Дерев’яні церкви в Пирогові не тільки складають музейний фонд, а й є чинними храмами. Зведені вони були в різних регіонах. Коли там з’явилися нові церкви, а старі, виявилося, що не завжди є, кому ремонтувати і зберігати, їх перевезли у найбільший музей України.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhSfc-yir_QZIUNS1IqjzPE8ubcmRWSust16VOdvlFX4ZBrMGI1y28AGxLYL83YvHyVMHOM3hngo4zTSGWsnSuF7mLhyhfin7GMOz3bpIETIW-QIqMdWmHPcAF8Qwcs2KEIz4N0SzNc_2yl/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220495.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р |
Будівлі розбирали на колоди, зі стиків відокремлювали глину з соломою. На кожну дошку і колоду вішали бирку з порядковим номером і письмово фіксували кожен крок. На новому місці акуратно, як деталі в конструкторі, складали пронумеровані колоди згідно з проектом. В епоху атеїзму і повсюдного закриття храмів, перетворення їх в склади і стайні, ідея створення скансену для збереження пам’яток сакральної архітектури подобалася далеко не всім. Знаходилися затяті противники експонування «мотлоху» і витрат державних коштів на перевезення творінь дерев’яного зодчества.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhJCO4FUSUbeHJR6xKlNl8msD531MNzgx8tGSk5OIRCtOSKxvnNSHpLLa0XTetPLh54Gxjc_ikZA8Pxtm3B0BM-7acd8F74fVmT7IOE9lwfTod65e_uyK1nAnzajQSKe_7DC25sYJemkquN/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220494.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р. |
Церква Покрови Пресвятої Богородиці в селі
Плоске Свалявського району Закарпатської області була зведена в 1792 році. У минулі часи громади могли продавати свої храми. У 1925-1928 роках в Плоскому побудували кам’яну церкву, а дерев’яну перевезли в село Канору Воловецького району.
![Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р. Село Плоске Свалявського р-ну Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р. Село Плоске Свалявського р-ну](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVEo73dxawQnc067bGp_Khz4G1jhRABd4eSBSqkvUK_MkVBozuYsMPzH4MLCzeccuOyEtP0bp3F0vpmyS2K6osdXR5gMO68G7-grnuCfKdLwpYqF2f_K9b8U6zo9-bpYa0UTpFXb4WED-j/s640/trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-4_reference.jpg) |
Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р. Село Плоске Свалявського р-ну. Фото 1920-х років |
Пізніше вона переїхала на більш підходяще місце в Воловці. Але і це було не останнє переміщення пам’ятника лемківської школи монументальної архітектури. З 1976 року трикупольний храм з двоярусною вежею-дзвіницею підноситься в історико-етнографічній зоні «Закарпаття» музею народної архітектури і побуту в Пирогові.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjoh6Pl01DhPf_f9niwhOUAjmpaIaNx8C_9_Vt3gM9ynvUdshyphenhyphenDUwFAf-NvubMFLNH9rqY0mfKTvqIRoZPLkASIAQ-SrmExwIFuKGbI-IBMen_-4Bi2CSA_7aqqh3C7Rkj42QwVuLnyQATe/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220503.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р. |
Він не втратив свого призначення, в храмі відбуваються богослужіння. У день Покрови Пресвятої Богородиці після літургії проводяться культурно-масові святкові заходи. Друге храмове свято — на Великодній понеділок.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjUFIhpk86ig_5mfG6EI5SUvTGADsZ2z1JI7pCP73jV8c5ZopmRQjkHWu-cKhObOemcfQpBtt1leKg9TcZLSt10Nqec2YRquCazlqJ9c-PtaiycmG6ewC5F8M4dy0eUQqxCPNHMNc6k8jgx/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220498.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква Покрови Пр. Богородиці. 1792 р. |
Координати:
50°21’38"N 30°31’3"Е
Розглядаючи дерев’яні церкви в Пирогові, можна дізнатися багато про сакральну архітектуру минулих століть, народну творчість, календарі, мову і звичаї. Ніщо не підвладне часу, і дерев’яні церкви служили прообразом для кам’яних послідовниць.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh1uc9puC9K7ikxVCHyn6c-Yn0IhPJToYLbJwp9I_RwAg1UM4eN4rn9Nv77Gavl3Dxjp__tXWQynUcPLbg8iuYjzt2etZFfmIRlK7UtHks0NPxsWwuWkdU97KI4Gp9UdfXVZ6cEOGEUPe8M/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220536.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р. |
