Є такі міста, з якими знайомишся, буваючи в них транзитом. Ходорів — залізничний вузол, до якого можна приїхати приміськими і пасажирськими поїздами зі
Львова,
Стрия,
Жидачева, Івано-Франківська, Галича. Сидіти на вокзалі в очікуванні електрички дві години — ні, не для мене. Двогодинний бліц-похід головними вулицями міста виявився пізнавальним і успішним, незважаючи на дощову погоду.
![Ходорів. Залізничний вокзал Ходорів. Залізничний вокзал](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJ7QIdHWHWXO1TLmdJ8nTwbfMEHIxoehqMKji-NBhe0NOobo4B6-ZPRtuDELadMtmDHyFaxV7YYULwoyGFF0mNo8_6HJ5fI4imriaZxr1dLPafEyidGCUL_Wcn4Ctz-y0Vk4rlfhs9JNrr/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280628.JPG) |
Ходорів. Залізничний вокзал |
Пригадується відомий вислів Григорія Сковороди: «Всякому місту звичай і права, всяка тримає свій ум голова». Старовинне місто Галичини з населенням близько 11 тисяч мешканців має свої особливості і визначні пам’ятки, несхожі на інші будівлі і вцілілі пам’ятки історії, які я на ходу, майже бігом встигаю фотофіксувати.
![Ходорів. Вул. Привокзальна. Житловий будинок Ходорів. Вул. Привокзальна. Житловий будинок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhcC974UFI819qPATwiVmzyjDxIUgEnC5EVRAouUJeAoR8Ne71agrQDL_lgQ61lxt_by-g0bazl1uHhKbFym40w8sJ3ODx_1GvSkpmlNgoqHg1KYBqFKGlYG9GcNheX6npI8RoQ_3Hn1w07/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280633.JPG) |
Вул. Привокзальна. Один з двох схожих житлових будинків |
У 150 метрах від вокзалу розташований парк, закладений в XIX столітті бароном де Во. Невластиві цій місцевості зелені насадження площею 2 гектара мають статус пам’ятки садово-паркового мистецтва і не дуже доглянутий вигляд.
![Ходорів. Парк 19 ст. Пам'ятка садово-паркового мистецтва Ходорів. Парк 19 ст. Пам'ятка садово-паркового мистецтва](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhCklS-e8RIPh26q9jsF4i05To8Pxbr_7dBkNRrR6Qf7jH6YP89mZM2KaO5GRQ7qkkxU3W0XpcAoAWNDf1YMXH6mVAgspcLjjw5tPbCrpK6XIpQKi70dvbrSWaLjnHuLEfHPwp-zrIZaL-y/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280660.JPG) |
Парк 19 ст. Пам'ятка садово-паркового мистецтва |
На території колишньої панської садиби розкидані лікарняні корпуси. Терапевтичне відділення розмістилося в особняку Любомирського, перебудованого в 1933 році на місці зруйнованого під час Першої світової війни палацу Козіма де Во.
![Ходорів. Парк 19 ст. Палац Любомирського. Зараз терапевтичне відділення Ходорів. Парк 19 ст. Палац Любомирського. Зараз терапевтичне відділення](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiAjy9fAYlLWIHvXrtK2TriCFdMQ8WnqUYMk369LIqO59UucU-H_cWwwSONeEod4MswIlxAQjdxyvO202WQ3ifJ9KhIvw3xyF5tv3rF-yAsH9_CVh9hyFN7oA6a6wbONiWUiuSTnhUccqmF/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280646.JPG) |
Палац Любомирського. Зараз терапевтичне відділення. Пам'ятка архітектури місцевого значення |
Зазначену на плані-схемі ротонду знайти не вдалося, медичні працівники і відвідувачі лікарні нічого про неї не чули. Що це могло бути, павільйон або альтанка? Хтось вирішив прикрасити занедбаний парк міфічною родзинкою, а мені шкода було витраченого часу на її пошук.
![Ходорів. Парк 19 ст. План-схема садиби і території лікарні Ходорів. Парк 19 ст. План-схема садиби і території лікарні](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEheKjWGaR_YVO-PVYyLb3mWDZNTkDkmxaiXzt4NrZ5uu7E9YPNtVrWpRBGemk-PBhA0l4ehwqyoGg7h7GVN5WYJ6s4x-i6vcADfBoABh6b025eyxIdoQj7w81U5JsFXuY405nGtQg9-Vh9C/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280639.JPG) |
Парк 19 ст. План-схема садиби і території лікарні |
Вулиця Богдана Хмельницького, на якій розташована лікарня, має протяжність 1,5 кілометра, і я по ній продовжила свій маршрут.
