Працівники пожежно-рятувальної служби відзначають професійне свято двічі на рік: 17 квітня — День пожежної охорони, 17 вересня — День рятівника. В урочисті дні приймають поздоровлення люди, які готові ризикувати життям в боротьбі з вогняною стихією, ветерани пожежної служби, викладачі та студенти профільних навчальних закладів. Також в ці дні проводяться пам’ятні заходи на честь загиблих при виконанні службового обов’язку. Стали традиційними в дні святкування екскурсії на об’єкти пожежних частин і сходження на оглядові вежі. Зробимо і ми прогулянку на деякі пожежно-рятувальні частини України і ознайомимося з їх історією.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgsrz_AGbD2dyOsw21Jn2DEPCAn35A2x4ORFNXJGpgs1psWz7oc8lPtLpdXqQPEdbveC0ErIeyO-kZLVRP9x1Lg9BbsIgjduhIia5MWgsqQaRToDG1b41GJj3I1XabT5Yf4dFHlBEAmC_fl/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-P1380160.JPG) |
Черкаси. Пожежно-рятувальна частина № 2. Вул. Кавказька, 237 |
Будівлі пожежної частини призначені для організації гасіння пожеж та аварійно-рятувальних робіт.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgbZCiNK9O4nAGToYD4lGnV9tkjt26NtfRyEalal7I39B7L6MTg2ncrx8nwWNN-N_lrLNzPmigSF56PGIr_oYsLqiOuu46MRSKh-y1VCa6XSpKaDYv3DBjTBeQ_38oBT2q889JAex7rj4Nr/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-P1310267.JPG) |
Калуш, Івано-Франківська обл. Пожежно-рятувальна частина № 2. Вул. Євшана, 28 |
У XIX столітті пожежні каланчі будували на двоповерхових або на триповерхових будинках поліцейських ділянок. Дозорні вишки, з яких все було видно, як на долоні, використовували для спостереження за містами.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYf5NgngsKWIvJFP8PrMjeV5ri2HDcmjGhvazgO7MB1GXx-qsZys9q1vgfFNtzCDqixUY0mA3q6zRqGdGIdpQBFG2ioL9qHoLymBuPgyDl7AAcsLBteT0765jlgYbX3Fbx_ddUbuLaFC2v/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-P1280809.JPG) |
Ходорів, Львівська обл. Пожежно-рятувальна частина № 2. Вул. Гоголя, 4 |
Вартовий, побачивши дим, дзвонив у дзвін, для кожного району був свій індивідуальний сполох. У разі пожежі і для оповіщення інших варт на вежу в денний час вивішували певного кольору прапори або шкіряні кулі, а вночі — ліхтарі.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj5dR0fERZ7GvRDs0_TvAKGi0NnQDmGVVFaBbtLOnAGPwTIDB79yq2jnm6osr8fyc0xssNpqG0_EfOpvIjLwUlDMI8D0bZUe1U6jrMu8tHAq45Z8ZJouDfHX3tIUe1JBDHOrNubRtS06zfo/s320/trip-impressions-ukraine-druzhkovka-P1270425.JPG) |
Дружківка, Донецька обл. Пожежно-рятувальна частина. Вул. Соборна, 2 |
Кількість сигнальних засобів залежало від розмаху згарища. Пожежні рукави після гасіння вогню сушили на каланчі.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgPJwDS5-7IqeGyrKvGH-X6pNRfxj5jHWeK0_BrPc_vDdx9XRjfcKjnx60Bswi9nCP2y6Xpyl11pCoEay_XxJjTlQTXf203yNNSe9ZeJaHsa1dPwucq8DQQkh6bDj2AJ7QfmTzUCab_cp-5/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-P1280808.JPG) |
Ходорів, Львівська обл. Пожежна вежа |
Моніторинг лісових масивів ведеться зі спеціально обладнаних олядових веж.