Історико-географічну область України «Поділля» представляє церква святого Миколая з села Зелене Гусятинського району Тернопільської області.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjkUfZ1MaffgsCM6n0GhyrGvNrdaZk_DaGlIxGvn6ChQega0-4ocf1h1_HtN2G3Blybl7Br-XIrXreiBBnbKIm6FdbBbrk8b7PIkxhfH5YVj-8FbQyN640LMvhbcZh3cp8j67cNCHpr4x6r/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220537.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р. |
Вона була побудована в 1817 році з чотиригранних брусів і покрита ґонтом — покрівельним матеріалом у вигляді невеликих пластин.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjACwS0EVysBqIjVjBMHOXmb04wtj3X5uPG50kWm7b_LFAYT_YP04Kq_ukFVye9LNLseBsM_RcEG-Es7Do25ZFv1sfNWtQF827lDxbc7FPOSRwyn7ghucANdUxagiYJw_yyYxJfo6wXrPdV/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220544.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р. |
Майстри культової споруди — Яцентій Тхорик і Петро Грукалівський.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhxsx1BPYZcPNWVo-TCmyhp-quXRE9OwmK1jxOnPCfMD1OudyglHbvN19Rq6vSl2iei1RJgCWltNIydIqzeF-QC7k7ig3D_lUYEWCACH8H4vO8scBFWD32T5hiLlXjsX9JaM_phGy6zXwgS/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220545.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. 1817 р. |
Дзвіниця датується 1830 роком і її місце споруди — село Кут-Товсте з цього ж району. Дзвіниця зібрана на дубовому каркасі і кам’яному фундаменті.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. Дзвіниця 1830 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. Дзвіниця 1830 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjklv_clegImgq44pQ-GvBbzUuLjlbcbbxqfui-rms1w66xEykqIcI4HEloxNtO0SQ4zJxXGSUdifyA4E3PTVsFLLg4wPa0o4jPmokUNPpruPiPnu7zhRIbv_IYpjjm2A1032IAUUjYdlWE/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220538.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Миколая. Дзвіниця 1830 р. |
На церковному подвір’ї представлена експозиція кам’яних хрестів, на яких написи виконані старослов’янською в’яззю, є зображення розп’яття Христа, церковні символи.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Кам'яні хрести Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Кам'яні хрести](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_4XnWOJLIW9XopJmhOO2rG6gt1FBXJQa32JImfJk3ggnmKZUkDG4Xvg77GiX9s0o0cWMaav4Cnwr2XjS6CU_A0JG4o5lyoXjqxyfXnb_NO3KzDDK3ArIZrgn5g44pAA_9tg2-nuPFkygV/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220542.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Кам'яні хрести |
Координати:
50°21’25"N 30°30’53"E
У літописних джерелах говориться, що дерев’яні храми були ще в язичницькі часи. З хрещенням Київської Русі потреба в культових спорудах зросла, а доступність матеріалу послужило повсюдному поширенню храмів з дерева.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBLjRJ66ZCqC78H1h1jX8VHsVK3OsDPe5pcPpK0zG2ir7saD9GvI-E7RzWVx6eFPMro2haGToGajfVxvP-6tAIamLnTGV8Px5uPxGdSWvV-tr9Fq5-xO4i2CykoB6wwlPp09tjhpN3DW8_/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220606.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р. |
Свято-Вознесенська церква з села Кисоричі Рокитнівського району Рівненської області зведена в 1789 році з соснового кругляка в стилі поліської школи дерев’яного храмобудування.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0IOXBdPDE1d3cCj3IhEKtWSHoaQcgb6jogsP47hPe2YnTarVs2U87jy0la9BSf1MzYt_mfsuMxZwJ16iz6HLtOamJaGQJQ1ZmMP7m9CymmdWbv__ofhVxlD8kCl_kYyWZtzVMOPMeI1Gn/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220624.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р. |
В цьому храмі служби проводяться тільки у свята. У приміщенні організована виставка дерев’яних скульптур святих та стародавнього церковного приладдя.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiwi9cTHNQ311WuqTd2LFoMudbOSS5FtwNPs3pqUWnvocau-08MLAnMFpXw5ZoDlpIcu0ucgWdsUjVEZ9hyphenhyphenTo7Ry0cGwrOG2J6-ONoIkzERoNwZ5qBgq52I7fobXY_LwxL6QbRvcH7dvdIo/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220619.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р. |
Разом з дзвіницею з села Великий Жолудськ Володимирецького району храм є окрасою архітектурної експозиції «Полісся».