![Ходорів. Вул. Богдана Хмельницького Ходорів. Вул. Богдана Хмельницького](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEip-q4w4xcmI9JyEg24EFI-Lh9M3_clojqXOuHkUXwGvQiqz_Kq6POvFl9p0uMRZA3rQPx-LzGaawF1vJT7YjPRd6hBsq9sDF_jc2tSwUYINcpqcFM4XAU8NVPa7oVRJA97e_Bzk_2ln7SC/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280683.JPG) |
Вул. Богдана Хмельницького |
Не дуже вдале місце розташування пам’ятника національному поету, який сумно дивиться на натовпи біля автостанції та торгових павільйонів.
![Ходорів. Пам'ятник І. Я. Франку Ходорів. Пам'ятник І. Я. Франку](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhtjl6isbm0lR-_fsRX-SFuzQ8m5TcEizLKatv43R6ae5N_f3j_Z1kds-pa746LMEfg3xH-PE8MTIFqA5tmemRLWrI7mfyneGkYr9akfo-vNlQ5d4C-tBbgIyVQSnLtB9bI4Ij9GHfc8NpI/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280665.JPG) |
Пам'ятник І. Я. Франку |
Одну з найкрасивіших будівель Ходорова називали Бригадним будинком. Колишній готель належав єврею Тайхману. У великому залі проводилися бали і концерти.
![Ходорів. Колишній готель Тайхмана Ходорів. Колишній готель Тайхмана](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYkbzuRTuf9tZf-bNxMhPSUCPTzkwJERXao_mXmWJYdDxRJtwz9VZAQ3IxpsGmYnBS1sfHSSrVXb84DYWfRJn0fikp6QZFo7M2zOhNhW89zCOrH1gzbl3gpJZkydi29agW_CO1LrtCyMBz/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280669.JPG) |
Колишній готель Тайхмана |
На цій вулиці з’явилася перша лампа для освітлення заболочених ділянок. Тут збиралася молодь на «кавалерку», називаючи це місце «під лямпою».
![Ходорів. Вул. Хмельницького. Стара дорога. Житлові будинки Ходорів. Вул. Хмельницького. Стара дорога. Житлові будинки](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjhyphenhyphenHt_ZFM2qeOKbmrRAuStmwXcyyAYMKSeNvca-NWeHBoXrgzamj-yA_ZsxVtAuQuF3smh59uYAmGGzeLS-z4R5BtfoLh94Kmf5N2B2F5oizjFFFrB2gdOqeTdAaJMR0CAQv3SGfHYlKOC/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280687.JPG) |
Вул. Хмельницького. Стара дорога. Житлові будинки |
Стара дорога, так ще називають вулицю Хмельницького, привела мене на площу Злуки, в центрі якої біля невеликих крамничок височить скульптура гетьмана України. Під час визвольної війни під проводом Хмельницького селяни і міщани Ходорова приєдналися до повсталих і вигнали шляхту з галицьких міст і сіл.
![Ходорів. Пам'ятник Богдану Хмельницькому Ходорів. Пам'ятник Богдану Хмельницькому](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgf3xFcxF0GyzKkUtLdRZnPrVoSmHz0RCeqfmUrPzjO0LtCRbj_GjX5aKniUcMsEazOaYTboXPyuUbBPo0kfcIBwjgut1U0jfPccJoprJIb1vHy8WenMgYDW9pnhYBm7R6RwG2T5hrek5XD/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280744.JPG) |
Пам'ятник Богдану Хмельницькому |
Від площі в обидва кінці розходиться вулиця Шевченка. Магистраль є частиною міжнародної траси М-12 (Е-50), якою можна доїхати в південно-східному напрямку на Кавказ і в західному — до Парижу.
