Грозовий дощ і негода не дозволили прогулятися Кропивницьким. Якось треба було втекти від нескінченної зливи. Найближчий автобусний рейс на Бобринець і більш сприятливий прогноз погоди підштовхнули до поїздки в глибинку Кіровоградщини. І хоча дрібна моква і сльота переслідували мене протягом всієї тригодинної екскурсії, все ж вдалося багато побачити і познайомитися з визначними пам’ятками колишнього повітового містечка, заснованого козаками в 1767 році.
![Бобринець. Кіровоградська обл. Свято-Вознесенський собор Бобринець. Кіровоградська обл. Свято-Вознесенський собор](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgFnrbPqgb_ucSZVDDicsS0sCD7ZP8HLlasX_7aO5lefLkARmc1MUNAD3Ar9iNo-FK3JyuNfcQsCcwdkKgCuwdx-Z267263o65Jmfli5uiCDleOSeserZKCqK4TzXJhOsbL5hXziVGZNjj9/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360234.JPG) |
Бобринець. Кіровоградська обл. Свято-Вознесенський собор |
Архітектурна домінанта — Вознесенський собор, розташований в центрі міста, і його купола видно з усіх боків районного центру.
Храм закладений в 1898 році посеред багатолюдної базарної площі, на якій чотири рази на рік проводились ярмарки. Спочатку обгороджену під будівництво територію засіяли житом, щоб очистити місце і перевірити його на цілющу силу. А коли ділянка зазеленіла, приступили до будівництва. Церква зведена на кошти парафіян і меценатів, перевірена на міцність цегла надходила від кращих виробників. Це останній проект архітектора Якова Паученка, який, будучи тяжко хворим, не покидав плід свого натхнення і віддав йому всі сили. Перше богослужіння відбулося в 1912 році і перервалося в богоборчі часи, коли були зняті купола, позолота, а святиню перетворили на склад.
З південного боку собору розбитий парк, закладений в XIX столітті.
У цьому місці в XVIII столітті єврейські християни обладнали криницю глибиною 22 метри. Пам’ятник природи називався «Живий коловорот води» за невичерпне джерело цілющої води.
В роки гітлерівської окупації фашисти ховали тут своїх солдатів. На честь визволителів Бобринця в березні 1944 року встановлена залізобетонна фігура воїна і меморіальні плити.
В гілках кущів і дерев загубилася самотня паркова скульптура післявоєнного періоду. Такі статуї, що не мають великої художньої цінності, масово тиражувалися по всій величезній країні і вироблялися не з мармуру скульпторами, а виконробами з бетону. Для посилення запасу міцності в місці з’єднання статуї з постаментом дівчина притримує сніп пшеничних колосків.
У 1965 році до 125-річчя театрального діяча М. Л. Кропивницького жителі висадили 125 дубів, занесених до списку ЮНЕСКО і надали зеленому масиву ім’я знаменитого земляка.
![Бобринець. Парк ім. Кропивницького. Погруддя М. Л. Кропивницького Бобринець. Парк ім. Кропивницького. Погруддя М. Л. Кропивницького](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjBFmXeSrWidpJK-33_PWLmkPY6Tx9-uyH1jOOiXceWW7lUbh1fFi94eWRMSj8F8yphmItY6WJ38od39u79KxSFecCqLQ0ah4txq1aWJLVp320w0Jsv7g2kc6_P5ElQvDQRHXxzLZgBoj3p/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360030.JPG) |
Парк ім. Кропивницького. Погруддя М. Л. Кропивницького |
Художник Ілля Рєпін так висловився про колиску українського театру: «Реалістичний український театр народився не під Києвом і не під Львовом, а під скиртами вільного степового Бобринця». Бобринець не багатий історичними пам’ятками, але чотири з них пов’язані з іменами корифеїв театрального мистецтва — Марком Кропивницьким і Іваном Карпенком-Карим.
Пройдемося однією з найстаріших вулиць міста, яка веде до Миколаївської церкви і до річці і подивимося, що збереглося в місті, звідки вийшли майстри, натхненні Мельпоменою.
