Церква Покрова Пресвятої Богородиці — діючий храм на території
музею народної архітектури та побуту в Пирогові. У 1974 році святиню привезли до
Києва із Закарпаття в щойно створений скансен і майже двохсотрічна божниця стала експонатом, до якого тягнулися і віруючі, і туристи, щоб помилуватися бездоганною красою шедевра дерев’яного зодчества і доторкнутися до історії молитви і служіння.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiylzf_zef4DSlhuxp1bbki6qyRi_OfMJvf6G1jBOOl6oztHY-JtxPJDi6OxUzL8n9_4hulrhekmxs3IZbFAza-RJQbnglpgvnIlMICvS3cYBJ4hTcLd8QhNiQvQcatLRupjZVaSgQKnU1-/s320/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220495.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р.
|
Трикупольна споруда — один з кращих зразків лемківської школи народної монументальної архітектури XVIII століття і один з двох збережених на території України. З 1999 року з утворенням громади в старовинному храмі у неділю і святкові дні проводяться богослужіння.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi5DG1RDQYFnuoBf1yhscGEKUtruDGsXfGj2D0cXeIle2eHMNLYqSvKRdbStuZhAmCeiSiWV-X2hvU2beJlhEEvU68-ryAybwV7FehmGo-RKtRotQ-Z2qcoz6ITlOWM0knnF3jcbUTrAllu/s320/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220498.JPG) |
Іконостас та церковне начиння. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р. |
Про храм дослідниками написано багато статей, його фотозображення часто можна побачити на різних медійних ресурсах і в соціальних мережах.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg2MLMoAyOzBvAyCQg23ovHURNO82q2B8hzV07QF45ikolBQzBBuJ8v9sLaJ45nwn42Czom9qseDoQlY0I6Kb2tqfo2ajWGVOww9c556MVtt300rmpjqnL5a3RqNIeeCYnCtH87WJhSXqfM/s320/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220494.JPG)
А колись дерев’яна церква стала не потрібною своїй громаді. Звели храм в 1792 році серед Карпатських гір, букових лісів і кришталевих водних потоків в селі Плоске, найбільшому в окрузі поселенні з 76 жителями. Довжина споруди — 11,3 метра, ширина — 5,85 м. На зрубі зберігся напис «Рок бож 1792». Монументальну будову з трьох прямокутних зрубів у вигляді восьмикутника вінчають вежа і барокові бані. Церква обшита невеликими дошками і покрита ґонтом — покрівельним матеріалом у вигляді пластин з дерева. Історія не залишила імен зодчих, але за високим рівнем виконаної роботи можна сказати, що це були знавці пропорцій і матеріалу і майстрами на всі руки. Народні умільці передавали тонкощі ремесла у спадок, які і зараз використовуються висококласними будівельниками дерев’яних культових споруд із Західної України. При храмі була відкрита школа і релігійне життя збільшило кількість сільських жителів. Через 135 років в 1927 році божницю чекала доля переселенки, як і інших лемківських родичів. Парафія вирішила продати стареньку і на виручені гроші побудувати кам’яну заміну. Розібравши творіння з колод шириною 55-65 сантиметрів, його саньми перевезли в Сваляву, а звідти залізницею в село Канора біля Воловця.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiokYn3tgM6udHTAO0zkFz8tRvrEPURPPz2r82jberwKZl41j2jlBUqZGhZa_M_wG13FTttCh1NkMN8hV_PI6CqcvB4Ugrz_4nOTzFipHZrUa0hqJfvPjUL0OXR6wuPkX6fLPizPDmScnr9/s320/trip-impressions-ukraine-%25D0%25BF%25D0%25BB%25D0%25BE%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25B5-%25D1%2586%25D0%25B5%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0-%25D0%25BF%25D0%25BE%25D0%25BA%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B2%25D0%25B0-%25D0%25BF%25D1%2580%25D0%25B5%25D1%2581%25D0%25B2%25D1%258F%25D1%2582%25D0%25BE%25D1%2596%25CC%2588-%25D0%25B1%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B4%25D0%25B8%25D1%2586%25D1%2596-ch_plos1.jpg) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р. |
На новому місці поруч з молитовним будинком спорудили дерев’яну дзвіницю. Під час боротьби з релігією в 1953 році церкву зняли з реєстрації і викреслили зі списків діючих храмів. Будова занепадала і руйнувалася від забуття і безгосподарності. Врятувало архітектурну перлину закарпатського краю відкриття в Києві музею просто неба, де зібрана найбільша колекція дерев’яних храмів України. Дерев’яну красуню, розібрану на складові частини, перевезли до столиці і заново акуратно склали, як конструктор. Зараз вона є архітектурною домінантою в секторі «Закарпаття».