![Ходорів. Млин на початку вул. Шевченка Ходорів. Млин на початку вул. Шевченка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMmfj0LGlPiS7dmG_bb24ENyiwUVIKqBsEpKRLZnscy8QbJQzomhsDMRIgVaulH7JymgDnvYpJNiajcJDcKcT4IKunAsq0b0cj1MMjrFWyb0jhFqaUc7y9ORDna2lYzhe7vxqseFBcTAqN/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280709.JPG) |
Млин на початку вул. Шевченка |
![Ходорів. Вул. Шевченка Ходорів. Вул. Шевченка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgCuU1UZbUI34N6S275JsLl402_T0AWywMOrdUs2fz88u5tt9kcAQIS8xlAWjut2Td_NlP2wk0ScWsCo44JIlsENtQRBOpd0cSgt0x_Vnoq2hUdatuhxPxalVziBtTcF0ztv8A8L0jOmjCl/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280770+%25281%2529.JPG) |
Вул. Шевченка |
![Ходорів. Вул. Шевченка. Капличка Ходорів. Вул. Шевченка. Капличка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhyfbjZXz-LN7tdbHORGjTMMLiVujw-FApdukBz4IG1Miv_PlPVoONxIgsv2CUKk5TLe5LWFVCBgp6FYIbM1ig1cFclwUAvLdMkNK0lCaemeGFTvjD06nCN1_prTSxndQS2l1AFQ0d47CCC/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280800.JPG) |
Вул. Шевченка. Капличка |
Кращим місцем рибної ловлі городяни вважають свій став, де відпочивають на березі мальовничого водоймища з вудкою. Не випадково на гербі Ходорова, який я побачу на фініші подорожі, зображений рибалка з «павуком».
![Ходорів. Став Ходорів. Став](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhINDDnaZ1rOxKyHYU_wCnK-e_ZzluZXs2HZ7n0RVeNV1_lAPSsR-kfTEPzoxlCxZoFRZBOcKO_yeLsdarI_4KEKxQ1dKHNZQYwSCbNtsV3xpPnq-lCfnByFBcMFPTisOjOUD8DI3IykJjx/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280706.JPG) |
Ходорів. Став |
Місто згадується в кінці XIV століття як Ходорів-став. Він розташовувався на острові між річкою Лугою і ставком, утвореному на ній. На острові був побудований замок з вежами і підйомним мостом. Від острогу в містечко вела вулиця Замкова, на якій в 1436 році тодішнім господарем був зведений дерев’яний костел, потерпілий від пожеж і руйнування татарськими і шведськими навалами. У 1779 році на місці зруйнованої святині архітектором Ріхтером побудована кам’яна церква в стилі старих європейських костелів.
![Ходорів. Костел Всіх Святих. 1779 р. Ходорів. Костел Всіх Святих. 1779 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjcVrDYYI0WtF19Kx7Phzl3eda8l_Jw9apPIW8fmMv3Iah2DkTigLKIRw78zrjVfqU3LMfk99cEvUs9qJJEWRwV-YfCCJjBR6jU4_HtaWueItumEKFtXJM050J9s2wPT6oCbSYDBmbeiyZf/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280727.JPG) |
Костел Всіх Святих. 1779 р. |
За радянських часів пам’ятник архітектури перетворили на магазин, пізніше — в спортивний зал. У 2000-х роках костел Всіх святих повернули віруючим, але розписи і декор найдавнішої сакральної споруди Ходорова відновити не вдалося.
![Ходорів. Костел Всіх Святих. Скульптура Папи Римського іоанна Павлв II Ходорів. Костел Всіх Святих. Скульптура Папи Римського іоанна Павлв II](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEildnpXWkU7oimpUr6_MlMukMfbsVI0fkcd1FpIMT5ksjnJCNDqFGHW5fvia9N71kCtDkizYHxWXCvLisdRJEhybu9JUtaQ3pDqxr-eIHPM2_cuU4MJUUiQW80En9hdLUNvIgDwVzQvEmLO/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280723.JPG) |
Костел Всіх Святих. Скульптура Папи Римського іоанна Павлв II |
Плебанія 1892 року споруди належить школі № 2.
![Ходорів. Костел Всіх Святих. Колишній монастир. Зараз школа № 2 Ходорів. Костел Всіх Святих. Колишній монастир. Зараз школа № 2](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2crH2sNFlzNa4-I61DTuawh6Et3lnVpTzkwRNqPxkbsLTAIIu3qAlIiaAHr2WcRknEytcknP8oLIHqOp7UvM_njEhmgrvVtdn2VBb3iJL93Qavv0t9kysTUX6I25SrYAD9sQzZp6LdoCW/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280717.JPG) |
Костел Всіх Святих. Колишній монастир. Зараз школа № 2 |
Повернувши з Замкової, я продовжила прогулянку non-stop центральною вулицею Шевченка.
