У Верхні Гаї Дрогобицького району Львівської області я поїхала побачити дерев’яну церкву Пресвятої Трійці.
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. 1910 р. Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. 1910 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjhgq36Bn88buS6oKjLZfmX5aIHJQu7tzpCbwg-UBY8NRpmm5m2ZIxB6-P8MqiVYpmPssPhZWt3rzZ_4LTqZmbrpgyoNXOLahmGduKDYdX8qlN5L1yF7Q0RLEZSO7GEJ43foAASHKH9910/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090865.JPG) |
Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. 1910 р. |
Археологічні знахідки свідчать, що люди тут селилися ще за часів первісно-общинного ладу. Пізніше місцевість належала до Галицького та Галицько-Волинського князівства. Письмова згадка про село датується 1409 роком, коли польський король Владислав II Ягайло подарував землі Станіславу Коритко.
![Верхні Гаї. Дрогобицький район. Львівська область Верхні Гаї. Дрогобицький район. Львівська область](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjBSIkkklYwqkq0GjL7WES8YEAp6QljfF1jbFSpaEAplcPJebxvYkjNrCJFkYBB6Ply4t0QKgxauUUmnpaCXIWTsPf-5NVCNhdPXO3FOjkFFc2Twji7vBQsxOEN7ENysx8G5U_1JBP0oCc/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090851.JPG) |
Верхні Гаї. Дрогобицький район. Львівська область |
Католицької громади зараз в селі немає і колишній костел, освячений на честь дуже шанованої Матері Божої Неустанної Помочі, належить греко-католикам.
![Верхні Гаї. Церква Матері Божої Неустанної Помочі. Колишній костел Верхні Гаї. Церква Матері Божої Неустанної Помочі. Колишній костел](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjCkCp73YwCrJ6M88Pjz1RgRMJ6xpeQeVfg9cAkLSq-1ZZY5WTQfATYlE139lUPKhnWLI48djufGgHETwWoElSBt41XkXqox-yCfEwsunMXO5JpZUQcpe98qCKSS2DIRdPDD_ej1wcD0XM/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090850.JPG) |
Церква Матері Божої Неустанної Помочі. Колишній костел |
![Верхні Гаї. Церква Матері Божої Неустанної Помочі. Колишній костел Верхні Гаї. Церква Матері Божої Неустанної Помочі. Колишній костел](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEid9AwBXXHalQlfJW6cpQAtTk_hK1uW8Sgln-YibKPHrmSbehbjwXO7ROKQ8s4hdvNZXYcfBtnW3OFlM4dOCX7tfRjJDp83Bj3Xsztxsuql5no1FCtR94ZTKRL0Z8swxPRCikVExArJ0OE/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090849.JPG) |
Церква Матері Божої Неустанної Помочі. Колишній костел |
У селі виявилося абсолютне безлюддя, запитати нема в кого, як краще йти. Можна довгою вулицею, а можна за скороченим шляхом, зрізуючи кут, що я завжди і роблю. Цей район села називається Потік. Видно не випадково, так як мені довелося переходити річку Лютичину, а може бути це потічок називається Лютичинка. Восени це невеличкий струмок, через який перекинуто дошки і камені. А бережки слизькі і круті, які заросли високою травою. Напевно, мало хто тут ходить, бо потім я пробиралася без стежки скрізь хащі.
Невдовзі вийшла на дорогу, метрів через 600 побачила церкву. Звідси відкривався чудовий вид, можна було помилуватися околицями і лінією горизонту, яка плавно переходила в темно-синьо-зелену смугу, а Карпатські гори здавались близькими.
![Верхні Гаї. Вулиця Шкільна Верхні Гаї. Вулиця Шкільна](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLp8DjGvOZ8cUJzSP-wpiU6TMAt7ZY4U_lCJKRcxKo0vfJSW6b4dVW7VWFTJuz1V_3zuqKENuv_8TBbUQCtoV3e8Ryk8uz6XYr6z36RBOGR-XlTAuVd0d2NoK19uQSCTycs4qOsFzo-wE/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090852.JPG) |
Верхні Гаї. Вулиця Шкільна |
Погляд охоплює лісові масиви Прикарпаття, яких вже торкнувся жовтневий морозець. Недарма це село названо Верхні Гаї, а ще є Нижні Гаї, тому що розташоване нижче за течією Лютичини. Не кожне місто має свій герб і прапор. На гербі і прапорі села — стилістичне зображення дубів, ялин і пшеничних колосків.