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1792 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiXif4x-oc9vv57i2oah0gJ4CeHcGuJl60K6FGhZlK_ZEByfLWad5TgOu1OMCfmdC2qBOma3uD2UQlYh4bbndMO09AxQjIcp0ixwnPgvIQ_euMg6Mwwt3EY4KvdKlDOG3BJLe0iDAohckIB/s320/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220503.JPG) |
Дерев'яна лемківська церква 1792 р. |
А що ж на прабатьківщині дерев’яної знаменитості, чи є в Плоскому зараз храм? Село розташоване в долині річки Велика Пиня, в яку вливаються з гірських вершин сотні потічків.
![Села Плоске і Павлове Свалявського району Закарпатської області Села Плоске і Павлове Свалявського району Закарпатської області](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhgqWDJkJVLNTKAYEdntWK8jcoJHusO5eLmqDhGTYuvTx_gs4ckmUZnc0sAQipHxpNIdq-_035NtPLGFC02I_u9iHcmeX-gKY23C0EXbj3BHeQWo9AiT1Auxxxcfqv24qHUZ-fZq0Fbu92M/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080510.jpg) |
Села Плоске і Павлове Свалявського району Закарпатської області |
![Село Плоске. Міст через річку Велика Пиня Село Плоске. Міст через річку Велика Пиня](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgrADMNhXNG2pAcZvd9Om9RYh6BmoX-fPcmMd2dmAaTQj-w0DTunwNTsGMTrZgcQKdmark4tCpUhfR0QKKmV6dkkoK4Jngv04kQ5UqPrRRV2Jf1A2nk8s0QaWbAQQ0MbzG8LHpCo-sPCPS5/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080487.jpg) |
Село Плоске. Міст через річку Велика Пиня |
Населений пункт має свій герб і прапор із зображенням риби і сонця. Ці символи сонячного і рибного краю з’явилися на печатці Плоского в 1844 році.
![Село Плоске. Герб і прапор Село Плоске. Герб і прапор](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj5UQr3_cQXwJTD0ZfcoSJ2y-TzpRXOyoWKzSjJzxViMHsuzD1SY5Wm-LFJDa8Jxoyy-6ybpJUy1hMfOEG_6A0jS18SFYNm6yD1lNLjSf-9f7ZcSkL7tTf92-p6hgDzrWibiI9Vug0qufi7/s1600/trip-impressions-ukraine-%25D0%25BF%25D0%25BB%25D0%25BE%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25B5-%25D1%2586%25D0%25B5%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0-%25D0%25BF%25D0%25BE%25D0%25BA%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B2%25D0%25B0-%25D0%25BF%25D1%2580%25D0%25B5%25D1%2581%25D0%25B2%25D1%258F%25D1%2582%25D0%25BE%25D1%2596%25CC%2588-%25D0%25B1%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B4%25D0%25B8%25D1%2586%25D1%2596-Ploske_sval_prapor.png) |
Село Плоске. Герб і прапор |
Через село проходить асфальтована дорога, що зв’язує його з районним центром,
Перечином і
Ужгородом. Сільська адміністрація займає двоповерхову будівлю, в якому розміщується і поштове відділення. Для населення 1 000 осіб — дуже пристойна будівля сільради.
![Село Плоске. Сільська рада Село Плоске. Сільська рада](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgr2_pAjFNdNLBz2c30zwZGYyExQ9T-JtQNY3Fz0CEGdfv6aId8cYMNM0W0OiPijh86UvPQNKp9bIkxoQspIeD4L-pEH9EfIesCYXbLgAlKQNBe5mcbYnbpmBTcOSbK8UGwdq3oLTzjoRoY/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080493.jpg) |
Село Плоске. Сільська рада |
Масиви зеленого багатства України навколо села — це угіддя Свалявського лісового господарства. Адміністративну будівлю Плосківського лісництва виконано в гуцульському стилі.