![Ходорів. Вул. Шевченка. Житлові будинки Ходорів. Вул. Шевченка. Житлові будинки](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjayyUQfa7sQmmR5TDHGzbXUcbuBTOAxL-R7Dm3JptZOWAVqXyoBNkWBQBMmTxyHuYyme96O7J8xONTmtyWrzimTBDo2jTP1nfrEJjd1Ya2EPRUrkr2iXfNk3CgGUxBH9tUM4NCngYXHai5/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280736.JPG) |
Вул. Шевченка. Житлові будинки |
![Ходорів. Вул. Шевченка. Крамниці Ходорів. Вул. Шевченка. Крамниці](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhauoje37JHjhQYYHQY7cAtIzsC871M_0NzaC2begmH9rW0K4uQNUWyPEnC11j4ngOJdYIDFrye2ngNq6-4m_2C9uU2hDou6LnYwNPvo7fwVHk25wUh9w6edgXCdp8hQ3QadByT4qAyEbKu/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280747.JPG) |
Вул. Шевченка. Крамниці |
Будинки в цьому районі називали жидівськими коридорами.
![Ходорів. Вул. Шевченка. Житлові будинки Ходорів. Вул. Шевченка. Житлові будинки](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhXJnAoGAquX-dFmtiScoe08997vfxA0bWMiLHNYWZIekQH7iAakJ7kAz3EoRaQHhUvFiW5h5lNKY93q8MNxFzjqzsMqT1Bd53Je5_q7vX7QVB2T8gUPJTHsDzwJdqwmdmbVAGGlgSCpInt/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280806.JPG) |
Вул. Шевченка. Житлові будинки |
До Другої світової війни в Ходорові проживала велика єврейська громада. Давню дерев’яну синагогу XVII століття гітлерівці знищили.
Від колишнього ринку залишилася вивіска.
![Ходорів. Колишній ринок Ходорів. Колишній ринок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjdUEGIssNkDtqW88nDCtA227iRZmVZhSl3GmWpKr9zc2nRvd3V_T9leBRDD6UvUXEh2Qe4r68Nc3cdY0euMKE7tFJQFb1WotFy8hbTTObFn6bsThEN3jXzm8wPHyAN0d_3nNK-VLetWpoK/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280705.JPG) |
Колишній ринок |
В середині XV століття Ходорів отримав Магдебурзьке право і, можливо, тут знаходилася площа Ринок.
![Ходорів. Житлові будинки на вул. Гонти Ходорів. Житлові будинки на вул. Гонти](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjihLtKWHyX5y7PD2v5W_z_XbhRzqf9lReILF1L7cQ1OFMEwKs3Hq9Gzs8nU0cgDXiKHuN3Gwi4mPnvjj7PlbLUK5pgTvcCQS9Jc3Bn4XmgCm0XvtUtlrSL291t-VYtGyiZ8MmwfBaiR1mv/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280715.JPG) |
Житлові будинки на вул. Гонти |
У найстарішому навчальному закладі 1925 року побудови знаходиться історико-краєзнавчий музей.
![Ходорів. Вул. Шевченка. Школа № 1. 1925 р. Ходорів. Вул. Шевченка. Школа № 1. 1925 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjs9a3jZfIZ872y0Qg8fzsqLv7QG6mNDvCIfPx-TOzbzllZbu1OLkEvP-S02FzEkE57zhvpUhyuWxqVwoON1MYdXeQhA4jOjuZJ2D614HvHqT1JzDImXDI8F55AkhYhrv0El3NysEJHEaS_/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280765.JPG) |
Вул. Шевченка. Школа № 1. 1925 р. |
На фасаді школи № 1 відкритий барельєф українським письменникам Дмитру Макогону і його дочці Ірині Вільде.