![Бобринець. Вул. Миколаївська Бобринець. Вул. Миколаївська](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgqo0v-dU9Oh0IUqNDMyve84jUQbNwU5maUYXlvXMjEH3fKCSoMrKzl5-UlhIagqliPjIVDLTGo2bHwNzj5pDNFubOcsEzMOfCp3zG-fN40xy77qAaNaXH8OXdpzVWexQQ5H2b6zNwxsbqG/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360136.JPG) |
Бобринець. Вул. Миколаївська |
Вулиці в Бобринці прямі і перпендикулярні одна одній, таблички з назвою вулиць та номерами будинків встановлені, орієнтуватися легко.
![Бобринець. Вул. Миколаївська Бобринець. Вул. Миколаївська](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2-vYPCm8Yqn7iHf19N0p-PB7Ke39irkDJefEDm_toN2YGHGtw-FRKLbi-ADRQhKXq3o36_qaRq1JKvBrDnE-uqHtykeWp-aponXu3siZAOjCqO_eJ9a3Mm0iIXDpEE_yyPhTZEry7WkpT/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360137.JPG) |
Вул. Миколаївська |
![Бобринець. Вул. Народна Бобринець. Вул. Народна](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgeidqkXluD9n_npncNXyrU9713dOevts4rZjJYhMS1LgpiIG2nnavAAWeRTqE4UMQB8u_9le0dAiocml-oKgMhKMWTkRnvmHiyZwz5tKOtmJGY5HYXGDj4NmbSvkC27aqLxoDINBLlSD3t/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1350979.JPG) |
Вул. Народна |
На Миколаївській вулиці тихо і спокійно, машин мало, невелика її частина — виключно пішохідна зона. Будинки на центральній міській магістралі в більшості одноповерхові, але добротні і акуратні, пофарбовані в різні кольори.
Ні один будинок не схожий на інший, всі мають індивідуальний декор, особливий цегляний орнамент.
В одному з теперішніх лікарняних корпусів в XIX столітті містився земський суд, в якому майбутні видатні театральні діячі працювали писарями.
![Бобринець. Вул. Миколаївська. Районна лікарня Бобринець. Вул. Миколаївська. Районна лікарня](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhbgcSjo7wz2RWvfgfQ0UlTM7z-Buo-xQkPGfdwJBgK_BXPHKMJMZ0AAi2axQN-VGSCKcm0JLGWusVwNcIIbvdySZqU3JYlCg29pLqyDlOI2RiwLOK1ohKV1FoxH6Nrb7nuTZNF2E3gu2hx/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1350983.JPG) |
Вул. Миколаївська. Районна лікарня |
У будинку № 56 в колишньому залі Дворянського зібрання ставилися вистави театральної трупи М. Л. Кропивницького.
![Бобринець. Вул. Миколаївська, 56. Колишній Будинок Дворянських зборів. Держказначейство і нотаріальна контора Бобринець. Вул. Миколаївська, 56. Колишній Будинок Дворянських зборів. Держказначейство і нотаріальна контора](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiyfMlMLjb3qrnxdUATDdcjNbcEPs3XcDQADfs7RvfGIyDrY9qXqAHz_fdxEndH65evzDnDkWWm_dYRCNJrnQEnhVI-rF-1rTnrc4nYsS-x2BDO-Pn-e_-aT8_9j4s3Ae1JP_Pvx7AEprTN/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360002.JPG) |
Вул. Миколаївська, 56. Колишній Будинок Дворянських зборів. Держказначейство і нотаріальна контора |
Вчилися знаменитості в 1860-х роках в повітовій школі.
![Бобринець. Вул. Миколаївська, 60. Колишня повітова школа. Навчальний корпус НВК № 2 Бобринець. Вул. Миколаївська, 60. Колишня повітова школа. Навчальний корпус НВК № 2](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi39T_j9AIIW56QbemMES9UwrrkqAtw4-uNVAZeXJ7lv5S-bQFbglOyGWcZvFprm9lNhlq4zZlfvksmjqpNeSR5hSQhN-An_dpeLMPYARZzt-z-5BbT8fHGS31f9v8LHw_X0NsYo7ScFdTW/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-IMG_20190412_140605.jpg) |
Вул. Миколаївська, 60. Колишня повітова школа. Навчальний корпус НВК № 2 |
Цей навчальний заклад закінчив відомий кінооператор і режисер, уродженець Бобринця, Петро Юхимович Тодоровський.
Зараз будівля належить школі № 2, яка має і новий корпус.
В пам’ять загиблих на фронтах Другої світової війни учнів і вчителів на шкільному подвір’ї встановлено меморіал.
