![Гірські села Закарпаття: Павлово і Плоске Свалявського району Гірські села Закарпаття: Павлово і Плоске Свалявського району](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjLHsYk1E90R5gkaCS6e7B9xyvByKlwaXsvPfEoG5Pf2b93c5ly9pK9GbJdJlrU-rdwr7KjfyPJ77wS2z-U8_ykgqeqWMGAaNLf7pNCvTz0PXVZNpfkURInqGiofLNV7zjbA5zSOX5RUx7V/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080510.jpg)
Від зупинки «Сонячне Закарпаття» до Павлово я під’їхала на автобусі. 2 кілометри — не така вже велика відстань, але проїжджав автобус, і я зекономила сили на майбутню екскурсію по гірських селах. Осінній день видався теплим, але трохи похмурим. У невеликому селі Павлово проживає близько 700 чоловік. Храми мають 2 релігійні громади — Української православної церкви і греко-католицької. Перша знаходиться відразу біля автобусної зупинки і освячена на честь Іллі Пророка.
![Гірські села Закарпаття: Павлово. Церква Іллі Пророка Гірські села Закарпаття: Павлово. Церква Іллі Пророка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2srDi4QLyAla-1JZiunADMfqkox0jR84bRH-Zl_6-0ZWF0SW6Mz_I_P7VZCBzTMj20rmigkvmbaQ5QWi_xH42Y_PzOETtbYNhAasbKN0xPTjMmL0Vtx-yeaGoCi85wLW1qm3VFzsjycEP/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080480.jpg)
Біля входу під навісом встановлені невеликі скульптури Богородиці і янголів, виконаних в католицькому стилі. Біля паркану складені дрова, якими опалюють приміщення.
![Гірські села Закарпаття: Павлово. Церква Іллі Пророка Гірські села Закарпаття: Павлово. Церква Іллі Пророка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjcsbtxBRLDHnV90rB2pvODE-8eE2TFoG_skvBejRh242t0r6Cho8gvA-FhGyTbLEo0Ue72WHIIV-Bwsbbb6mhzCim2-076zOYcHuQ-zRRU7XFGBQbqxiWUTuDNNtzOuxOzJ_NUZzBG4bsT/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478.jpg)
Метрів через 200 я зупинилася біля греко-католицької церкви святої Євхаристії, побудованої в 2000 році на фундаменті будинку колишнього землевласника. На подвір’ї храму є колодязь. На башті з трьох сторін зображен годинник, що показує один і той же час протягом доби. Мені дуже подобаються баштові годинники, але така імітація, на мій погляд, не є прикрасою ніяких споруд. Час не стоїть на місці, все стрімко змінюється, і застиглі стрілки трохи пригнічують.
![Гірські села Закарпаття: Павлово. Церква святої Євхаристії Гірські села Закарпаття: Павлово. Церква святої Євхаристії](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJXqxV3I2uyowH-33AK1kXAOWXMiLd_ePb7Zh-UPBSc3UDH270o5yH3xpcIEPLyGkR_zf1Hf3u2ON90nhoWqJkAT8Kg_HkKUyE36yN-PHiMOMUXLs3td5peSZPbselyYGCMwf8EDHvnI_O/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080482.jpg)
У селі є клуб з бібліотекою.
![Гірські села Закарпаття: Павлово. Клуб і бібліотека Гірські села Закарпаття: Павлово. Клуб і бібліотека](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiGr8B-u5g-XIG3ZHBAM_ZIouq7xxP_Uv3UJmxmM-YFUtwS-UKTip29BxHtIZPj0eqULgHRvVh0xhSsUqYYzxC1X2G227SyeE2OiCl6G93cEUwDepr7WujnSMKGf3uAZ2yOIfZO9Ffshc_s/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080484.jpg)
Будівля, в якому розмістилися школа і дитячий садок — це 3 невеликих будинки, схожі на житлові, з’єднаних між собою переходами.
![Гірські села Закарпаття: Павлово. Школа і дитячий садок Гірські села Закарпаття: Павлово. Школа і дитячий садок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEigLtcXAx_-xp2LtPFyljnUU2AM7d2C-3v4OrkFqT5pBS1tuURRhcgTN5dEyCrUWqowPU9CgveEevcqOB7joQcTpa4x8goHoZH2p70JEJSq9JfeVp9ZMGxF4WL7Asf_310SfHEAKA-XbzSs/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080485.jpg)
Дорога, по якій я йшла, веде в Перечин та далі в Ужгород.
![Гірські села Закарпаття: Павлово Свалявського району Гірські села Закарпаття: Павлово Свалявського району](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLoC-1RKwyTwT6x2v2Rwlgl4tldL5VKGjBcDwdZj_rmD3GNdMBwj_Htv6bHdRpfRSoNs_uUYjmJ3j6GIlxfrjzCpxqJctRH10CgpaH6zsabV6TXPkRymCpDKim9CDJt2jul4xdZP3_jruF/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080486.jpg)
По дорозі я бачила руїни сільськогосподарських ферм і новобудови готелів або пансіонатів, що зводилися на березі річки Пині, в яку тут же скидали будівельне сміття. Дуже гірко таке бачити. Хтось хоче заробити на тих, хто приїде відпочити в прекрасних місцях, при цьому знищуючи цю красу. Я перейшла по мосту річку Пиню, восени вже притихлу, а навесні — стрімку і бурхливу.