![Ходорів. Меморіальна дошка Дмитру Макогону і Ірині Вільде. Ходорів. Меморіальна дошка Дмитру Макогону і Ірині Вільде.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi9Qo3T0pbUQsMMAa9HVpmPTggolnbnxmvb-ujW36do2Qb9LPduiaZv9zo4-JM3ZcfV83bKpoAZ0fP_bJXlvC5rDGhhDQ1GnS5L0Jazdy0xAZOFI54QJViN23DMh1B9tG1HCboNRwzt5ded/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280763.JPG) |
Меморіальна дошка Дмитру Макогону і Ірині Вільде, які працювали в цій будівлі |
Підростаюче покоління займається в секціях і гуртках спортивного комплексу «Будівельник» і дитячої школи мистецтв.
![Ходорів. Вул. Шевченка. Дитяча школа мистецтв Ходорів. Вул. Шевченка. Дитяча школа мистецтв](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjQZ-qFXNTBLfWG3hPA133Cxpl5HRJH35xahRNVO-3RvUyFG-pI54uxDmIHdbNM9pIOXHGQeYL5JVUZISDml-0Mk2C8Ld2ZLXCQnbUlXcgtCDG-IVL75vxz7Iau2di0RZSrZXCMHbt9SMFb/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280778.JPG) |
Вул. Шевченка. Дитяча школа мистецтв |
Над одноповерховими і двоповерховими будівлями височіє величний храм святих безсрібників Косми і Даміана.
![Ходорів. Храм святих безсрібників Косми і Даміана. Ходорів. Храм святих безсрібників Косми і Даміана.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhz1iOsQe8nNAdDh882kwcxCj0ezhyHGUQBjWV3pKhwBB4q-gCgodlIOBs5Zyi3E0Ec0kwACbdKF1F4bHOaNsvGIfHYBjWto4ri8O-BUk5ZWu4tPuIXvERHzNWMr0M_7-ZZk34W2AYjsLRn/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280774.JPG) |
Ходорів. Храм святих безсрібників Косми і Даміана |
Його будівництво почалося в 1922 році з ініціативи митрополита Шептицького і під керівництвом архітектора Рудницького на місці давнього дерев’яного храму.
Після тривалого забуття і розрухи святиня реконструйована і заново освячена. Величний храм увінчали сім куполів, а розписи виконали талановиті майстри.
![Ходорів. Храм святих безсрібників Косми і Даміана. Пам'ятна дошка на честь Маркіяна Шашкевича Ходорів. Храм святих безсрібників Косми і Даміана. Пам'ятна дошка на честь Маркіяна Шашкевича](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgFaT-k-3YO4sn0OLvjZC0c02CEq0s4_mb6LHg5F1a2miZL4V9eSlQFc4F9fJXpDckw6Dlhn-A2jkS_A7D_T6yZ1tt-ghziiKZyLcBY411kAoJ3zKAPO0xoOA20xdMdrCpceb_fTFcQqocu/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280789.JPG) |
Храм святих безсрібників Косми і Даміана. Пам'ятна дошка на честь Маркіяна Шашкевича |
Пам’ять про священика Якова Довгого, репресованого і загиблого на засланні, увічнено меморіальною дошкою біля входу в храм.
![Ходорів. Храм святих безсрібників Косми і Даміана. Пам'ятна дошка на честь Якова Довгого Ходорів. Храм святих безсрібників Косми і Даміана. Пам'ятна дошка на честь Якова Довгого](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjhhw6tcEYw1z3rLspGzb9K2TVJh-PqZj9KKp5a0AWRMy3HsQFsIxAkE43ed9oLTjA2EpuaSlGxhHJ3GRqwzdGbxy2WEvYJ7zxND4FEDykuG1p6g-c-803ufjuoWAtwIh_JdcG5NLhEZQSd/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280791.JPG) |
Храм святих безсрібників Косми і Даміана. Пам'ятна дошка на честь Якова Довгого |
До 2000-ліття християнства встановлено скульптурне зображення Ісуса Христа.
![Ходорів. Скульптура Іісуса Христа Ходорів. Скульптура Іісуса Христа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0LUNcSLCWdW0_iqBl79MxKedQjUUyB_HKpDczTIo9X7Ia7MaXCtBBLt6nAL-rPN3Z_Qv75ctYBMj1pJYzIpZ5uafeBvKMnkguC04Ijiv_hWPHiAfZ5NO2-Vr7H5OtcshfzBd9EuPRPYkN/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280781.JPG) |
Скульптура Іісуса Христа |
Зараз в Ходорові переважно кам’яні будівлі, їх так і називають — кам’яниці. Численні пожежі завдали місту великого збитку. Уцілілі дерев’яні будови доживають свій вік.