А ось ще зразок цегляної палітурки вуличних вікон. На жаль, одне вікно вже позбулося надвіконня і підвіконня, а двері — вхідних порталів.
![Бобринець. Вул. Базарна. Житловий будинок Бобринець. Вул. Базарна. Житловий будинок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgobglK-6rA6O95qIgfPpydW2mBMWMoefdpbY7xjgoRDSez50aWDl2om3TDFO8qm7GnrHxgf7eE5Y9Js2Qf-EafF52OYv-q8hRp7TP9bTukn5t2fpoZm0iH7kpF0_9J5ZuQgYtCXnUFLH8w/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360052.JPG) |
Вул. Базарна. Житловий будинок |
Будівля колишнього готелю, підперезана цегляним орнаментом, датується кінцем XIX століття.
![Бобринець. Вул. Миколаївська, 76 Бобринець. Вул. Миколаївська, 76](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiCu0MHx48fVoGJ5gbfDXoXtraCTcia4U9lL4eI20ZO66U74wVnghE_TMeRi4hXj4vriF2jeC2ER-IYAdsNcY5-JGQ7oFUREBBnghsTVvWzeyrQHNnP3qTnK4qhBxiiYbWWknw5fwqlCh6h/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360065.JPG) |
Вул. Миколаївська, 76 |
Будинок культури міститься в двох окремих двоповерхових будинках, але побудованих впритул один до одного. Старий споруджено в 1895 році, новий — в 1950-х роках. З ремонтом пощастило останньому.
В старій будівлі знаходиться районний музей імені М. Смолянчука. І хоча часу у мене завжди мало, я все ж намагаюся зайти на кілька хвилин в музеї, щоб більше познайомитися з історією населених пунктів, де я буваю. Мене зустріла директор музею Руслана Геннадіївна, дуже красива дівчина, привітна і ерудована. Берегиня музейних цінностей з задоволенням розповіла історію виникнення музею і про його особливості. Центральне місце займає експозиція, яка присвячена М. Л. Кропивницькому і І. К. Тобілевичу (Карпенку-Карому). До уваги відвідувачів представлені особисті речі, книги, фотографії, статті знаменитих земляків. Зібрані колекції картин, виробів, вишиванок, виготовлених місцевими умільцями.
![Бобринець. Вул. Миколаївська, 78. Будинок культури. Музей ім. Смолянчука Бобринець. Вул. Миколаївська, 78. Будинок культури. Музей ім. Смолянчука](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi8-xa1AYykozUkAKtTzFKm4R3_D-6kSEpIkDm3PbeaDcXwoGQOjuoiAzmsxl4Eg5NtXj8u_OcmpGqHmgVbolwullbYUojD4pAWEEYlhmyHFPmsVpMMP34sVO8SWQ26uUGT3YyGwLY0ekKK/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360085.JPG)
![Бобринець. Вул. Миколаївська, 78. Будинок культури. Музей ім. Смолянчука Бобринець. Вул. Миколаївська, 78. Будинок культури. Музей ім. Смолянчука](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgdvR6iXzCfvLgpUWDOYwfxViYoy_ZK5Vn5OrA7OnS7wAVvXJtQVzN64e12KsXjvM2A8ZN-xMQKFXIYi9LDb4L1uVvLStsVBPYT7jO9JgwyH48bjGtmHqkgjcmyJ0xm2yQIFN0RnoUtSOk3/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360079.JPG)
![Бобринець. Вул. Миколаївська, 78. Будинок культури. Музей ім. Смолянчука Бобринець. Вул. Миколаївська, 78. Будинок культури. Музей ім. Смолянчука](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjP5jEAhgQRAl31mca523qBSzMOEZj2HOOi6PQKQX_M3OkGqbsggShikiZoqOqMy0ADesUjWXhNYf5M2D7d-mmhrZb0QvN6DW5K78G4QIwCVXeJN9jWJqqt_0prT6XEqGgAKQKAFgVQcMcz/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360078.JPG)
Великий інтерес представляє зібрана інформація про революціонера Льва Троцького, який народився недалеко від Бобринця. Його батько Давид Бронштейн володів в окрузі землями, заводами, магазинами. Троцький навчився говорити українською мовою раніше, ніж російською. Майбутній організатор Жовтневого перевороту перекладав твори Крилова і Лермонтова українською і писав свої вірші. Особистістю ідеолога троцькізма цікавилися закордонні відвідувачі музею.
