Два пам’ятника архітектури та історії в Чинадієво Мукачівського району,
замок Сент-Міклош і
палац графа Шерборна — дві перлини Закарпаття.
![Чинадієво. Палац графа Шерборна Чинадієво. Палац графа Шерборна](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhCTa57En-4Aocs8pCmX3WKMmqyvOV5EhIlCio49mATbM_DpiM-Ne6SU_sbtuWvaLDFVX9akjK74IVZFRlt2ZkCqBVK7id_FIHrnaQ2QhBa1lyX-atmMbCmU71lRgzFl6TyjbGTnaf8Q-Y/s320/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-P1100172.JPG) |
Чинадієво. Палац графа Шерборна |
Ці пам’ятки я бачила неодноразово. Цього разу я приїхала подивитися храми селища, теж відомі своєю історією.
Сучасна назва Чинадієво нагадує, що тут пани «чинили дію» — розправи над селянами.
![Чинадієво. Герб селища Чинадієво. Герб селища](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiUAFOogVm7L4LCzeZrRajJrznp51-Dglm23gBnqe7iVP4sZA4zGK0lrJtX1M7DlY64Ktg-WPRvqSpS_SBsQOhO_c3x9Wj_lExp5aRe22Mnc2nKSkYSL33kurUrh_cN40AxS3syncGTd8w/s1600/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-Cinadiev.png) |
Герб Чинадієво |
До 1944 року населений пункт називався Сент-Міклош (Святий Миколай), як і знаменитий замок-фортеця, зведений в 14 столітті.
![Чинадієво. Замок Сент-Міклош Чинадієво. Замок Сент-Міклош](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimPWAS8ve2NRlHK9asbUvy40_JP3edfffExYEpG6LUSbyG_qQuFFCsfM69Zragp1C6BzL0MTNcfQPVFIYN5zIuAtjtBQFGYsApJ8IcJRKTUpBtT-FUJtpf8U9UzJoPfbvyjTjJauHHmvCX/s320/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-IMG_20180518_134727.jpg) |
Чинадієво. Замок Сент-Міклош |
Селище розташоване вздовж річки Латориці, серед вікових букових і хвойних лісів. Головна вулиця носить ім'я Августина Волошина, президента Карпатської України.
![Чинадієво. Вул. Августина Волошина Чинадієво. Вул. Августина Волошина](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj43HK_CFryOvPGu50IBIdROWlIolNH4lr1yhZPkkpNDzCql0jR9QQIjxedEOhP8PQ2MXJdVmAk3OJ6KeslnbchjpQk5dFzG9I60EHibtnTuVEtuzbZ0Vi8I8UuEHSe_INAhftRbCywlAO-/s320/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-P1280595.JPG) |
Чинадієво. Вул. Августина Волошина |
У мальовничому краї не можуть не народжуватися поети і художники. У невеликому селищі є своя Школа мистецтв, де навчаються творчості юні таланти з усієї округи. У літню пору тут працює табір для талановитих дітей з різних регіонів України, де вони підвищують свою майстерність і оздоровлюються.
Інший осередок культури, колишній Будинок культури і кінотеатр «Карпати», давно згас.
На стіні, прикрашеній орнаментом, збереглася пам’ятна дошка з датами звільнення селища від нацистів в 1944 році.
Виконавча влада селища з населенням майже 7 тисяч осіб розмістилася в дуже невеликій будівлі.
Колишній костел перебудований, але збереглися деякі його риси — витягнуті вікна з вітражами.
Зараз храм, освячений на честь пророка Іллі, належить греко-католицькій громаді.
Зайти мені туди не вдалося, хоча на дошці оголошень вказано телефон старости, і я подзвонила з проханням відкрити церкву. На жаль, старости не було в селищі і мені не вдалося подивитися колоди з нерукотворним зображенням хреста. Таку реліквію я вже бачила в Неліпино Свалявського району. У 2002 році лісоруби не змогли розпиляти 100-річний бук, ламалися пилки. І раптом дерево розкололося на 2 частини, розкрившись, як книга, на сторінках якої проявилися зображення темно-коричневих хрестів ідеальних пропорцій. Наукового пояснення винекнення хрестів і підтвердження гіпотези про грибкове утворення поки немає. А люди вірять в чудодійну силу неймовірної знахідки і роздали в різні храми поліна з хрестами.
У Свято-Миколаївському храмі теж можна побачити фрагменти зрубів. Зараз церква православна, а раніше була і католицькою, і греко-католицькою.
Заснована в 14 — 15 столітті разом з замком Сент-Міклош, від якого знаходиться на відстані 150 метрів і має з ним підземне сполучення. За радянських часів до 1990 року в храмі розміщувався музей старовини. Змінювалися режими, влада, власники, а твердиня і святиня, хоч і в напівзруйнованому стані, але все-таки вціліли. Після рестврації храм відкритий для віруючих. Імітація годинника під куполом мені не подобається, тому що час не стоїть на місці.
Між двома храмами у дороги знаходиться одинадцятий хрест Джублика найдовшої в світі Хресної дороги, закладеної в 2004 році зі Львова до місця появи Пресвятої Родини в Закарпатті. На цьому проміжку встановлено 15 подібних хрестів, які символізують 15 стацій страстей Ісуса.
Біля хреста — скульптура Божої Матері.
