У село Долішнє Стрийського району я поїхала побачити наймолодшу дерев’яну церкву в окрузі.
![Долішнє. Церква Різдва Пресвятої Богородиці Долішнє. Церква Різдва Пресвятої Богородиці](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhZoIQNbr51R96pRDmzK7oMKLqfLyZdBEqaTl4wzTmDZpZ3u1T606CeZqPWmoFz6OIsoYS_qlPFV9Pp9n6EPe2BcFkWR_JuATqVZzbKrdnqBwKOoAwzOPNKXTpzLrif9ZG9EzizLNFJqIPA/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100407.jpg)
Коли я їду в автобусі, то буває важко орієнтуватися, коли немає покажчиків. Цього разу на моє прохання підказати потрібну зупинку відгукнувся хлопець, який їхав в Долішнє. Ми вийшли з автобуса, і по дорозі до храму мій попутник розповідав про сільське життя-буття. Село невелике, роботи немає. Молодь виїхала на заробітки в чужі краї. Цей хлопець не хоче їхати за кордон, не кожному до душі гастарбайтерська доля, працює в Стрию. Ми підійшли до школи, яку він закінчив. Частина будівлі побудовано в 1912 році. Це був будинок священика, який навчав грамоті місцевих дітей у себе вдома. Потім школу поступово добудовували, хоча районна влада не сприяла розвитку навчальних закладів в невеликих селах. Щоб школу не закрили в 1970-х роках, жителі та вчителі самі рили фундамент, зводили стіни. Зараз навіть є інтернет, але учнів замало.
![Долішнє. Школа Долішнє. Школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhGF0Eo_p05QF2QwjdybnH230WP29aAHWqxTd_PBjcAiNZHF5KBBlBnCTy_hk_Sh_5Bpgd42W1pDGX5diZGkTKILIsn6vA0_e8et5BHzKRAGvu6wo5hw0YRblnqwwkUdogU9jYCbDrUwypx/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100403.jpg)
![Долішнє. Школа Долішнє. Школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhPuvSuK0LTnjk5ppiNzxr2O9uof60ctghBitpUP8seIRi19hH3AjlzazA6BrmbxEUbD8eS2sIDNF8KkdOVZx6q5izvM6v2OElWxBC5j1GUCTB8DqdK6XMlt4BE3WE1o3aXSlphNhqsAnUt/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100404.jpg)
Одним з випускників був Микола Штинда, загиблий в 2014 році в зоні АТО при виконанні військового обов’язку. Меморіальна дошка на честь героя встановлена на стіні рідної школи. Біля неї квіти і лампадки.
![Долішнє. Школа. Меморіальна дошка М. Штинді Долішнє. Школа. Меморіальна дошка М. Штинді](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9SXVh1mMYXEC4wLgvGqkV5WAQWMt9qPvTAlHJ2l1vROlJvJVQUVMgn2TIR4kK0Q-MH-8DXcdbOX2Kk65oVIcT9JZ3HVQFRcm4F5A2_KQGD2qrd5c8eQGyCUCTXaLUDl9eZ_4bDjVF9V71/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100405.jpg)
![Долішнє. Школа. Меморіальна дошка М. Штинді Долішнє. Школа. Меморіальна дошка М. Штинді](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhTvn8nRBIpbd_XoVp0W5lDMwiOIvh6rcQ6QwSoPUQ9uAUf2TFEoMPZRtH6o7KWIUvREGfzdnARPFHhI1M9hqyh5iy6Qs17Qt4Gr4w5iBUdGhUFYB9ziQgpfG9VvxKGFfsYLeEQOpuKDkMR/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100406.jpg)
Вислухавши розповідь про школу і сфотографувавши її, ми підійшли до церкви. Хлопець мені підказав, як вибратися мені потім з села, так як автобус буде дуже не скоро. Я подякувала, він хотів і далі мені дорогу показувати, але я вирішила трохи побути біля храму. Церква Різдва Пресвятої Богородиці збудована в 1922 році на місці зруйнованої попередниці під час Першої світової війни. Зараз її одягли в супермодний наряд з вагонки. А дах і купола обшили блискучим металевим покриттям, щоб по-багатому виглядало. Шкода, що священики і громада не дотримуються традицій дерев'яного зодчества і не ремонтують святині старими народними методами, адже це і дешевше, і зберігалася б автентичність. Ремонт храмів з використанням сучасних матеріалів відбувається повсюдно в божницях всіх релігійних конфесій. Забуті тонкощі ремесла народних умільців і дерев'яна сакральна архітектура втрачає свою первозданну красу.