Як вже давно мною помічено, музеологи в невеликих містечках — дуже красиві люди, ентузіасти своєї справи, духовно багаті і люблячі свій край. Подякувавши Руслані Геннадіївні за пізнавальну бесіду і приємне знайомство, я продовжила знайомство з містом.
Через дорогу, навпроти Будинку культури, відкрито Центр дозвілля молоді. Молодь 1860-1870 років в цій будівлі колишньої ратуші починали трудову діяльність.
У Бобринці створені умови для розвитку творчих здібностей, і ще одне вогнище культури знаходиться по іншу сторону Миколаївської вулиці в 50 метрах від першого.
![Бобринець. Вул. Миколаївська, 49. Будинок культури Бобринець. Вул. Миколаївська, 49. Будинок культури](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgzg7LZVRmAfb3BziYzCfwrkFhCfEoK8vNQpqgGPUHEhzvhQWtxuJNUKFF_WtXZ6UNvsXcEeB2VxuqHUm32fYpB8KSkwmOdCZN0brLpiX5nMpNxRBs6r2SN1TUrnGtuKbW8ABeinlrfhKNy/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360103.JPG) |
Вул. Миколаївська, 49. Будинок культури |
Будівля центру дитячої та юнацької творчості з’явилася в 1894 році і має статус пам’ятника архітектури.
Зберігся і будинок, в якому в 1850-1856 роках жив видатний діяч М. Л. Кропивницький.
Поруч з цією історичною пам’яткою височіє Свято-Миколаївська церква, найстаріша на Кіровоградщині. Святиня побудована в 1853 році на місці дерев’яної попередниці. У храмі молилися відомі парафіяни, а Кропивницький і Тобілевич співали в хорі і брали участь в богослужінні.
У забутті і запустінні одна з синагог Бобринця, пам’ятник архітектури і містобудування XIX століття. Металевий купол покрився іржею, вікна вибиті, паркан розібраний і територія заросла молодняком.
За радянських часів молельню віддали піонерам, відкривши в ній дитячий заклад для виховання підлітків в дусі марксизму-ленінізму. Пізніше будівлю зборів єврейських християн зайняли інспектори ДАІ.
![Бобринець. Вул. Миколаївська. Колишня синагога Бобринець. Вул. Миколаївська. Колишня синагога](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUCIL5rXSY7365wCVH2Bi7TOMpmO4sc73vVwd1iRb6ZTV90LiDGK187wiz-iHvkzaDpAlg5RXrSIfyIMIjb0Ay7I4ousrlxpEAF3sL8BzPKt92Z0ZHlLoxZH_jfQyj57tUZuoz8wDpwqCN/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360126.JPG) |
Вул. Миколаївська. Колишня синагога |
Ще кілька будинків в скарбничку по вулиці Миколаївській.
Дорога пішла круто вниз, спускаючись до річці.
Від прибережної смуги тягнуться городи, а за ними садиби.
Колись Бобринка була повноводною річкою, по якій перевозили добро козаки, торговці й завойовники. З покоління в покоління передаються легенди про втрачені і заховані скарби, які лежать на дні річки і потаємних лагунах.
Миколаївський міст утримують опори з каменю, який видобувається в місцевому гранітному кар’єрі.
Агломерації кам’яних монолітів тягнуться вздовж річки на кілька кілометрів, а в воді утворюють пороги і невеликі водоспади.
Сад з каменів оголошений пам’ятником природи, а кожна гранітна «квітка» має свій неповторний обрис.
Цей райський куточок облюбували земноводні, птахи і рослини, деякі види занесені до Червоної книги України.
Так добре на річці, але потрібно повертатися на автостанцію. Крутий підйом Береговим провулком з спогляданням приголомшливих ландшафтів.
Вулиця Вознесенська — така ж тиха і безлюдна, вимощена каменем.
Бобринецькі поліцейські займають будівлю в біло-блакитних тонах і з незрівнянно гарним оформленням.
