Якщо пощастило побувати в Мукачеві Закарпатської області, то для ознайомлення з усіма визначними пам’ятками одного дня не вистачить.
![Мукачево. Закарпатська область. Замок Паланок Мукачево. Закарпатська область. Замок Паланок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh9QeDvCYcI5RNgm6staKwnUOi6apr3YPEzBwAs_Nhk-OylVj3CnPLnbiv5KemdzfOLaTxgvnTkF5gUnsG0rilwvfK9hRw5o_HR5-hLSURradN0qFglwwLlMtzu3WATINmwiDTGxdr_OSFV/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-P1100190.JPG) |
Мукачево. Закарпатська область. Замок Паланок |
Найпопулярніша туристична стежка веде до замку Паланок.
![Мукачево. Закарпатська область. Замок Паланок Мукачево. Закарпатська область. Замок Паланок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh7-U7t6oeNBUl45jF5FB6ol3waeIZbtXTFTS_Bv237Pmpao3Hgcm_Y1DKdWv7N7HJXbW9zcOjx_snZexbaa2t3Ekfb6LogXjT8dm9Qcb-tOqYe-VcI9GQQoRMf7j8Y6ywKasrJuKhUmO3D/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-P1100186.JPG) |
Мукачево. Закарпатська область. Замок Паланок |
Але обов’язково потрібно побачити комплекс незвичайних родзинок і архітектурних пам’яток, створених в різний час, розміщених на площі Кирила і Мефодія.
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія Мукачево. Площа Кирила і Мефодія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhI-iD5YRrB5I8V-BOruBDYelWiCUgBk3Vwuz7sEh23AVPQPQNLDate30598OmMwitgM6zSsqT1US6-9w-7we5rr2RxZT8zv5zNfMQeb6YoJGM09_XA8eK8ONxVPZSAZL6cFzaCTcLvu9Oq/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-02_full.jpg) |
Мукачево. Площа Кирила і Мефодія |
Три століття тому площа з двох сторін була заставлена торговими рядами, зліва — бідними продавцями, які торгували всякою-всячиною, праворуч — торгували добротним товаром багаті греки, пізніше євреї.
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Колишня площа Базарна, Ринок, Ракоці, Арпада, Масарика, Леніна, Миру Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Колишня площа Базарна, Ринок, Ракоці, Арпада, Масарика, Леніна, Миру](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjupNy7wkhed8NdSvFZP1mYueb3MmMIlm2VPhoNzoS5PpEmpQbWRicMf1lDI_ChM5_8SPPSdiBXRMt4XAvhwYIJ0xA6QsHIbvVS25WHWtNrzcVwP5eFW0sAD3aXy4_9UkMWRIqQlkbUshep/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-mmm_za.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія. Колишня площа Базарна, Ринок, Ракоці, Арпада, Масарика, Леніна, Миру |
Хаотична дерев’яна забудова змінилася кам’яною, спроектованою архітекторами в XIX столітті. Торгова площа в різні часи носила імена вождів: Арпада — при Австро-Угорщині, Масарика — при Чехословацькому правлінні, Леніна — за радянської влади.
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Колишня площа Базарна, Ринок, Ракоці, Арпада, Масарика, Леніна, Миру Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Колишня площа Базарна, Ринок, Ракоці, Арпада, Масарика, Леніна, Миру](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEil8qCWf4vKUJpUYTwrwlq7hQIxxQ-Sktje5EYkR0A8CsPvi8rA3majql7AyePD161BIeoiBvESGoUoyDtjX1oDl4W_ps-lnF1O67UrLAZrux6BYdhfxwNB681E66gfy7YnDtxE_F25l7fR/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-mmm2.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія. Колишня площа Базарна, Ринок, Ракоці, Арпада, Масарика, Леніна, Миру |
Назва на честь творців слов’янської писемності площа отримала в 2016 році. До цього ширша частина вулиці Миру вважалася площею з такою ж назвою. Пам’ятник просвітителям Кирилу і Мефодію, особливо шанованим в Закарпатті, встановлений на початку площі в 1996 році. Вважається, що солунські брати хрестили ці землі в IX столітті, приблизно на 100 років раніше хрещення Русі князем Володимиром. Прямих доказів цим доленосним подіям немає, але безперечно, що кирило-мефодієвські переклади Святого Письма проникали в Київ з Моравії і Болгарії через перевали Закарпаття.