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi20k-vJkEQMrh6Q3u5OxmJPG3ubel-UJpXt5p3r5C5AwH2ecKCFca1wFfCBYc86lqxCQcLm8oHHC94qndLDgJ4g26RK60MTHSsWll36uiVW4EMkj_viWU0LknAD2LkQG1DHXjFJ8EjqXkc/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220605.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Вознесенська церква. 1789 р. |
Координати:
50°21’16"N 30°31’12"E
У 2017 році цей музейний регіон поповнився Свято-Миколаївською церквою з села Городище Менського району Чернігівської області. Церква була побудована в 1763 році в стилі українського бароко.
![Свято-Миколаївська церква з с. Городище Менського р-ну Чернігівської області. Свято-Миколаївська церква з с. Городище Менського р-ну Чернігівської області.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgQ291RVRAWRN8FuOad6RveXQ66CLn103gLT9LHEjb41BHsJwSh_pO5C9Rt1690Z4u3w0tdFOIUO2eCc0oNE7i_A3Zz6H7QZGUEZ1dhD1_iZXHta23UvP9GE6MZVqOcYPYV01THfc0JkQgg/s400/trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-cerkva.jpg) |
Свято-Миколаївська церква з с. Городище Менського р-ну Чернігівської області. |
Незважаючи на те, що святиня перестала бути чинною вже півстоліття тому, коли її перетворили на зерносховище, настінні розписи все ж дивом збереглися. Як не шкода було розлучатися з храмом селянам, але останнім часом він перетворився в руїну і порятунком для нього став вивіз в музей під відкритим небом.
![Пирогів. Музей народної архітектури і побуту. Свято-Миколаївська церква. 1763 р. Фото: вересень 2017 р. Пирогів. Музей народної архітектури і побуту. Свято-Миколаївська церква. 1763 р. Фото: вересень 2017 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgCii5a1q7DnIRx8ZtyWMpGPzAHhp-wURPxkCskaTpxzpyx7TauNr-56Mjk5U1CmL0NaavJgt56cnmEwjfGzYkO4Sn4vuv2SmD9aAj3-Oir_xEo4A1tEZrslwDeIsje_Accw-3as2HIxp56/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220596.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Зведення Свято-Миколаївської церкви. 1763 р. Фото: вересень 2017 р. |
Координати:
50°21’20"N 30°31’4"E
Шедеври дерев’яного церковного зодчества відрізняються досконалістю конструкцій. Теслі, покрівельники користувалися в основному сокирою і технологія зрубів дозволяла обійтися без цвяхів. Матеріалом служили дуб, модрина, сосна, граб. Окрасою експозиції Середньої Наддніпрянщини є церква святої Параскеви з села Зарубинці Монастирищенського району Черкаської області.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Параскеви. 1742 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Параскеви. 1742 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhxJeJtIhToWYZJX0xTJnPWF881fp2_T6y_Mf2_FSaiXs5Zwi017FLaextnw3Jkp785NHP9Imd7u1c2KI8YAPnnY77__v634re4hJf-O3QK44lePEp18kAD-7-m87ZX4ymSikiCxuebQX9w/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220644.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Параскеви. 1742 р. |
Вона була побудована в 1742 році з дуба в стилі бароко на кошти останньої представниці роду Вишневецьких Урсули Родзівілл, письменниці і художника. Храм заввишки більше 20 метрів вважається кращим зразком Київської школи храмобудування. В храмі зберігається чудотворний образ Божої Матері, виконаний в стилі української домашньої ікони. Іконостаси в дерев’яних храмах прикрашалися різьбленням і барвистим розписом з переважанням червоного кольору.
![Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Параскеви. 1742 р. Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Параскеви. 1742 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7H_ffz_95FTzA5H6SznP7N1MwmfNek8Ddgr4rFF6_H1CDv5VWKLe7LDRMhhzXpEs0HQtTBOZnnFO_lyQZ4zMcnMPFUnwM2Ax-Ga5dN0Y8aDoVwVPyACRE7d-UVmFb2JuhC18QVNU1Vs7R/s580/+trip-impressions-ukraine-pirogovo-hramy-P1220648+%25281%2529.JPG) |
Пирогів. Музей народної архітектури та побуту. Церква св. Параскеви. 1742 р. |
З дерева виготовлялися свічники, полки для святих образів, свічкові скрині та інше приладдя.
Координати:
50°21’12"N 30°30’36"E
Музей працює з 10:00 до 18:00. Вихідний: середа.
Доїхати можна транспортом:
від ст. метро «Либідська» — Тролейбус № 11
від Бессарабського ринку — Маршрутне таксі № 156
від Ленінградської пл., ст. метро «Дружби народів» — Маршрутне таксі № 172
від ст. метро «Академмістечко» — Маршрутне таксі № 576
від ст. метро «Лук’янівська» — Маршрутне таксі № 496
Немає коментарів:
Дописати коментар