![Бобринець. Вул. Вознесенська. Відділ поліції Бобринець. Вул. Вознесенська. Відділ поліції](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjMyt80VvHbT6ion3UugScHzljUa99hzqLCfuKWMrkkAUppQRbA6Lv1s9q-fM6h1rRDNvIYoj6K-l1PZ0m421Ot9a2S5k67mLvREI2MrUJ-uPBIEmu_5N-kfX8V13PbnWWFR2pD5ndnLleq/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360195.JPG) |
Вул. Вознесенська. Відділ поліції |
Часу мало, але неможливо було не звернути на вулицю Шевченка, помітивши цікаву будівлю. Що це було? Єврейська школа? Все закрито, закинуто, запитати нема в кого.
Напроти двоповерхова будівля, схожа на комору.
Повертаюся на Вознесенську і розглядаю колишню синагогу, в якій сьогодні виховують спортивних чемпіонів.
![Бобринець. Вул. Вознесенська, 56. Дитячо-юнацька спортивна школа Бобринець. Вул. Вознесенська, 56. Дитячо-юнацька спортивна школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhjHY6rxMDl0axgZ9PdIcaThRndWbL5Nl1sXPf3S1PAHRS3YCZSczuOTWSJo3lXpMA0cQMnyIniL4RLx6U9_Tl8tYgwbiyzjdK97bOjkcD2pA6xqnQ1hYxwauYDdwUOLXU6dcnK57UdkCVp/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360204.JPG) |
Вул. Вознесенська, 56. Дитячо-юнацька спортивна школа. Колишня синагога |
Симпатичні адміністративні будівлі і житлові будинки з вікнами на вулицю зберегли патріархальну ідилію.
![Бобринець. Вул. Вознесенська, 50. Лабораторія Бобринець. Вул. Вознесенська, 50. Лабораторія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6UtPXHgkEUwQz6xTC5iPe1afP9JRmFKe5lrsCYgak9TAOHfxgMJns_kkKXioHw0DP9WFkLYr1dC5Jnkq3vLQOhNUMwRaOodKWkEW_zGK8Y1xxacP17ios9YpIY5xR4GIjCxyzG6s2PkIX/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360207.JPG) |
Вул. Вознесенська, 50. Лабораторія |
![Бобринець. Вул. Вознесенська, 44. Центр упоавління праці і соціального захисту населення Бобринець. Вул. Вознесенська, 44. Центр упоавління праці і соціального захисту населення](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2YhMYBclHsdVzj01Lu_kkqHigpSPpRs4xriIq6vrdax_cne8qgaxr5aS_kJpmJu1INMCnU8gMa9vFTbeOnTC67wbOYjSWswik3ciyFuaqtmYNbS5yNr6zTksOlDzRO5rM31wJt50be7Yh/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360214.JPG) |
Вул. Вознесенська, 44. Центр упоавління праці і соціального захисту населення |
А ось і ринок з згорілою в липні 2018 року історичною будівлею, колишнім магазином Давида Бронштейна, неграмотного землевласника і комерсанта, батька революціонера зі світовим ім’ям. У ЗМІ повідомлялося, що вогнеборці майже вручну гасили пожежу, пожежні рукави виявилися дірявими і непридатними до пожежогасіння.
Магазини розташовані близько один до одного по периметру ринку і червоний півень міг знищити і інші старовинні торгові пам’ятки.
![Бобринець. Ринок. Магазини Бобринець. Ринок. Магазини](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhxIjdETLtbSNDy8zPIil3tppZlwFxRLsnid-7YYbGT3uWMLuRedlvVfdfGsSACk_1FaT4aHhbe7Mblis9fjgSpm3dem2z1uOwma-18Akg5vYDUpRtUuNJyxMDZv-919IfvoRLzOPLrcmJO/s320/trip-impressions-ukraine-bobrinec%2527-P1360225.JPG) |
Ринок. Магазини |
По дорозі на автостанцію ще кілька зупинок для фотокадрів. Стадіон примикає до церковного подвір’я впритул.
Сільськогосподарський технікум 1936 року побудови носить ім’я Василя Порика, учасника Руху Опору у Франції в роки Другої світової війни, який навчався в цьому навчальному закладі.
На пам’ять ще кілька яскравих будиночків, і вперед у швидкому темпі на автостанцію, де вже чекає автобус до Кропивницького.
Автобусне сполучення з обласним центром кілька разів на день, плюс зупиняються автобуси з Миколаєва.
Прогулянка містом вийшла несподівано легкою, позитивною, інформативною і такою, що запам’ятовується.
Немає коментарів:
Дописати коментар