![Долішнє. Церква Різдва Пресвятої Богородиці Долішнє. Церква Різдва Пресвятої Богородиці](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhCfQ1vcXRL-OR09IOJ3C5vNDugO_VA7dchAhJcOPt2rxJYF0mUUhXZEqhWk-jj9p7qhj3etww30tRfB8P5nTduj54Uo1pcn1swCXxIdCyCx3-2gp57Q_lmIYZXborI9Rk5v2DBMqLAZ_mG/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100409.jpg)
На церковному подвір’ї встановлено скульптуру Божої Матері і насипана символічна могила захисникам України.
![Долішнє. Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Символічна могила Долішнє. Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Символічна могила](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhMvWbkazBe4zVm1gFrcdKMrZAzJIsB_UB7Hs298uZd7W9nDvLKNiah61dumXaLWGSxdtztKyq-aIB4TAWxg5pMJ9OgJW8MOxVmaoFEd4VC37erx9kauKk9Uys9czqUeNrRVx_KiwvoAf2x/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100408.jpg)
Біля храму у дороги стояли жінки. Вони мені привітно посміхалися. Я привіталася з ними, як і прийнято: «Слава Ісусу Христу» і пішла через село по вказаній мені дорозі.
![Село Долішнє Стрийського району Село Долішнє Стрийського району](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhB43kIFQJqNMTM8R9NkxBtJrqHabH0eIO4g6bOM1eYe3kALGjEJ3pdgZtLeTPXXF5WVRm4Fwj6Fy-voFSXs4dDTOl24gZ_YnSXvUK1X-Ca7kZ9jVYpMNl2vnsZaMFhsXfhM3PpSno7ohjF/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100411.jpg)
![Село Долішнє Стрийського району Село Долішнє Стрийського району](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjnY4ljpIu57jKWeI0a28P4b4aEU3TZFc6hT68bqPIFI-rTPVfwpsHv0ZIg-6bR8dQlu38cSsGvucIgm78Wdl5VWqLkx0QAVamx8IZ9I6iWFLopiCOgM_r_jAA7SLqeib2GolwkiBJchaof/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100413.jpg)
Мені довелося б йти близько 4 кілометрів тільки до Моршина по кам’янистій незнайомій дорозі, через луки, поля, ліс. Я вже вибралася на гору, сфотографувала сільську панораму, підходила до придорожньої каплиці, як мене наздогнала вантажівка. Водій зупинився і запропонував підвезти. Як чудово я доїхала, незважаючи, що дороги — це назва. Ями та каміння. Але краще погано їхати, ніж ще гірше йти пішки. Важко уявити, скільки я брела б по цих каменях. Вдала вийшла поїздка, всім, хто допомагав мені дякую, а враженнями ділюся з вами.
![Село Долішнє Стрийського району Село Долішнє Стрийського району](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjhQqOjkkVRfeMPnTlYYRgJirCDzOFoaXxKDgV1eJ7nKaXBu6x3tOd573JZqusFdsbu1rbk6-7P4yr4gIQ4uPqbTtMz8SRzooqW8B-m4GPFWP9wG-oQ23gSv5t-MdJm5TqJl1sVzJz1KrmB/s580/trip-impressions-ukraine-dolishne-P1100414.jpg)
Немає коментарів:
Дописати коментар