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Міст через річку Пиню Гірські села Закарпаття: Плоске. Міст через річку Пиню](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEizYLh14K9w1Po6wy_hef5N_nxm9dJJKYX2tHSG5RbLFo2HSsxWWs66qIMpPWINbrkBxTgdNUzgBYRlSf6vJD57Z_xEtAwMw_RW4nKEaf6wJ4uz2JI27BCe-FVn3C_gQSeAsyAAmfG2gjmn/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080487.jpg)
Пиня утворюється з двох своїх приток — Малої і Великої Пині, які формуються з невеликих гірських потоків. Потім вся ця водна артерія з кам’янистими берегами стрімко впадає в Латорицю, відому своїми руйнівними повенями. Походження назви Пиня має 3 версії: піниться; витікає з-під пня; протікає в місцевості, де раніше брали пеню за перетин кордону. Так я і пройшла 2,5 кілометра. Павлово приросло до села Плоске, яке має більш ніж 400-річну історію.
Ось такий біля дороги магазинчик.
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Магазин Гірські села Закарпаття: Плоске. Магазин](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgdqBZ-ktDOufD_u8kb9823ED_nVpZWxQMUYEsqqzvfolVejWTv5e62AG7tpJR9uBiuESGuU-5U1-b987SVIom2WfGd3z3YINRJ4wep5HBhjhz2jiQ7agl_xqU3y7x0nCEj5WoCdlG7VAgQ/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080489.jpg)
А це будівля сільської ради відразу п’яти прилеглих сіл.
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Сільська рада Гірські села Закарпаття: Плоске. Сільська рада](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi4n4OQ5nQiEQiCPabUTQOajKb4YDa_j9cgcdW70bxF2zeAsAP4IkDytZHsppQvj6hfpoEsX-CaxdCiT7nFvlkjiU1YLqLi2KFmpukQ8Zm5xfqW3T09_DiHppoLefYXs73wsUxQmSa9pegf/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080493.jpg)
Через дорогу — військовий меморіал Другої світової війни із зазначенням прізвищ воїнів-односельчан, які загинули на фронті.
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Військовий меморіал Гірські села Закарпаття: Плоске. Військовий меморіал](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhqEB-BIBkmfmoDrw9gBipEMg9kejpFi0sxEWV18MwSnSA5pBf1NsGMUV7-5AH-cIRUHvyBYa_04FQxXc8bYWXyKDgnrhQNFXoxr1gnmsbLC6BsEU6HBrlY6vc4izFZqm1XU5P0PCf_rcG8/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080491.jpg)
Ось який вигляд має адміністративна будівля лісництва. Біля входу у дороги стояли каністри, чи для купівлі пального, чи для продажу.
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Лісництво Гірські села Закарпаття: Плоске. Лісництво](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjmgeX6DpgIRmNT97VX-Z_dsgSGX4ve4xcnNiUH6Y676tguavbx-cecc-qrfvZH_HN2o_SlKs0i5z70xlvZwGuWqpx6CkDKo6Vz1SvCYkuMSxU7sUoNMRFYJIGT4cMpSxyr4zh1MjyTlEJa/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080494.jpg)
У самому центрі села — православна Свято-Покровська церква, побудована в 1928 році. В цей же час на вежі-дзвіниці встановлені 3 дзвони.
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Свято-Покровська церква Гірські села Закарпаття: Плоске. Свято-Покровська церква](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYXh1g1N0cr9iFg73dLPOjg7KcSw9KfGpuT4TairNU7lYETQF-CBnuvoXw2kcVhrG0duFKiT5ZcO8eBiYGTBfS7-nLV_gldLJfzTN3esjLp1eRnHupoHnIGP7bmyQPWPg0PKHa4pUnu920/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080496.jpg)
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Свято-Покровська церква Гірські села Закарпаття: Плоске. Свято-Покровська церква](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg8t00EjgUNe9zmy8SL7WM4l7cPdPscsTRJtQK0luGfpLgU02wvlfRNMvo2pgPi_7ne-Oxy2Av1hshelV1IVCdm67CZV5mUz2ssUgZgXiAzUIZxwUfGZQpByPqtQeMU9N2BE9y9_7kDxjti/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080499.jpg)
На схилі гори я бачила греко-католицьку церкву, але як підійти до неї я відразу не знала, а пройшовши по вулиці вглиб села, я далеко відійшла від неї і не захотіла повертатися назад, а пішла вже до школи.