![Мукачево. Пам'ятник Кирилу і Мефодію на одноіменній вулиці Мукачево. Пам'ятник Кирилу і Мефодію на одноіменній вулиці](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhq41TvX9D6GfbVpB9Gypisz7Dhl1thCwzE20HCBtdzoLq5zxTOr3WolSDSuai6TBIUZJwkqhIEy8DO47iDy1YR_tlj7oN-oUmY13IsZrsE6mc9vICWjzuSLIpkG2rnZS9n7BVewwQGg8Ly/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-69_full.jpg) |
Пам'ятник Кирилу і Мефодію на одноіменній вулиці |
До Другої світової війни в цьому місці був пам’ятник О. А. Митраку, українському і русинському письменнику, фольклористу і просвітителю (1837-1913).
![Мукачево. Пам'ятники на площі до Другої світової війни Мукачево. Пам'ятники на площі до Другої світової війни](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjZlXm6RXQepkVVXLdjpq6ogCd-WENXgLL1kwiIchc8nVhOm6ylnjPufsehh8D3fMfxh3EHEpqBtyEVDrCoiqQd1uPw73Gl-zVU5v9wiNM9u-AflR-6aPfeeAEe3vM8-zPltOnigJaldVra/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-83311_800.jpg) |
Пам'ятники на площі до Другої світової війни |
Після війни його знесли для звільнення території для скульптури Сталіна.
![Мукачево. Пам'ятник Сталіну на площі Мукачево. Пам'ятник Сталіну на площі](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiLeqqeKtORe2tS9-kXkEkLs4ZQaNOoHDwDVSYSfMnP6md4GJxoAO5idfMXVQZbuein9Wqs4TGwnLPDjUS1bObxtKHkKHKaJ7NwLdmAVn_A8VkSU2524Tt93ryps-BAH7GDK1VQIQIcp-OS/s1600/trip-impressions-ukraine-mukachevo-mukachevo-pamyatnik_stalinu_v_mukachevo._zakarpatskaya_oblast._ukrainskaya_ssr.jpg) |
Пам'ятник Сталіну на площі |
Після розвінчання культу особи «батька народів» його статую прибрали і встановили пам’ятник вождю пролетаріату. Ленін був зображений з піднятою рукою, як ніби вказував шлях додому п’яницям, які виходили з поруч розташованого ресторану. Пізніше пам’ятник переробили, і «сама людяна людина» руку опустила.
![Мукачево. Пам'ятник Леніну на колишній площі Мукачево. Пам'ятник Леніну на колишній площі Леніна](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjlWuIC5bT9pPzzpmxrxpyl3a5PnYBr7W2L7fqVHL0_5whLsoWIIGhWDstx0bFpN4vP-f6NAFxp4274UZbiruG55Mkfo6VNx9Z__CyEarFjLB2orJkrKO-iq4PSnakCqFcqrlPdPac5piad/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-2_0.jpg) |
Пам'ятник Леніну на колишній площі Леніна |
Архітектурною домінантою площі і всього міста є міська Ратуша, побудована в 1904 році в стилі сецесії з елементами неоготики.
![Мукачево. Ратуша Мукачево. Ратуша](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhVciM-dvQiwDsuAFH0jUIojr7ipu4XIiJGxOtrkwVzPNF0fOUY49h_IrpNDTBLaI0okAvsvgfQL59l3ZpiW7kaovoGpWEPm9b8A3VQpc-mSQE4AK_OCrDOdi09hN2mEbdhp3HerBTW6JgK/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-84563_800.jpg) |
Мукачево. Ратуша |
Одна з кращих будівель міських адміністрацій в Україні має форму літери «П» з внутрішнім двориком.
![Мукачево. Ратуша. Міська адміністрація Мукачево. Ратуша. Міська адміністрація](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi0ESVNpUV6Gc7hHKu84B2hQxolX6hZ_DWy0zGZSxIGUjIjkvkCMpJzmIznNPlmsOVK-T8XVJCnvDzFO-YjGGx-g8dkL2RHsV3JQxZ5L3B52Hg4Lar5i7xS6R78cOp79kIBQ48ncvqxzoei/s320/trip-impressions-ukraine-ukra%25D1%2596%25CC%2588na-ratush%25D1%2596-42_full.jpg) |
Мукачево. Ратуша. Міська адміністрація |
Годинникова вежа, на якій великий дзвін сповіщає про швидкоплинність часу щогодини, а малий дзвін — кожні 15 хвилин, трохи виступає від стін магістрату на площу. Це перші в Європі куранти, які вміють відбивати час кожні чверть години.
