Z3zKe3EyMjQw2dLErbQrjRtI/s320/trip-impressions-ukraine-l%25D1%2596sov%25D1%2596ch%25D1%2596-09_full.jpg) |
Лисовичі. Львівська обл. Церква Богоявлення Господнього. 1712 р. (1755 р.) |
Задеревач
У сусідньому селі
Задеревач церква святого Іоанна Хрестителя теж має дві дати спорудження — 1808 рік і 1826 рік. Кілька років різниці для такого поважного віку не мають особливого значення, якщо пам’ятку бережуть і знають її історію. До ювілею святині селяни постаралися і зробили її блискучою, накривши тризрубну будівлю і оперізуюче її піддашшя металевою бляхою, встановили пластикові вікна і обшили вагонкою.
![Задеревач. Львівськаобл. Церква святого Іоанна Хрестителя. 1808 р. (1826 р.) Задеревач. Львівськаобл. Церква святого Іоанна Хрестителя. 1808 р. (1826 р.)](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0TnS01OBI00kEFWa8HKZQaQfy2ww18HH_GYCECWj8k-oVz59GK1qW5DtaijELYMdeRoQw884FuSEUccG_zkBTBC9NuMoUD-tMGeWSaYt15QQOoNWL5GmyU4WZBskB7qJl4XZC-2qzbdMB/s320/trip-impressions-ukraine-zaderevach-P1090780.jpg) |
Задеревач. Львівськаобл. Церква святого Іоанна Хрестителя. 1808 р. (1826 р.) |
Воля-Задеревацька
Різняться дати спорудження храму святого Архистратига Михаїла в сусідньому селі Воля-Задеревацька —1807 рік і 1856 рік. Двозрубна церква (нава і вівтар) вінчає невелика маківка. Божниці не вдалося уникнути євроремонту з заміною на великі пластикові вікна. Храм відомий тим, що в 1930-і роки священиком в ньому був отець Андрій — батько провідника ОУН Степана Бандери.
![Воля Задеревацька. Львівська обл. Церква святого Архистратига Михаїла. 1807 р. (1856 р.) Воля Задеревацька. Львівська обл. Церква святого Архистратига Михаїла. 1807 р. (1856 р.)](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhkyqYPVEjdj4-OgyX9ixEgbHz3qw_xH_Ti-gTxdPjsr9eOSW6TYdearVOz78mo4OWRRM2icsf1b3vgG7wmApFFcro98m87it1yvLSAVVtongljQ3gUBER7lbRb6xz2nfX8-bmICCgpSAGS/s320/volya-zaderevac%2527ka56_full.jpg) |
Воля Задеревацька. Львівська обл. Церква святого Архистратига Михаїла. 1807 р. (1856 р.) |
Великі Дідушичі
У
Великих Дідушичах, найвіддаленішому селі на цій гілці, церкву Стрітення Господнього освятили в 1811 році. Храм привезли зі Стрия і встановили на кам’яному фундаменті на місці згорілої попередниці. У богоборчі часи церква була духовним центром для віруючих всієї округи, де більшовицька влада закрила божниці. До 200-річного ювілею пам’ятку переодягли в евронаряд, не турбуючись про збереження традицій дерев’яної народної архітектури. Служби проводяться в новозбудованому храмі.
![Великі Дідушичі. Львівська обл. Церква Стрітення Господнього. 1811 р. Великі Дідушичі. Львівська обл. Церква Стрітення Господнього. 1811 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhjrVhJfnDAWKj0Lemed6EOd84Dv19XTucSnc_8Q9livtxLirjtM5S59bj3N9ifvbLjbFwcRVzh0Jw1CT2rYt-2_m_9b1b7lBLIfVnJAu2yqWZVWD7Px4YHUl4CcU3kfXgO5uIczGcITPxc/s320/trip-impressions-veliki-d%25D1%2596dushich%25D1%2596-P1100035.jpg) |
Великі Дідушичі. Львівська обл. Церква Стрітення Господнього. 1811 р. |
Нежухів
У північно-західному напрямку в селі
Нежухів церква Різдва Пресвятої Богородиці з’явилася в 1875 або в 1865 році. Тризрубна споруда покрита металевою бляхою, і її вінчає велика маківка. До квадратного вівтаря прибудовані ризниці. Раніше храм був обшитий дошками вертикально. Після ремонтних робіт горбиль ліг на стіни божниці горизонтально.
![Нежухів. Львівська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці. 1865 р. (1875 р.) Нежухів. Львівська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці. 1865 р. (1875 р.)](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEisXPDvehg9TaC_wxCEO6qut45pOMPR5DjJshXLY06vzb7laVT_CMUjvW5Du_GaFvhpmjuj9onKlFnGeWg2sORQtw0XAOrSLfUgmUXtDlY5LOY1NF5IFd5ucfKvbFO4hRINnyGVglfrJ-Wq/s320/trip-impressions-ukraine-nezhuh%25D1%2596v-P1090657.JPG) |
Нежухів. Львівська обл. Церква Різдва Пресвятої Богородиці. 1865 р. (1875 р.) |
Немає коментарів:
Дописати коментар