![Ходорів. Старий будинок по вул. Богдана Хмельницького Ходорів. Старий будинок по вул. Богдана Хмельницького](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiMY6lh_3X9FuLjOCnLgIISKVbWtj5q49u1kBKVNNUV4qksorRMkAO2n2ep4llub_j53p8uxBfGsFL0SUuFYnq_yguqhkWL31SzyMcf1d2FDE64nrg_Lnygo02EEu40viMOToUsA_BQJzAZ/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280694.JPG) |
Старий будинок по вул. Богдана Хмельницького |
Для пожежної безпеки в Ходорові функціонує пожежно-рятувальна частина.
![Ходорів. Пожежна частина Ходорів. Пожежна частина](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEghy0FIfY-_p222ZYC5bl-5_dF2hHi1rgglcuT7wNr7XC2LuvYYGW4vnoIzzuAnd1Z5V5UvLzs2Wib1tD4DMCgHoQ4FrrQGTjT5Pj7SUUoCLW8ILnYnupE_A4tCuLwl4RgV4Bo39pRO-CjC/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280809.JPG) |
Пожежна частина |
Обрамлений ялинами і квітниками майдан Шевченка прикрашає пам’ятник Кобзарю.
![Ходорів. Майдан Шевченка і пам'ятник Кобзарю Ходорів. Майдан Шевченка і пам'ятник Кобзарю](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiWo0BYs2HzqnUMpl_c9eMLva6cPOUHRSPafKH2CF9tgxdPp0ELdD33CV0wqq1BybBd2PFbgaMQ9-d9HGeyTv_T4owysquvj1N8MRvoPCPuy3Z_u1VxJHtvtjnUkMN7kf7jH8OIiv-U2ZKa/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280815.JPG) |
Майдан Шевченка і пам'ятник Кобзарю |
Звідси бере початок вулиця Михайла Грушевського, колишня Корзо, Міцкевича, Леніна. Історична будівля під № 2 згадується в 1890 році, коли в ньому знаходився повітовий суд. Тут в лютому 1919 року відбулася зустріч делегації Антанти з головою Директорії Української Народної республіки Симоном Петлюрою.
![Ходорів. Вул. Грушевського. Школа № 3 Ходорів. Вул. Грушевського. Школа № 3](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiyX2SHos7coCfewOes-TIodJyID5vZheLD4BCPVHORZPoWsP6vb0IglbWrJM09WXUoAkuf6jVg-18oyFaDJcGeaBEqOw_EGY6oIMQBjI33kxVSpcNL-x57Ab4Yrx7i7mvVhsJEvqmvklYK/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280821.JPG) |
Вул. Грушевського. Школа № 3 |
Зараз будівля займає школа № 3, якій присвоєно ім’я Героя України Романа Точина, колишнього учня.
![Ходорів. Школа № 3. Меморіальна дошка на честь Романа Точина Ходорів. Школа № 3. Меморіальна дошка на честь Романа Точина](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjNbm342B2mnWXoD5S59mz8eXln3WNaCS_-1mmO45F_4FpwDVYYE4n4mlpXuJAAksPahle_cybHmkzHilmU_rhBD4DgbHedDT-5OMS4CoyPIfS9rl8GG3DDgn2RVGCQhSyUQ5GJfqajlzsb/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280822.JPG) |
Школа № 3. Меморіальна дошка на честь Романа Точина |
Всім ходоровчанам, які загинули під час Революції Гідості і на сході України, захищаючи державну цілісність, присвячена Алея пам’яті, відкрита в 2014 році.
![Ходорів. Вул. Грушевського. Алея пам'яті Ходорів. Вул. Грушевського. Алея пам'яті](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhSfopNo5A0_i0QNfooJYLtZkRddwzwUDOygr7PNimziJ9wrDWRyWb2iKGMiVEVN_2ys9uDcUOQl02QtBkH5VEq-3T9HpMayRHmaF6Vi7rjOOxitLIK7Uvq7ZLvpYs_Do8umf9FITQmqeas/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280836.JPG) |
Вул. Грушевського. Алея пам'яті |
На будинку № 23, де знаходилась тюрма НКВС, встановлено пам’ятний знак жертвам сталінського режиму.