![Мукачево. Ратуша. Міська адміністрація Мукачево. Ратуша. Міська адміністрація](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjWxFjO7-rOCldt1ROTZFGxVvtOC4JuAE2AftsPACjzUedz3-t34IAzFIWoRGLGXHOliE4NMNlfhL6NiRm4LOy5w4EqE7WItkSmhzF2DyYU6pZ9JZfAozkD3Ef8EIWmEjECRx_Ezz-mJ5YG/s320/trip-impressions-ukraine-ukra%25D1%2596%25CC%2588na-ratush%25D1%2596-43_full.jpg) |
Мукачево. Ратуша. Міська адміністрація |
Кутовий будинок в стилі арт-нуво (змішання стилів) колись належав австро-угорській династії фон Шерборн. У XVIII столітті на місці корчми побудували заїжджий двір Сsillag, що в перекладі з угорської означає «зірка». Призначення і назву споруда не змінила, і з надбудованим третім поверхом чотиризірковий готель Star входить в мережу Прем’єр-готелів, пропонує подорожуючим затишні номери і високий клас обслуговування.
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Готель Star Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Готель Star](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgUj6rxsbX6C63O1CCf_sKypEuvRi4MrvOIgX4laCNSGIyEVevfv2kOYLBqZ-2jnR1IPVlsQC1yLtoMvOkz9dJzlTDT2wqygK_0C5yBkI0yHUz7hng-0d5idoPXpXboRISkbo-IbB4UaI5A/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-23_full.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія. Готель Star |
Важко було б уявити місто з багатющою стародавньою історією без храму Мельпомени. Будівлю для театру було побудовано в 1899 році на місці торгових рядів на кошти городян. Проект і елементи в стилі сецесії (варіант модерну) нагадують театр в Будапешті. Основоположником театральних традицій до появи в 1947 році власної трупи є творчий колектив з
Білгорода-Дністровського «Новий Акерман». Сьогодні в репертуарі Мукачівського драматичного театру твори українських і світових авторів, а акторський склад зберігає високий професійний рівень на протязі десятиліть.
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Драматичний театр Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Драматичний театр](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgldTy_rgbeWnj04JXVwxPiex__ZrLS8xeoj8Z17JxsxAB9iuW-EKGpz5yN5fMNsDvokcgz3clhCDYDtjOzvkYHahyphenhyphenlHNJ-AZPLW-XPWhZlT16ft7P7gdVXEdGo8tbUmELbkbgj4_pWGmaw/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-40_full.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія. Драматичний театр |
На початку XX століття вищеописані будівлі утворювали площу Ракоці, названої на честь стародавнього угорського роду. У центрі майдану планувалося встановлення пам’ятника Арпаду, ще давнішого засновника угорської правлячої династії, але після Першої світової війни ці землі увійшли до складу Чехословаччини. Після Другої світової війни в цьому місці встановлено обеліск на честь радянських воїнів, загиблих в жовтні 1944 року при визволенні Мукачева від гітлерівців.
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Військовий меморіал Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Військовий меморіал](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEixZojlDlQ05aT5t1A7URZNid-gjk_B4AyT9pqL3cW78V5S6yjq30BL4ggvM8PgdrKIOHU2FC7y72l_Evp9G4e_lcji5NDA8Awyu8WprWm-ty7iYiPaVeaGiAmM9xOn3_ACB6MoNWwxNlSu/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-1359708357071.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія. Військовий меморіал |
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Військовий меморіал Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Військовий меморіал](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgQ07MwmViLN8GfLemv602uaCnVrXFtNULRU2vxt0pR3erBxr9b42lzcLDr1FkWQRHJT74KVrFSITdJDVgMBswBWylGpTJ_wepchtnvsf8kqDOUAk0KZ9Q5ROMY2LnvNvX-zMFTVqkZwSXN/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-64_full.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія. Військовий меморіал |
Багато будинків, що датуються XIX століттям, не втратили оригінальності і привабливості.
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія Мукачево. Площа Кирила і Мефодія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhT3IelChOT5NCNrMyv8pegUTot2pkrI85Oi5C3f9BQ0NKjY4CWbWv92F2WalVJneunfS7J64-YpUSoJPlSeXbvJUgzbEO_DrIc0ggb3x016bS9Ek9AkaHcT9nEmH-ayAv0_pHsAvF9vtgl/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-46_full.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія |
У Мукачеві є свій «білий дім», названий так за колір фасаду і статус будівлі. У колишній резиденції князів Ракоці, закладеної в XVII столітті в стилі бароко, зупинявся імператор Франц Йосиф та інше титуловане панство. Зараз в будівлі № 15 юні мукачівські таланти здобувають освіту в художній школі імені Міхая Мункачі, угорського художника, в честь якого на площі встановлено пам’ятник.
