Рівне — обласний центр України з понад 700-річною історією. Перша письмова згадка про місто датується 1283 роком, але історики називають іншу цифру — XI століття. Під час Другої світової війни місто значно постраждало і історичних пам’яток в ньому залишилося мало, але створені нові, з якими туристу буде цікаво познайомитися. У 1944 році під час визволення Рівного від гітлерівців був підірваний підпільниками залізничний вокзал. У 1952 році звели новий двірець і зараз його фасад прикрашений тризубом і старовинним гербом міста. Звідси почнемо знайомство з містом.
Залізниця була відкрита в 1898 році і зв’язала Рівне через
Лунинець і
Пінськ з Брестом і Вільнюсом. На цю станцію потягом прибували імператори Олександр III і Микола II, міністри, митрополит, письменники та інші відомі особистості. З цієї станції сотні товарних вагонів з неугодними українцями відправлялися до Сибіру під вартою НКВС.
По інший бік станції при польській владі з’явився зразок архітектури міського водопостачання в цегляному стилі.
Поруч з водонапірною баштою торець інструментального корпусу заводу високовольтної апаратури прикрашений мозаїчним панно із зображенням фахівців, що працюють з високоточною апаратурою.
Рухаючись від вокзалу вулицею Миру, перейшовши по мосту річку Устю і повернувши на вулицю Шевченка, цінителі дерев’яної архітектури побачать найстарішу культову споруду Рівного, яка збереглася неушкодженою. Свято-Успенська церква побудована в 1756 році і має статус пам’ятки архітектури національного значення. У богоборчі часи віруючі приносили із закритих храмів святі образи в Успенську церкву.
Вулиця Симона Петлюри, звивиста як старе русло річки Устя, цікава туристам в історичному аспекті.
![Рівне. Вул. Симона Петлюри. Обласна бібліотека для дітей Рівне. Вул. Симона Петлюри. Обласна бібліотека для дітей](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjVssfwbiRm2golwNPAN_rMrs1hxaHRQYOn8W9_7yeCd-NbA-wHsQzEcEGPlDVITcEZF9lU8kFTZRYdSzAsP3LXNGqB7eA3hS5fiqMpjQiOCrLjhOheYj-w7K9sVoJR4D0x4rJxZvHSl5P8/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320510.JPG) |
Вул. Симона Петлюри. Обласна бібліотека для дітей |
![Рівне. Вул. Симона Петлюри, 19 Рівне. Вул. Симона Петлюри, 19](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhG2ZMa88yjmCFwDjFv921B1JEjxGqJdedX5VpHbVTRBeLZJPMgPAua6d_4N-h6FCO_aPxhixy5OGdIgWIPsJ2P-M6djUzW5kVdvgQWMrdr8WnwO_7F-tz8KZtrRV_N1o_mxNEgx2AL08CD/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320511.JPG) |
Вул. Симона Петлюри, 19 |
В одному зі збережених особняків початку XX століття розміщується музей бурштину, в якому представлені зразки сонячного каменю віком 40 мільйонів років і вагою 2 кілограми.
В репертуарі обласного театру ляльок п’єси українських і зарубіжних авторів, а на фасаді запрошують на виставу казкові герої.
Коротенька вулиця Словацького, вимощена бруківкою на місці колишнього болота, зберегла архітектурні особливості столітньої давності.
![Рівне. Вул. Словацького, 3. Міський відділ Управління Державної міграційної служби Рівне. Вул. Словацького, 3. Міський відділ Управління Державної міграційної служби](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiDkiYxIMPBTo9tMfBAsAKMfz5DgfmloRJ2FxFC-vlVPj4F6jD-1qJWMhFbOCDXchLcTwf7vI8x1oGbV8ED6MG2fMFIKYHoJX7pyv6Sqq_srMv1ycIZBeGpPAZSWIVxYV6AjV2nVkNBUQ_T/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320519.JPG) |
Вул. Словацького, 3. Міський відділ Управління Державної міграційної служби |
![Рівне. Вул. Словацького, 8. Житловий будинок Рівне. Вул. Словацького, 8. Житловий будинок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6FN4wq5bq8Ez7jcwFvac8UQNrQbtkSWTkdGapYDd3A53-RyW50UHXFwroAwN2VjYf7dUglUNHPejdltavfJ_1bDpFxZPYCO0DnY_c1rhJyFSm0oeqfLTjWeUnlOaEi5JNvkIbsQzWVsi8/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320520.JPG) |
Вул. Словацького, 8. Житловий будинок |
Алеї навколо квітучих клумб городяни називають Бродвеєм, а чаша фонтану в спекотний день перетворюється на басейн.
Тут з’являються на світ юні рівняни.