Для гасіння пожеж на залізничних станціях формуються пожежні поїзди, оснащені засобами зв'язку і джерелом електроенергії.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhvVblOE3j3HyQx6X3aXu4fj4cRZaRjeNGVeTdSUDC21XZHt7_0sfQBmCt_W6yHktuChGw_MkgxaY9TCZiZA4_Lw6pcNKCGrYHj9D7HL2i6X8WhhL_wiyZER2Fh10fl6UXzAtUagS9dn3Hk/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-04_full+%25281%2529.jpg) |
Пожежний поїзд. Залізнична станція Покровськ, Донецька обл. |
В комплекс будівель пожежної частини входить депо для пожежних машин, склади для зберігання обладнання та інструментів пожежогасіння, а також приміщення для пожежників.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhdG-EPHvoo4Ombh9d4yL7i5JBrRwOdOhr35WDzRCXfPJvsASad1x5yaQ5i-IoFRPTP6emmyDStNurKVlCALnOndNjtto79sbrqgRc_n05Uib3LKbFXFTTKPGI-3SMVkJGYCxDSpw8qwZ0CmhqVH1oi3lX5WpQzLr35_NaIWjBTmCIjm2MUzhwGOJ7PDfew/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-DJI_0556.JPG) |
Яремче, Івано-Франківська обл. Пожежно-рятувальна частина |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgY56NR2I5BvNS6mKVjDaDQ-lNHp0d6hY7OyVJ1XzGwh554oHaeJnlQ4AkmLnoDxha3kfyqQ1-v-eG-_Is9FZeynmRB3rlBSTj7RF-wCd2pGJvcCRc4BqJyywbpU8FKPtPRNKiPFemZWsBeOaK7ZRs4XrVsk2W7FstMXs0lDmQ3ZpOSjfojh14-RVLLuA/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-DJI_0585.JPG) |
Рахів, Закарпатська обл. Пожежно-рятувальна частина |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjb5kUNqBb1dbb_ktwZoL32l_MNJaOvHImtIgWDsQE7jVv8SA_y0F_5wwefKsT2EuwmJxFhFL0WxBuqlWeO6oJPjZYqSfEdy6ucX7nm5qL3YeTIIOyarfVCRZL60Pz8Jn-5nxvvS_-0Z7UA/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-P1340100.JPG) |
Новгородське, Донецька обл. Пожежно-рятувальна частина. Вул. Садова |
Будівлі пожежних частин художньо оформлені, багато з них має славну історію і статус пам'ятки архітектури.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhx3C8pvPkWVV8nk1u5qqzEY3I8llxgcXkSwPpub9uznRTUnRFv39OK2daEenXhu3iEQBLHdsB5NDVV2QHP8PSUUvs9Z7GrywprRqJOLTU-L7p9ZG1O7KhfJdTHSzBXVwV7qPGQaRf9_Eqb/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-P1310266.JPG) |
Калуш, Івано-Франківська обл. Художнє панно на будівлі пожежної частини |
Пожежна частина в
Дніпрі на бульварі Батальйону «Дніпро» була побудована в 1891 році за пропозицією губернатора і за проектом Фердинанда Гагена.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiB8iiAXgnIVbkQaPIupwBoZc1WO8CI9FfgkqZuV70miBQwdUMI7DYOgh1dYxQv0Q4JISmD8HcOTQtk2BXYNnYyrimrfn3Qeic6mDUkQMWonzEwTRGFf_yFoQMwIrI9HUDAVn9i0GvREdGo/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-P1270973.JPG) |
Дніпро. Пожежно-рятувальна частина. Бульвар Батальона «Дніпро», 2 |
Це була вже друга пожежна частина в місті і вона складалася з пожежної каланчі, стаєнь, сараю для сіна і дерев’яних служб. Пожежні входили до складу кінно-поліцейських команд і підпорядковувалися поліції, що розташувалася теж в цій будівлі.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgLnRmdrcVZQJM-G6ffPjNwrQLihcSj2eB7kynGBkZ2OJFrcmR9p4sXPxXxCw-dci550uBq8U2H4n6cw5JWSqqKHOO97IHZ1CUVI3-lq88dbfpBUNpiJht25MBHBMlhc_yRVp26IcS2d0cq/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-P1270972.JPG) |