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Художня школа ім. Міхая Мункачі. Колишній палац Ракоці Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Художня школа ім. Міхая Мункачі. Колишній палац Ракоці](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiCU-U6y38Q8DLNEkUWxZX0qS5nFtdiZJIccBfwlr4mzUeM7dumE9_PW45K3QgomRy1VK3JwC0ItUi9IJgDDcMzWCZekLvF8su9ljGkDPe8OVXQ3dIrMs_4-BalnHIRNA0jhIEAYmPomudc/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-45_full.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія. Художня школа ім. Міхая Мункачі. Колишній палац Ракоці |
Ще один пам’ятник без постаменту зустрінеться подорожуючим по площі несподівано, немов це хтось із пішоходів зупинився і оглядає димарі. Сажотруса супроводжує вусо-лапо-хвостатий супутник, який розуміється в горищах і дахах. За місцевою традицією вважається удачею зустріти сажотруса на вулиці, взятися за його ґудзик і загадати бажання. У пам’ятника є прототип, представник рідкісної професії — справжній сажотрус, житель Мукачева Берталон Товт.
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Пам'ятник «Сажотрус і кіт». 2010 р. Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Пам'ятник «Сажотрус і кіт». 2010 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjE8YRVmEVRY1CXJGGZJ0vdR3bxwwuUE0RmmeXXB4hwZ6sc_PC3CU79GxkYL9DFDBnQ3FXpaFUXMjerVrGck6Tx4CHa9lF7MLOCmXhIxODBRgnGgu7ywJ1wKCu-UZDtPOwjVkUq2cdoHtHz/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-83_full.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія. Пам'ятник «Сажотрус і кіт». 2010 р. |
![Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Пам'ятник «Сажотрус і кіт». 2010 р. Мукачево. Площа Кирила і Мефодія. Пам'ятник «Сажотрус і кіт». 2010 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjY_1f1LEbG0kl6IEt4xe8sDJ8-q0WQ9yBOLlbwfWAF0EBwe77e3lozoDWuNwAYcLIPMEEDs1HcbIpF3GN7qWdKl2oC32TIKi7nqgwh3sDl0NaqJshjPnLvnCbpAQgkqf1IYhRjRRfVIdJf/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-78_full.jpg) |
Площа Кирила і Мефодія. Пам'ятник «Сажотрус і кіт». 2010 р. Автор – скульптор І. В. Бровді |
Закінчується променад біля костелу святого Мартіна, покровителя Мукачева. У храмі, побудованому в 1904 році, служби проводяться українською, словацькою та угорською мовами в супроводі органу.
![Мукачево. Кафедральний собор св. Мартина з Туру Мукачево. Кафедральний собор св. Мартина з Туру](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjy_C5ukG-ZoNSizht667m3rayAOQ2-RlOxV9nzDkIjlwKXuJ9dyvNFXIBDlohHUykuIfxfpBnwIRLyWidUfvFcqwuWNmrIktERY9l1wpeXilkypzZjFR3TSpaY8JgSRz_mDWoIJaFFQ8zT/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-27_full.jpg) |
Кафедральний собор св. Мартина з Туру |
Збереглася вівтарна частина старого храму XIV століття. Архітектурна цінність святині в декоративному оформленні, кам’яному різьбленні лиштви, орнаментах, фресках і кольорових вітражах.
![Мукачево. Каплиця св. Йосипа. XIV ст. Мукачево. Каплиця св. Йосипа. XIV ст.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEik0zybIgwZmHLfs2maexPYlCB1YiRP_bTD9gJ9TD_2icM-K2d0VoHjjTXGvcgm6dDVQTUgujCE7r4ySSwaKwbmSXTgb4sN-CbQgd4Atvot2J9CLJvsIrrYOGAYdYNkOvcWhZ7TvhVMvZD6/s580/trip-impressions-ukraine-mukachevo-65_full.jpg) |
Каплиця св. Йосипа. XIV ст. |
Площа Кирила і Мефодія, протяжністю близько 300 метрів і шириною близько 30 метрів, прикрашають клумби і фонтан. Це місце проведення масових святкових заходів та виставок. Найпопулярніший фестиваль «Червене вино» щорічно проводиться на старий новий рік з дегустацією молодого вина, народними гуляннями, концертами, розіграшами.
Координати:
48°26’28"N 22°43’13"E
Немає коментарів:
Дописати коментар