![Рівне. Вул. Міцкевиа. Перинатальний центр. Скульптура матері і дитини Рівне. Вул. Міцкевиа. Перинатальний центр. Скульптура матері і дитини](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgfquXE1DQeSgNEnaMOCRL1dQ1AoK6tY41ueFBxnLaiz-Dz0Yc999naH-mYr_kPz_IbHWLIRLt6LUcx_I16c8OsgGkuSzVKG7rAu8MabdvZPF__pu6zsQBSCt5Kg3T3mHaZnVERn-NfSTaE/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320527.JPG) |
Вул. Міцкевиа. Перинатальний центр. Скульптура матері і дитини |
В більшості своїй скульптурне зображення Т. Г. Шевченка статично. У Рівному бронзовий Кобзар широко крокує по майдану Незалежності з розгорнутими крилами плаща, за що його порівнюють з Бетменом.
Парк Молоді — частина колишнього садибного парку князів Любомирських. Популярне місце відпочинку городяни називають «Лебединка» за назвою Лебединого озера.
До нього веде алея з кованими скульптурами, які подаровані умільцями під час фестивалів ковальського ремесла. Місто не раз було знищено пожежею, і городяни висловили вдячність вогнеборцям у вигляді скульптури пожежника, який тримає на руках врятовану дитину.
Ковалями з різних областей України виготовлені забавні прикраси екстравагантної Діви Даринки.
Дивовижні риби розмовляють риб’ячою мовою.
Пройшовшись галереєю шедеврів ковальського мистецтва, потрапляєш в краєзнавчий музей, розміщений в будівлі колишньої чоловічої гімназії 1839 року.
Біля збереженої архітектурної пам’ятки відкрита експозиція військової техніки і представлені зразки базальтових стовпів, утворених з вулканічної лави 500-600 мільйонів років тому.
У 1942-1944 роках гітлерівці обрали Рівне центром рейхскомісаріату України. Резиденція гауляйтера Генріха Коха перебувала в будівлі музею. Підземна ставка рейхскомісара розташована в 50 метрах від історичної будівлі. Після війни оснащений усіма комунікаціями бункер використовували для бомбосховища партійні боси.
Першу українську гімназію відкрили в 1923 році, коли при польській владі слово «український» не вживалося. Але викладач Ф. І. Пекарський ініціював будівництво і був директором навчального закладу до 1939 року.
![Рівне. Вул. 24 Серпня. Українська гімназія Рівне. Вул. 24 Серпня. Українська гімназія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhayLsYfvIFOuuY8Ji8NvQWwCV0KnDWSZ8poTFFLpNZvrYlQ2u5yWk3MGDQDkcaoW2rHV1DlYnqpuCj8TWXhdtX_hd-dFgUGr_OnRqDmi-I-vJhNdBogiHU97_hwmhPhYz6PVQxAszGFDXK/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320572.JPG) |
Вул. 24 Серпня. Українська гімназія |
Помилувавшись мешканцями Лебединого озера, виходимо на вулицю Соборну.
На центральній міській магістралі підносяться два кафедральних собора — Свято-Покровський і Свято-Воскресенський, побудований в 1895 році на місці попереднього храму, що згорів під час пожежі.
![Рівне. Вул. Соборна. Свято-Воскресенський собор Рівне. Вул. Соборна. Свято-Воскресенський собор](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjPARyE_3W0Gs2WHEgS3lbY-aTyxEQfQs5um-dF4wG11nKvLx1jVnG46-pmLDy5fb0VqEdbJmBx_ZTbuuhr-bvCyl4W9M-_DJY2itB0hHYk_EvGI0kDPJMEixZd2Pd1yK4xXuDTdY9BFXSS/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320581.JPG) |
Вул. Соборна. Свято-Воскресенський собор |
У трьох-п’ятиповерхових житлових будинках, побудованих в 1950-і роки, розмістилися всілякі магазини, банки, офіси комерційних підприємств.
Будинки не втратили архітектурні деталі сталінського ампіру і соцреалізму і придбали нові деталі в декорі.
![Рівне. Вул. Соборна. Дитячо-юнацька спортивна школа "Авангард". колишня синагога Рівне. Вул. Соборна. Дитячо-юнацька спортивна школа "Авангард". колишня синагога](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgZu8MgotEqI-5Ltgb7-wwaUAV0BmU6zvnPncHupMNjqNLSMCc36crISMxIm2an081j92M8geJyCZhlgjBQy64mcd8nPs2sMKQYN5azFuqiYPMew9f8cVRok-2o66JIxX_qBlnklD8zCpmx/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320357.JPG) |
Вул. Соборна. Дитячо-юнацька спортивна школа "Авангард". колишня синагога |
![Рівне. Вул. Соборна, 156 Рівне. Вул. Соборна, 156](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgd4e2twz-hDmgl0eQiku2BT3425sgCDaiG1akl8sCuNdxB-yDWTmVXoOi4MFQM92_jB_VDaL9tgkk5hdOS3vq4VLOx13qjaxfKoPchsiPju9EDM20M2Xu2uIL7o1VpS7LvV3qXxR3cJ0I8/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320362.JPG) |
Вул. Соборна, 156 |
Транспортне господарство Рівного представляють чехословацькі тролейбуси 1974 року випуску, що зарекомендували себе надійністю в експлуатації.