![Село Плоске. Адміністрація Плосківського лісництва Село Плоске. Адміністрація Плосківського лісництва](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi8CU35HU1rM0qXXQArOxDmjuCgBp-T4YfPH3yt3GqdDFz7JRIudLQyLdYzVPjPx1mrFnglcmFbnUODdTc9N53JnvO6aEky5qrzjWQSsb_1f2gjUO_MrBwL1UBtSse-YNCLyOpJd5KNMdzo/s320/trip-impressions-ukraine-%25D0%25BF%25D0%25BB%25D0%25BE%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25B5-%25D1%2586%25D0%25B5%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0-%25D0%25BF%25D0%25BE%25D0%25BA%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B2%25D0%25B0-%25D0%25BF%25D1%2580%25D0%25B5%25D1%2581%25D0%25B2%25D1%258F%25D1%2582%25D0%25BE%25D1%2596%25CC%2588-%25D0%25B1%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B4%25D0%25B8%25D1%2586%25D1%2596-73_full.jpg) |
Адміністрація Плосківського лісництва |
У традиціях архітектури закарпатського краю в 1990-х роках побудована триповерхова школа, в якій навчаються діти з усіх навколишніх гірських сіл. Фасад будівлі прикрашений зворушливими рядками зі зверненням до України-матері.
![Село Плоске. Школа Село Плоске. Школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAC4RLWCMXHkzgWCtt_dM8TZz1vpnB1cW780zIOSEbVmEebf4YfrVAqO0Vdd5R82zCkEdWNC7yfAbNV_fYfCvHQBSlS2MCdFKpNyc5GQsdh7ruV_lvfH6k7opqwpIxcmQe5iYS_y-gc-RP/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080501.jpg) |
Село Плоске. Школа |
На шкільному подвір’ї встановлена скульптура Кобзаря в золотом. Пам’ятники Т. Г. Шевченку на Закарпатті зустрічаються не в кожному селі і навіть не в кожному місті на відміну від Прикарпаття.
![Село Плоске. Школа. Пам'ятник Т. Г. Шевченку Село Плоске. Школа. Пам'ятник Т. Г. Шевченку](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfPGvN3TQhPH6cLQtRu9l-xK_ZLm-sFgYbe-VwrWXnF8mzZFgDsB-gEnlCGf5tZwKOrodEjiItTzX6wovtty-os0xekV8ZsS9LUuyNy9oblcW181RM5kzybg8_J-0HEcjhMtxdl2S49O6o/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080503.jpg) |
Село Плоске. Школа. Пам'ятник Т. Г. Шевченку |
В невеликому сільському клубі вікна в обрамленні пластикових рам і дах відремонтовано.
![Село Плоске. Будинок культури Село Плоске. Будинок культури](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhltpYZHJGZXSBdIF81iRsgHgSwwM2diGz1nMIttQISbXyJSt0i4qt0WSAfV8QuC4vlcYSDADJMiix4bU3raG19t-7ATjX8uE2whkQcrx13M3BfZ25yxYEtKrQVpT1FPDUsF84XuiM4q6VH/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080505.jpg) |
Село Плоске. Будинок культури |
Осередок культури був подарований селянам в 1967 році до 50-річчя Жовтневої революції. Знаменна подія знайшла своє відображення на пам’ятній дошці.
![Село Плоске. Будинок культури. Пам'ятна дошка Село Плоске. Будинок культури. Пам'ятна дошка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiaTBjfDRHcV9bqAY-3l47FtkIPHuqNNms_2z386kQp9pWDeVLF1ejS0ITM1CH8CErX2Bd1CNy0tnfrBbbhy3xn0tGmojLOe8ywTaDP3Pjn4bXuBY0vaW80xWrbJCT01mkPOxesukgA3VwT/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080507.jpg) |
Будинок культури. Пам'ятна дошка |
Загиблі під час Другої світової війни воїни-односельчани і факт звільнення села від гітлерівців в 1944 році також не забуті нащадками.