Дніпро. Пожежно-рятувальна частина. Бульвар Батальону «Дніпро», 2 |
У казематах поліцейської частини в 1902 році містився зарештований бунтівник-революціонер І. В. Бабушкін. Соратники передали заарештованому хліб із захованою пилкою, і організатор боротьби за свободу робітничого класу кілька тижнів пиляв грати, поки не вибрався з в’язниці. У цих же катівнях були страчені 8 учасників Горлівського повстання 1905 року.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgyKT-caFZh4XN-jlAHswN5Yjr_sb6gq1PnPNmx4Jht0KCdRdKHLoBZaw-Nez4cJkH8PXErynHbio23uqnI7CsEg6r_oukAwaaeFZ9aoIExTtRmgPNjpWD2yVEQsGIC6RVHmdb1PoVBbs01/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-14_full.jpg) |
Дніпро. Пам'ятна дошка про події 1905-1909 років |
З історією пожежної справи всієї області можна ознайомитися на виставці пожежно-рятувальної служби, відкритою в цьому ж будинку катеринославських часів. В експозиції зібрані каски і обмундирування, фотографії пожежних автомобілів, документи з розповідями і подвиги пожежників.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiF5l4IeE3JpO2eEEgWbpCU1svdnulVo5qka45yfBMbSw9zXF6DqE3yKS0dbWwyuqOTVNNkckj0ZAo-a6gwo4zq-NWkoSBSxtukvlMx_Y_hRcFsFRjBGa0MS2mBWVFL5BtYh9dFrC18gAE8/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-04_full.jpg) |
Дніпро. Виставка пожежно-рятувальної справи |
Один з кращих музеїв пожежно-рятувальної служби розташовується в
Чернівцях в будівлі 1910 року зі статусом пам’ятки архітектури на вулиці Лесі Українки, 3.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj7M1TGIujC5mFvBSEExi8SNQj9yGO5HqlpXL4fyiNFtM7lhzXmd81IwH1tLy1WaCasuxkxVZwf_3lBfY4Hmehyphenhyphen18PMABEm0Qun4-TTkfAa2ZegOhhYLbzRiFaDZtOGP538xu2gitm88rqR/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-86_full.jpg) |
Чернівці. Музей пожежно-рятувальної справи. Вул. Лесі Українки, 3 |
У Колишньому приміщенні пожежного товариства представлені інструменти і знаряддя пожежогасіння, якими користувалися на Буковині з часів Австро-Угорщини. В австрійську добу на пожежну службу приймалися високі чоловіки з міцним здоров’ям, без шкідливих звичок і добрим характером. Претенденти на службу повинні були любити природу, людей, щоб в будь-яку хвилину могли їх захистити від вогняної стихії.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEisKbNZLg5P9rDbcT-_v2FhETr9IMlbapqVJZR6LaHhB_gFdGYfOSssNVJhcYZbZtdMwg1cd_pUuUHdO7WSwaAluPdMGJ50SEvGS9xPVw4s3NlvtFFuT4EZfWqGFEpcG9mII2Nj7xylfJuQ/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-88_full.jpg) |
Чернівці. Пожежно-рятувальна частина. Вул. Лесі Українки, 3 |
У XIX столітті австрійський уряд подарував Чернівцям помпову машину. Макет агрегату для пожежогасіння встановлений на території пожежно-рятувальної частини № 1.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjBGI-81My3-j0l406ilGbZnCZH0ixpQTMbjeghxTUmejD67g77BgU8arzsa5xlujXPxc416gL5d3fjxhD76vHOPIuEK_-kYMxy_H8X_zRMyIR5m0T-NGLbLL8biODa-HOvH2W2LLioYRc9/s320/trip-impressions-ukraine-chernovcy-P1220966.JPG) |
Чернівці. Помпова машина на території пожежно-рятувальної частини |
Інколи функції пожежної каланчі виконували будівлі міських ратуш чи інші високі будови. У