![Ходорів. Вул. Грушевського. Пам'ятний знак жертвам НКВС Ходорів. Вул. Грушевського. Пам'ятний знак жертвам НКВС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjrKx2nynKsIZFfZB7Mr2JGjd0NhtWtNAd5rut86Hde60essoCkSfbCyYBBDg5kGwLV-x-OscULAYXCg_OxbM24Dznm26p8fvg-yBUjFRx2D88b4wVgPyUu7DID7gvJ0xaxwUO7_rageLiH/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280835.JPG) |
Вул. Грушевського. Пам'ятний знак жертвам НКВС |
На початку XX століття культурно-просвітницьке життя Ходорова посилилося з відкриттям Народного дому, побудованого на кошти патріотично налаштованих заможних городян.
![Ходорів. Вул. Грушевського. Народний дім «Просвіта» Ходорів. Вул. Грушевського. Народний дім «Просвіта»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgGOAVqBPsRYW5NijJlfCByNJTWJ9uckrKLuOIeEdSbtBtpLhxBagOTbJOBqdHm4Eu4XZzEXz44wzVaPmlwA0TA5kr6VSTjcEJPpiFu24KcEGQPC1P1IpWqcogMaNMcam5DTCemCmY-lU5_/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280858.JPG) |
Вул. Грушевського. Народний дім «Просвіта». 1911 р. |
На цій же вулиці пізніше з’явився Будинок культури, в якому працюють самодіяльні гуртки.
![Ходорів. Вул. Грушевського. Будинок культури Ходорів. Вул. Грушевського. Будинок культури](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg5vcfHdq7-pMYuzZKoxyPwAi1kUM81ytvolVwh9CoyCVBLxriFqXwfsBsJr42WP12pBGWWQ1flCe772ynYZbJb2aqsukEJxOlsAckcm4FZqgfZoUkEw0ADAmK0H-0m9bLjngQlSc71znWu/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280845.JPG) |
Вул. Грушевського. Будинок культури |
Фасад будівлі прикрашає герб міста із зображенням рибалки на Ходорівському ставі.
![Ходорів. Вул. Грушевського. Будинок культури. Герб міста Ходорів. Вул. Грушевського. Будинок культури. Герб міста](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEivanJG80DxNk1S1qnT8zAEMyg0wj2aSF_7cfZLMKirpLUnHhQjGZSTv9ByNLdW_6ChZoS7tAwhqlhyphenhyphenTl50MaflGo-z1sJW387puNvPjXI3dn13dxdb19P7PcUZRiYwlvEbTjyRDlf2EZFa/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280846.JPG) |
Будинок культури. Герб міста |
Рідкісний випадок, коли будівля мерії зводиться не на бюджетні кошти, а на особисті кошти жителів міста. Три брати Сохани на честь десятої річниці Незалежності України подарували громадськості Ходорова невеликий палаццо з колонами, балконом і люкарнами, в якому засідає міська адміністрація.
![Ходорів. Вул. Грушевського. Міська рада Ходорів. Вул. Грушевського. Міська рада](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgRYIPIk5KHRwNEpGH3vFhwghmzcBMiC665hNDbD5px-Kn9q36vpo1ycOmEtnAE73keH4s5ja4GHp43JeigGT9QVUrNZq5dG1goKsQUd_Lc1l1q5Ty9YC5tr-hvTPZBoiDvNPcI6_UVZDwB/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280853.JPG) |
Вул. Грушевського. Ходорівська міська рада |
Від міської ради до залізничного вокзалу — рукою подати. За дві години я зробила п’ятикілометровий моціон в центрі Ходорова, ознайомившись з його визначними пам’ятками. Дякую ходорівчанам, які мені випадково зустрілися і на питання «де знаходиться?» і «як пройти?» доповнили відповіді цікавими історіями та легендами.
![Ходорів. Залізничний вокзал Ходорів. Залізничний вокзал](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi3EBcBiQKcI1lu7Jg8vQA9TZ3IJpbeb5D4C7NpEWZ6amSt2RnSzDXTGiSY2p_Q1U2YkhYayQvx4fb6wg9UaDYqph6bNjTAizHJmfbU4y6X_PLOLj602OdIQ-KbCUXZHAKoUlSJ3XukcDiR/s320/trip-impressions-ukraine-hodor%25D1%2596v-P1280631.JPG) |
Залізничний вокзал |
Немає коментарів:
Дописати коментар