![Верхні Гаї. Герб села Верхні Гаї. Герб села](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjE0Fo1B6b8a_tGRiBGtE7zL4Wt3p0eO6lKiS-9uE13QzYPqkQe20bUTuFekJs_ZmlKBRHDsO3hoUH4sAUelGDUe3_kPtX6GjF9zVKgXNdbWTyXglSone6XpCSIl04J-EFUMDchFQ4R1K4/s1600/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-Verhni_gai_gerb.png) |
Верхні Гаї. Герб села |
![Верхні Гаї. Прапор села Верхні Гаї. Прапор села](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgoR65qvTdxvDQ447mStr6X8W-rptbM4oNCf8RTEJWFNt03PGeW-NBErrRjvLsiHXw6yExBKta1NfBJzx1PB0lMX0t2SIr-o6JR8E5OMlLD1I1bMrcmBgK-RawaZuGa0BcnRthbO3AFLwI/s1600/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-Verhni_gai_prapor.png) |
Верхні Гаї. Прапор села |
Біля входу в храм стояв велосипед і мені назустріч вийшов чоловік, у якого я запитала, чи можна увійти?
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р. Верхні Гаї. Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjT-WtM-1UBBwpAkbz511iwJDNvy7vY1re-KgvR4MBS8_AckACGtAixYORqg5LQTqBf0w4cu4ql6mFZrqqM_qJCBJMJkMTqg8J9P3oA6SiQ5uq5ETLQpQtZufG0YLu1PGmYf74jQLdIpzQ/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090853.JPG) |
Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р. |
«Звичайно можна! Заходьте, пані!» — відкрив переді мною двері селянин. Він мені розповів про церкву, освячену в 1990 році на честь Різдва Пресвятої Богородиці.
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р. Верхні Гаї. Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhksTdcqMq9W5qon2lneWmPr_N-lwXiH3Wk8ed8Tra2wSHek1M93U2m_qXbxVDyBDHeYLT7IW-FDwPZuEGwLYQUWnweNxrFxXwj7_7UJvDnewPjG4oMsx9ma03eIutcxP74vXjCWVwNoD4/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-44_full.jpg) |
Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р. |
Православних прихожан в селі небагато, та й взагалі жителів не додається, все в місто їдуть.
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р. Верхні Гаї. Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhzQav4LhvTMCuP2p0OLiOrDA4DW2f1O9cwaYLxDdHgRHRM_r_W6p2FdSJWQ3RO6qD6ZfqSwcpbi3UvpFn9-zSyZnU7ZTqnmX_Fc327aOJkytI-TgC-p8SQOU0bBtwokg1rNmjwY1bJg-4/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-51_full.jpg) |
Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р. |
Населення близько тисячі чоловік. У великому місті — це три будинки, а у Верхніх Гаях — 320.
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р. Верхні Гаї. Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjusRPv_yh_yfUMS9Zw3nq45zrLZzDTp-JJO52xu31VdnVvoVAYlTqYDUfQbMImTfR1Fv6_wbeAkSUuHdzjG1wwKY-QefR10PjhQQV2sNl9u0xVn8FwhSnSaCdxS4ctdylSagJB3wYyrIA/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090854.JPG) |
Церква Пресвятої Богородиці. 1990 р. |
Наступна зупинка була біля сільської школи, оточеної фруктовим садом. На деревах ще червоніли останні яблучка. У місті їх би вже давно обірвали, а у сільської дітвори і вдома гілки ломляться.
![Верхні Гаї. Школа. Сад Верхні Гаї. Школа. Сад](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh9vH5hHHkHkPBiYSqW71aaH7Ec2gbfBq8u-AV2yUu71HFcPnVWgbAZbtKECiuXlXYMPi6XlPJnq5CeBsU514qr8z8rQV9n4zm_icNDAL2565gx3uzlWZMvQ2ATFqLU0MED2ny3AkI9bwo/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090857.JPG) |
Школа. Сад |
На даху старої школи, в якій знаходяться майстерні для уроків праці і їдальня, робочі ремонтували покрівлю, готувалися до зими. На фасаді збереглися цифри «1935».
![Верхні Гаї. Стара довоєнна школа. 1935 р. Верхні Гаї. Стара довоєнна школа. 1935 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjeSft-HBd9hP0g5bXD4C96tyULidLdFWmLbxzGZ20YZqgnjLhrBjsCFCSXcCifr7y3e9AbGvWEh2aKjBMMFluok1h16Zjy1ti8-_5396fkTNheC1-Y-Z7kaLtSgx_h-D-LOzQBdp0IL4E/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090859.JPG) |
Стара довоєнна школа. 1935 р. |
До початку Другої світової війни село входило до складу гміни Нойдорф з центром села Нойдорф, тепер це
Нове Село. Типовий сільський центр — сільрада, народний дім, амбулаторія, магазинчики. В Верхніх Гаях самодіяльність не затихла, діють гуртки.
![Верхні Гаї. Сільська рада Верхні Гаї. Сільська рада](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhEwRRay8mnaRQbzp0QkI9xbndGUhwZ6ki2P3TuxIkRVcP88oO_zgxSLjd_n2rbRsYKiZKHh5i7tx7Y0dOxy5bOvynt7sfVLSw2cODLLm0tRY_O4kd979irPeGQ3gOiKGLvL6vgkZ1okcU/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090860.JPG) |
Верхні Гаї. Сільська рада |
А в будівлі сільради є бібліотека з безкоштовним інтернетом, про це сказано в оголошенні. Біля будівлі адміністрації селяни встановили в 2009 році скромний пам’ятний знак до 600-річчя села.