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Школа Гірські села Закарпаття: Плоске. Школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjHviGm5pUaogdB2N8LmYysbu3OzukZIjXIQQcU0YuTU7FDQDrtfJMsPRs4JTZJh7niCzCe8QM-PnRjUMoaOt-CmCLxbh6pX9kgY0jnq3UmEafwewmF37CtJwBJtoqDvYQ3vsIfvr2_YkJE/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080502.jpg)
Вже був кінець продовженого навчального дня, учні молодших класів очікували шкільний автобус. Коли я фотографувала величезний напис на стіні, вони мені хором читали його в 20 дитячих голосів. Ось такий мені довелося почути патріотичний учнівський реп, який говорить про бажання осягати науки місцевих дітлахів і вселяє надію.
«Благослови, Україно-мати,
Життя, науку пізнавати,
Охоту мати до роботи,
І вірними тобі зростати».
Життя, науку пізнавати,
Охоту мати до роботи,
І вірними тобі зростати».
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Школа Гірські села Закарпаття: Плоске. Школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiTfWuH-gMLgzQxKRhTE0FhvCummGO_qBX96M23xfGGW48rcc9PHZfBbvM_3dO-2KrjmfHXOZpnbYDe9NuaMbk7D-rYYyzQRHUXBtHVTmU5Nj5S5_Bn6z5GzOW69AY1lM-U0eLqx1Mlf0So/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080501.jpg)
Біля школи встановлено пам’ятник нашому національному поетові в повний зріст і пофарбований в колір золотої осені, якою я і милувалася в цей час в Закарпатті.
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Пам'ятник Шевченку Гірські села Закарпаття: Плоске. Пам'ятник Шевченку](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2lNG46pVDyiu3cQzU0nlysk3jcuZOVVFJisskGHCAr7L_GNdC_tND740aFWjLy2voynmY9XOAZJgtyCjAJwqFQHPcYMN0HTUSgTd0xUzPArq3PDyeJoC9PhJaHzjP8OuvfNTlUq2VJmmS/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080503.jpg)
Тут же недалеко є футбольне поле — місце для тренувань майбутніх чемпіонів.
Повертаючись на центральну вулицю, побачила Будинок культури з встановленими на ньому табличками з датами споруди сільського осередку культури і датою звільнення Плоского в 1944 році від фашистських загарбників. Добре, що такі події позначені і вже маєш якесь уявлення про історію села.
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Будинок культури Гірські села Закарпаття: Плоске. Будинок культури](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi4u7tAkVjVR6PFF-jKXtT5v5KuTVoPKaoAABFPcKiErtCjBBtpG3gshJSFfIOcSP4SATYPqUyLavKlHT6yzURrvIcxEAdOR_wWQiltmMXNY2SWRVKc1VDux-IJA4iGkYkOSmvuwYvWQ0LP/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080505.jpg)
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Таблички на Будинку культури Гірські села Закарпаття: Плоске. Таблички на Будинку культури](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEipKkCraR8SmjeWkDVZWcM7lIG0M4xDOy6Rjs-I__icquHL4t5j9Lhxl0vY9uk7l02T8M1CzaRIOToaADxIuQH9nod-G6S9PgJ1TIDGJVpxMh9qslC59qCg9TBzhfnz3yUO1r05yrul7YPm/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080507.jpg)
![Гірські села Закарпаття: Плоске. Таблички на Будинку культури Гірські села Закарпаття: Плоске. Таблички на Будинку культури](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhGjucU9o9F5LfpYbqIfPy5ZN6NuSbf0oloOk3wUQ4ABVUEz0GIfS3VJlgFRAYjbMt8YBlKmZs6UTiyMN8nzgZINvmNyZQ3UdDDj4SkkaGTnn9IoNpUUSqmygo9DR8GOcrdOI8Qsj8IPRmO/s580/trip-impressions-ukraine-pavlovo-ploske-P1080478P1080506.jpg)
Вечоріло, господарі вели з пасовища своїх корівок. Я запитала у жінки, коли буде автобус. Вона мені відповіла: «15.30 — останній», не пояснивши, що це за місцевим часом, а він відрізняється від Київського на 1 годину. Тоді я ще не знала цю особливість, в цих краях живуть за місцевим часом, тобто мінус 1 годину. А на моєму годиннику було вже майже 16, як я зрозуміла, автобуса вже не буде. Так само зрозумів і чоловік на зупинці, що тримав пляшки для водички «Поляна Квасова». Я, не втрачаючи часу, попрямувала по дорозі, прикидаючи в умі, що шлях має бути не менше 5 кілометрів, а я вже намотала близько 6. Ну аби встигнути до настання темряви. Ліхтаря у мене з собою не було, хоча тут в деяких місцях на стовпах встановлені світильники на сонячних батареях. Чоловікові, видно, не дуже хотілося йти пішки. Я вже була на підході в Павлово і на повороті, озирнувшись, побачила його в метрах 200 від мене. Потім він зрізав кути, йдучи не по дорозі, а по лузі. І раптом мене наздогнав той автобус, який за місцевим в Плоскому о 15.30, а по-Київському — о 16.30. Водій зупинився, і я вже крихітний залишок шляху під’їхала. З автобуса я бачила того пішохода за скороченим маршрутом. Що поробиш, ходити корисно. І для здоров’я, і для вражень, якими із задоволенням ділюся з вами.
Немає коментарів:
Дописати коментар