Перебуваючи поруч з замком Сент-Міклош, не могла не зайти на його територію, хоча була в замку раніше і знаю його історію. Але в цей раз я помітила будівництво пам’ятника, якого ще не бачила.
На будівельному майданчику було багато молоді. Вони встановлювали опалубку і розбивали алеї для майбутнього парку. На вугіллі пеклась картопля. Я запитала, що це за пам’ятник? Юні митці мені трохи розповіли, а потім повели в інформаційний центр до Майстра. Я думала, що так вони називають будівельного майстра, виконроба. До мене вийшов сам скульптор Йосип Бартош, який займається відновленням замку Сент-Міклош.
![Чинадієво. Сент-Міклош. Пам'ятник Мечу Чинадієво. Сент-Міклош. Пам'ятник Мечу](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEglH1gn9fWLJs7cDROUMtpcrNlpyw7rBC2K6mmlo50WTA_W-UXcBylreHO4PjAeyMzSbaXwkLsYQ-Pf-x7_7cvmF58Bn3uwY0dTO_8gzqT76Dx57zuL6G6JjA-kUOtZZDa_U5AZCIvjbGm7/s320/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-P1280467.JPG) |
Чинадієво. Сент-Міклош. Пам'ятник Мечу |
Автор грандіозного проекту розповів мені, що спорудження пам’ятника Мечу — данина історичним реаліям 15 — 18 століть. На чотиригранному постаменті буде встановлено барельєфи графині Ілони Зріні, її сина князя Ференца Ракоцці, національного героя і барона Перені, засновника замку. Навколо пам’ятника відновлюється парк, який вже існував в 18 столітті, але був знищений за радянських часів, коли в замку розміщувалися військова частина і склади. Роботи ведуться силами громадського об’єднання «Калган +» і на особисті кошти Бартоша. Допомагають йому учні тієї самої Чинадіївської Школи мистецтв.
Екскурсанти і туристи, які приїхали ознайомитися з архітектурними пам’ятками Чинадієво, можуть пообідати в кафе за адресою вул. Волошина, 61 в 100 метрах від замку Сент-Міклош. Будівлю, прикрашену мозаїкою в стилі соцреалізму, побудовано в 1979 році.
![Чинадієво. Магазин і кафе Чинадієво. Магазин і кафе](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhhnbtCYBEQvMho_Hhnq1Y88I7Pl9Aq8j1-wEqvmSRXZafiaNERE9eQIMtxtri5OmVhWGZ-iIhu-YfJmZoEaGaoxOkID7CTxyXwsOs9BwxdoNcVUSjviXaXnnLK51mX9Bu5jRTKnV8sMYg3/s320/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-53_full+%25281%2529.jpg) |
Магазин і кафе |
![Чинадієво. Магазин і кафе. Пам'ятна дошка про будівництво будівлі Чинадієво. Магазин і кафе. Пам'ятна дошка про будівництво будівлі](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgzsJLV3FLFv8vviY5AsRqGmSKXIBXUWYEWeiZQkJkMreZzObxxtpjKsiT5nvV1cWFXnNa3lT8NULDareZs6ahvtAe-fCqvu9OH68LzFQLC_Vjh5ba-tFrJ8ltSuV__nuGxAluIQpD21Ya4/s320/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-P1280600.JPG) |
Пам'ятна дошка про будівництво будівлі |
![Чинадієво. Кафе. Чинадієво. Кафе.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFnH72djtlon5b_VxVB-omlEA7KW2yVMJ_HUFlYJyQ4vASgkB1UyA33Oa60M2mBSwNw3wBkDaFT5roKZfV03f-OT9GCIxZu4ooUuxgA74STEPrEz1mcP5cjKB52d9ukk7mNLpcmT7vpldK/s320/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-P1280603.JPG) |
Кафе. |
Приїхати в Чинадієво можна рейсовими автобусами в напрямку
Свалява-
Мукачево або приміськими поїздами
Львів-Мукачево,
Стрий-Мукачево, Львів-Чоп. Щоб дійти до зупинного пункту Чинадієво, потрібно з вулиці Волошина перейти на паралельну Зелену вулицю і слідувати в західному напрямку.
![Чинадієво. Вулиця Зелена Чинадієво. Вулиця Зелена](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhyFE1FqmUICbOW158nJeAFsuOe_zTsHlMXL1YrYSjVhwpc_7CNgjaKwbt34KyQRZ_O3r9X2RiPvV7f5HFAcyWIwB8FbkyT2lhKKxxrdI2FdpKGxH-vK-fQryw5ios0l7Ezies3RD0YKu_x/s320/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-P1280607.JPG) |
Вулиця Зелена |
![Чинадієво. Вулиця Зелена. Придорожній хрест Чинадієво. Вулиця Зелена. Придорожній хрест](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6zrnDfGqp6Y7VFWIXrVoVM9RvkTUwvAbRBUuM5Lhm-ey3MKxCVkNd-7kWVK5jMpZrH-hNZDf1roPKn6xi4ZIHvxdyD1LH-QtV9Iv3vC9q9Dv7YDiFXVnrZjlmy0FETSU-TsWnOB5L6l6z/s320/trip-impressions-ukraine-chinad%25D1%2596%25D1%2594vo-P1280609.JPG) |
Вулиця Зелена. Придорожній хрест |
Адреса: селище Чинадієво, Мукачівський район, Закарпатська область.
Координати: 48°29’59 "N 22°49’1"E
Немає коментарів:
Дописати коментар