До галасливої вулиці примикає Театральна площа з пам’ятником письменнику-публіцисту Уласу Самчуку. Уродженець Рівненщини — один з кращих літераторів, який розповів всьому світу на мові європейця про боротьбу за незалежність України і Голодомор.
![Рівне. Театральна площа. Пам'ятник Уласу Самчуку Рівне. Театральна площа. Пам'ятник Уласу Самчуку](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgIIJoaZne4wgeJmztwDVM6-Y4FyASHelgBrbHuzhir68DKVKIh-0vmqPF7p0HOVUjpT4SMFf6SOllq2lM1PiKo9D0yKfhpb_oRk3pQXSpNqUF7P8dFHiBHZBl2n2s39bSqJl4voiCkZRSX/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320315.JPG) |
Театральна площа. Пам'ятник Уласу Самчуку |
Особливість Рівненського храму Мельпомени в тому, що крім сцени в залі для глядачів є сцена у внутрішньому дворику, де можна ставити вистави просто неба.
![Рівне. Музикально-драматичний театр Рівне. Музикально-драматичний театр](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgmgQXBNKCINsCDdra8s9FFXnS-nG_N9rA7PX9uJktByXN0kgJZKYThwDK8-CteDWWty_NmaNtY_A7kY9t687AlcjbDMXnWvcfJmDn91_ATNZi7NnJH0i_7LxRDGLFYYpXNhgsz85629veM/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320313.JPG) |
Музикально-драматичний театр |
У діловому та адміністративному центрі, з видами з вікон на Театральну площу і Соборну вулицю розміщується готель «Україна».
У 2006 році рівняни увічнили пам'ять про княгиню Марію Несвіцьку (Рівненську), яка сидить на троні під куполом ротонди. Виготовлена з білого мармуру скульптура власниці і берегині Рівного підноситься над входами в підземні торгові точки і місця загального користування.
Одна з найкрасивіших будівель — Будинок органної та камерної музики, колишній костел святого Антонія. Святиня постраждала під час двох світових воєн і в післялявоенні роки, втративши розписи, орган, вежі з готичними шпилями і церковне начиння. Прекрасна акустика врятувала архітектурну пам’ятку в неоготичному стилі, і в залі постійно проводяться концерти камерної музики.
У 2018 році на фасаді встановили вуличний годинник, що показує точний час, а біля входу з’явився янгол, який грає на арфі.
На набережній зведена греко-католицька церква святого Миколая і її духовний центр.
![Рівне. Церква св. Миколая. Духовний центр Рівне. Церква св. Миколая. Духовний центр](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_i0MCHy85fDdqpB1J6O1wvFbnj2_IHoWBLqU1WMZsv_1sPNkd6Wb_jCe48d4T5JUOfGcpWWc-NvW1OsomR0qHc4xnJRnhOIzfiZbjWOfWndnDBup995lmOpTb4DlRDFw0Z9CoP1gPkXTB/s320/trip-impressions-ukraine-r%25D1%2596vne-P1320328.JPG) |
Церква св. Миколая. Духовний центр |
Добре б упорядкувати набережну, адже такі місця завжди прикрашають місто. На жаль, зараз неохайний вид прибережної смуги не може приваблювати відпочиваючих, бетонні укріплення поросли травою, багато сміття і бродячих собак.
На два з половиною кілометри уздовж річки Устя простягнулася дитяча залізниця. З травня по жовтень по вихідних і святкових днях юні рівняни мають можливість познайомитися з професіями залізничників і проїхатися від станції Партизанська до станції Озерна.
Історичний і культурний пам’ятник кінотеатр «Партизан» 1918 року побудови поступився місцем для будівництва сучасного торгово-бізнесового центру з такою ж назвою.
Біля цієї новобудови розташований житловий будинок з частковими зручностями 1914 року спорудження, в якому мешканці вже не сподіваються поліпшити житлові умови. Заплановане на 1997 рік знесення не здійснюється більше 20 років.
Поруч з будинком — тривіальні гори сміття.
Все ж за кілька годин прогулянки по Рівному вдалося багато побачити і оцінити туристичну привабливість Рівного. У місті чимало пам’яток, парків, музеїв, пам’ятників, культових споруд. Бракує місту доглянутості, лоску, креативності.
У Рівненській області для мандрівників буде цікаво побачити
Тараканівський форт, місто
Дубно та
Дубенський замок,
Клевань і тунель кохання.
Доїхати потягом в Рівне можна з
Києва,
Львова,
Новоолексіївки, Харкова, Ковеля,
Миколаєва.
Немає коментарів:
Дописати коментар