![Село Плоске. Пам'ятний знак воїнам-односельчанам Село Плоске. Пам'ятний знак воїнам-односельчанам](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgOCEgz0lqTuFXHTcVr9ezC_FttCGivSSAgxwh_-Chgi8cIkD6LJdXPqR2uPxs5xWmLA6m8xVsAppjCVwStVuKgyTCb0FSpIDQFTgKE_EvKqljmnPxRA05S-FpM2VnWP2Zgvz2g3q-GzGr1/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080491.jpg) |
Пам'ятний знак воїнам-односельчанам |
![Село Плоске. Пам'ятна дошка про звільнення села Село Плоске. Пам'ятна дошка про звільнення села](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2nIR7gAAbHTxQeRQjr82RjWoxBxjo1cjBrCNf3VZ3UM9bpI3C4zp_az3whjed_JFey9iNOEtsZoV9rM-D13oq8Ayuub4XelcU-fwYutO6bOYXKUVAJeZLRJSYYoLiTJYbgzEohTsfVAmB/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080506.jpg) |
Пам'ятна дошка про звільнення села |
У центрі села 3 крамниці, перукарня і автобусна зупинка.
![Село Плоске. Крамниця Село Плоске. Крамниця](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgu48mXQzHdIa6a-pdSHHHh0m9I66RT7eBH8h6CzMRXWd3oBqlIF5LDwYPU0oTz7tPnpf3KWuna0SBRFR000nBszuqg_DtKQHyBnmFEqvsMhX4m9HHKEBB-rro6GJ0ZhxxiqJhZNwMUy1aA/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080489.jpg) |
Село Плоске. Крамниця |
І в самому ядрі, куди стікаються як гірські потоки, сільські вулиці, височить головна визначна пам’ятка і кам’яна послідовниця своєї прародительки, відомої на всю країну.
![Село Плоске. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1928 р. Село Плоске. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1928 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj0Vyl8ema39NDBESqHR_ULYZFWuAv_nkEzCyHuars7EN6pNRkfh5dfba3trX8eNVwrzRRr9zIo520DKNUO7IOneyxzmCj7rXAsRNKOqmJPSVoMZSRXbPEOdAvMBEOdw3QGQPmEcRJI3X8h/s320/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080496.jpg) |
Село Плоске. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1928 р. |
Свято-Покровська церква будувалася протягом 1925-1928 років за проектом відомого архітектора Михайла Білака.
![Село Плоске. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1928 р. Село Плоске. Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1928 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBjit8XsV3j_W9t4BLbJzpyxW32UKRhjwnUjLt9lo1A5jlBSKMQcMxLnEkRlAdc_cYcbKEN-Mkv6RIjgJVRFLzESrIFfYCCIwVwCHCNbBZ_bR3cbFmMiz25KlYraU4b5LllkxEZ6SqNEj1/s320/trip-impressions-ukraine-%25D0%25BF%25D0%25BB%25D0%25BE%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25B5-%25D1%2586%25D0%25B5%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0-%25D0%25BF%25D0%25BE%25D0%25BA%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B2%25D0%25B0-%25D0%25BF%25D1%2580%25D0%25B5%25D1%2581%25D0%25B2%25D1%258F%25D1%2582%25D0%25BE%25D1%2596%25CC%2588-%25D0%25B1%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25B4%25D0%25B8%25D1%2586%25D1%2596-61_full.jpg) |
Церква Покрова Пресвятої Богородиці. 1928 р. |
Про службу сповіщають 3 дзвони — два 1923 року виготовлення і один 1930 року. На церковному подвір’ї встановлено пам’ятні хрести і фігура Божої Матері.
Крім православного храму, в селі є греко-католицька церква, але минулого досягнення у дерев’яному народному будівництві у Плоскому не виявлено. Найближчу пам’ятку дерев’яної архітектури
Свято-Михайлівську церкву 1588 року можна побачити в
Сваляві в передмісті Бистрому в двадцяти кілометрах від Плоского.
Координати Свято-Покровської церкви в Плоскому: 48°39’29"N 22°53’55"E
Координати Церкви Покрови Пресвятої Богородиці в музеї народної архітектури та побуту в Пирогові: 50°21’38"N 30°31’3"E
Немає коментарів:
Дописати коментар