![Верхні Гаї. Пам'ятний знак до 600-річчя села Верхні Гаї. Пам'ятний знак до 600-річчя села](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhSKd-tw-8giUmi8QtCzs-GSEGXLIjFshagJtyLTwUlxbgl1lK83s_zz51b9n54kYDvXhYG4d3gzIUF1Vx7ksw0tatWf9no_puBIKIt4YC3fkNbNZSNE9VDSgoO2y518D5G9pR5iKNzutI/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090866.JPG) |
Пам'ятний знак до 600-річчя села |
Пройшовши ще 300 метрів Садовою вулицею, я, нарешті, побачила дерев’яну церкву Пресвятої Трійці.
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. 1910 р. Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. 1910 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi5h_LQDtBWIONsJlePbdbK2na4swXXEVSFDjdi5tiNcs6bGBNUIqjUh3bxatoHF0dIpO0j6RultnD3UEdhkMjzJ6qgJ2jVLqYAHdEkFgXsQNI_ZkobF0ldifgxFOqmgIC48zSYKSeAyNk/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090861.JPG) |
Церква Пресвятої Трійці. 1910 р. |
Вперше церква згадується в 1589 році, ймовірно, їй виповнилася не одна сотня років, коли на її місці в 1910 році побудували діючу. За радянських часів святиня була закрита близько 30 років, в ній розташовувався музей села.
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці до ремонту. 1910 р. Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці до ремонту. 1910 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhd1WzgKt4-ACvM1y2uANbImYqmnZY6i94dTOFkptPb1FN436hsdQIozxbt9EzuVhux6w5NwrgifmgnI4IZkRH80JUiCVUmTXoe8Z-B-l9cymy0p2wbyg-q4TyQL4PDIQUeUIvxFMSwGrE/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-148.jpg) |
Церква Пресвятої Трійці до ремонту. 1910 р. |
До 100-річчя храму парафіяни грунтовно підготувалися, вкрили його і дзвіницю вагонкою і металевими куполами.
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. Дзвіниця. 1910 р. Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. Дзвіниця. 1910 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj-rYir9unmLkHTJ8z_ia4PIMkNnjhV7r0Su9c0oafysu2HSpKJBooAQaUb2uSNjUEtx2Im7icCa2oFOqS18O0nrP70xi42eFIyHpDo5Th1DVjkLl9cScdD_0ptG-eZgXGc-o-Fw8zI3k8/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090863.JPG) |
Церква Пресвятої Трійці. Дзвіниця. 1910 р. |
Розчистили територію, повирубували дерева. Євромодна причепурена церква відзначила віковий ювілей.
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. Пам'ятна табличка Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. Пам'ятна табличка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgiLX89su0aaPNFb-ZXgNFcOGxFKF3nts8qiumrGOPjfwZA0X_ZYsw4nALU0Cm2Hcuj-ZHmblAt3SdmaorYtKzWYn74_NZqQhhQxjV8C9VJrmF9YPPGR2_IsFmuIqAafLHJ_X_cEUzzaOk/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-59_full.jpg) |
Церква Пресвятої Трійці. Пам'ятна табличка |
На мій жаль, я не змогла зайти на церковне подвір’я, хвіртка на новому кованому паркані була міцно закрита, що дуже рідко буває. Обійти територію церкви теж неможливо, так як дуже близько з усіх боків знаходяться сільські садиби. Через огорожу я сфотографувала храм і символічну могилу Борцям за волю України з хрестом.
![Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. Символічна могила Борцям за волю України Верхні Гаї. Церква Пресвятої Трійці. Символічна могила Борцям за волю України](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEguYX3Unp-KFGXbjRMrXI_jq1a2Di4nH3cfrzwgrDvYFMGAMOnDv0CvmFf1MMOkbMzIZ7Jx7-XNLt13KKuWmt2wNX8he3tlujfpG5HTdPpz_QTeLWmomY_x0A-jjxPfQdwFeZT3ZSP05k8/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-P1090864.JPG) |
Символічна могила Борцям за волю України. Березовий хрест |
Трохи розчарована, я пішла в центр шукати автобусну зупинку. Південною околицею села проходить залізниця, є станція, зупиняються приміські поїзди, що прямують до
Стрия,
Львова,
Дрогобича,
Самбора.
![Верхні Гаї. Залізнична станція. Вокзал Верхні Гаї. Залізнична станція. Вокзал](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiLttJwT_GHl9TePj5bMpxPWRCEB8cuA2ujOBG5S8zdhRhUu6uPecU5wcQk8LlkOHoMpGW64uSxWjTQgndhdgoOhArIjv3Ctpz1WNha5MFC_2HZwEyTIaTEhc4-0VbX0dOiq1kR9pWMP3A/s580/trip-impressions-ukraine-verhnie-gai-53_full.jpg) |
Залізнична станція. Вокзал |
Автобус не змусив себе довго чекати. Я побачила ще одне прикарпатське село, познайомилася з його історією, а враженнями ділюся з вами.
Немає коментарів:
Дописати коментар