Вінниці з 1912 року з верхнього ярусу водонапірної вежі вели спостереження за протипожежним станом міста.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgILKMHb0RNFlOtEwxFcloPIHb0YHBdeWsBPuwXE3mI32zgalba26b8IFwU1pBDmwGiycCdp990UezJH725XBqab71NznLeH14vP0mc3Qd59BS4qh_f1vX8hZhArVV0F-3Tjksjk3hTE5GZ/s320/trip-impressions-ukraine-vodohinna-vezha-IMG_20190830_181344.jpg) |
Вінниця. Водогінна вежа 1912 року виконувала функції пожежної каланчі |
Чудова чотириярусна пожежна каланча з ажурним орнаментом була побудована в 1897 році на найвищому місці Олександрії.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjMeT1Y9jsrUpNtqBIPWdMcSfkV7KYBpa_LmY9lEEQwa1OkYCczIVifDGqg6wwYmew2qVFbydof51SiI8xw3e8IHD7cNHg5pA1rEh4jgLGWGrDKxdWYnW6nGnFhD_oVbL7qtEGXWp5B2FTu/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-IMG_20190412_184454.jpg) |
Олександрія, Кіровоградська обл. Пожежно-рятувальна частина. Вул. Першотравнева |
Архівні документи свідчать, що пожежний обоз охороняв городян від пожежі з 1798 року, але сама будівля була дерев’яною. У 1900 році до коштів з міської скарбниці меценати додали свої вкладення, і прекрасна будівля пожежного депо в стилі українського бароко з’явилася на розі сучасних Першотравневої та Братської вулиць. У 1987 році вежу прикрасили куранти з круглим циферблатом і римськими цифрами. Особовий склад на чолі з начальником загону піклуються про архітектурну перлину районного центру Кіровоградщини, оновлюють зовнішній вигляд каланчі, стежать за справністю годинникового механізму.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgRpfEr9G-TypHuaHy6mZ65fxiW6ceTe11Z-ludPnI06nidRJQKNaGjDes85b4WbJUtYOK__-xY9ispc981jEv2AmFMuAfVYKI4Knq9-1-VOksskB4xpCd_B-I4vZy483klO_3Xk5I9Fffw/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-IMG_20190412_184634.jpg) |
Олександрія, Кіровоградська обл. Пожежно-рятувальна частина. Вул. Першотравнева |
У боротьбі з вогнем дуже багато залежить від керівника пожежної служби. З 1763 року і до 1940 року посада начальника пожежної команди називалася брандмейстер. На вогнегасних справ майстра покладалися обов’язки за дотриманням протипожежних норм в населеному пункті і підтримці боєздатності пожежних інструментів. На посаду брандмейстерів призначалися кращі з кращих поліцейського складу. В ошатному мундирі і начищеній касці з гребенями начальник урочисто виїжджав на коні.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEihf_ModXUZ_nMRIeoH4onpThmPVg4_07hbVsUryd63QxRCx3lmaD36CVzBhR-hYj09dC1wbO282E4VHU2TeI4Di1D3496CRLPAbSAryvEVJDhA-z2U-JR8MW_2W-QQlxNIrveNFnvtOmTd/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-DJI_0288.JPG) |
Миропілля, Сумська обл. Пожежно-рятувальна частина. Вул. Харківська, 1 |
У
Миколаєві на честь керівника вогнеборців М. М. Свіжинського на будівлі пожежно-рятувальної частини № 2 по вулиці Наваринькій, 13б встановлено меморіальну дошку.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjyfhQJLhRKNJs-LB5OPB7C842r-Fx_3a7Yq4iE6gCEI-L8IuTGEHm7pAgoPeF2T97Dy1H0S-DRSbNpeLcT9w7kFxfvW9KAJRTwx37vAvexXm5ZBLq5rGxsQDs-jCLv0k67VCh3qthJK7v-/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-44_full.jpg) |
Миколаїв. Пожежно-рятувальна частина. Вул. Наваринська, 13б |
Михайло Миколайович все життя перебував на пожежній службі, підвищував свій професійний рівень і підлеглих, клопотав про забезпечення команди технічним спорядженням, ініціював створення майстерні для ремонту обладнання. Заповзятливий управлінець був строгим, але чуйним начальником, з увагою ставився до командного складу.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEht9XfKCbuTTInaQfKfhK_i6u5ptUA-nraQqfhbTSbPlsUG8GHhJJH-7OBVVmjKSIZNTtNAYRZYFaY1ZR6Rjh8vOIKEkGmE0wRTYdsIAE1QM1c9DjY79FSVU-LAWXtWZnlSMN2WYXch-cZv/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-36_full.jpg) |
Миколаїв. Пожежно-рятувальна частина. Пам'ятна дошка на честь М. М. Свіжинського |
Робота пожежних небезпечна і складна, тому для протидії вогняної стихії і порятунку життя в надзвичайній ситуації потрібні злагоджені дії команди однодумців, колективна взаємодія.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhd9LtS_1QwPdUfFLYIY4XL0cNRxhTvnXhC5iJDf4JCKH0nCLRSMF2-LiYS0xy_eH_71srb3K2GDIc0m5AnkYUaCnpsU_SWO-XczTVRHFZdR08HeyAElyOxBM1Xgli25DuNfJV1Kirz2RwU6vjXou1qH2eBVklaZ0hMbbpKtcvxx_B-5aiWGyCTke-IHg/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-DJI_0722.JPG) |
Ясіня, Закарпатська обл. Пожежна частина |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFVgFvixMEqZAXROOndurh7h_iKcwS1VyIoUX5eme0zn8MAZqx83hmW9Rn89bvaR5x7LfVqMwhlVOEn5Jp4ioSc1JIaCp-43UI8bQB7ERHb9vCzHqfZmkg7nQsr5sBcqmXHXy00fC8Ty3LjpRcogZHp0_IeReEQTgFmsFLPcl8L11FDjNPAYxBh1dsRw/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-DJI_0337.JPG) |
Рахів, Заккарпатська обл. Пожежна частина |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjvbqPoPgsGCmlOq80lWhfkRtKmYAT1-_eYLcogFujV4L3uefygu48QhnPFP-8HYl-0YwwpJVbsQ5DYa_tate4ZGkPuYs-nsCMP9LY7EYWnSHBQslREGzqC8j9FRy-5PjsvgwY4z-aTeGl5uRZVNDKeCtG15G5F5bvyc65n7ez3TTqRD3714r1d2yLNpw/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-DJI_0677.JPG) |
Барвінкове, Харківська обл. Пожежна частина |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgG7-nYp-6ykrnp7THn1eFaxrI2x2ZxcM3Ay3Qtin1TiDoDyk1_ZIBwCgV8-_md2aCgQhwnSJX4x6yutRT2V10kETSU29CoXOa3MQBROss1JcahkbbveIzCQkKixeFnstY-LKHjWuvd_qsB/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-20_full.jpg) |
Васильківка, Дніпропетровська обл. Пожежно-рятувальна частина. Вул. Привокзальна, 35 |
На честь пожежників, які приймали участь в ліквідації пожежі на Чорнобильській АЕС встановлено пам'ятні знаки.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEga98WQlgeG7Jx7FCAMN5fSsmd7AjrxVJujwAc7Sh1XGOGk5g_AxawsWkIZk-bcdC_gKpQCiYjk71uYkgn6d269yT3f5Je8-6l1M6L20d6EWDAStXVVFCQcQgWyoEg1tl3n4rjZ343PWFKC2QYVoAogrw12ZlPaNhDOrmCVQZuFgwfDSsTeUcADC7F6qA/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-DJI_0336.JPG) |
Рахів, Закарпатська обл. Пам'ятний знак на честь пожежників-чорнобильців |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgmKlux5ZeRky3vekTSyG43OgO1SQaY38temQBk2sHHoQ-STKN34iq4Of8KLsDQfrJDumoaOpMYMT6RYj6kJi5QhiYUzZ6HOy4vl0hhEHnkWu5sTeRBgW8tdv-uHw05nZ9BHuwwlClReeDabN-rUTdnwuC2-HmyfSagollj4MgRFituFbqhqD55_Pncvg/s320/trip-impressions-ukraine-pozhezhna-chastyna-DJI_0724.JPG) |
Ясіня, Закарпатська обл. Пам'ятний знак на честь вогнеборців-чорнобильців |
Немає коментарів:
Дописати коментар