Бахмут, який відзначив у 2021 році 450-річчя свого заснування, значиться у списках історичних населених пунктів України. У місті з епохальним корінням туристи — часті гості. На
заводі шампанських вин постійно влаштовуються виїзні екскурсії з відвідуванням алебастрових шахт та дегустацією ігристого напою, а спелеотуристи обирають маршрути занедбаними
іванградськими штольнями. Поціновувачі старовини та історичних будівель будуть здивовані тим фактом, що в Бахмуті налічується набагато більша кількість зразків цивільної забудови кінця XIX-початку XX століть, ніж у інших містах області.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiXw1IS0McW2T9mv0UiarozrunHMbuJ0MeQ_b6FOkXHJxccdLfVYF21s4AFmVkacAqjF2WSCDo3DFkNQQoepMlVPIdShwCYLtvSFVKvrMqR5hyfxi3wjKOiLGyjdQKYwWtcoLPOWOZNHGAxfY0D9BaB-2yK4mVCYr-oHjFizNxIHVsyaEY442BP9pzeDA=s320) |
Бахмут. Вул. Незалежності, 60. Колишній Азово-Донський банк. 1902 р. |
У Бахмуті зручне тролейбусне сполучення, що дозволяє швидко пересуватися містом, але піша прогулянка дозволить краще відчути колорит промислового центру на північному сході Донецької області.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiwoByErXEj8u5OvC11pJ83jfeOs0qBDc2zUP-57SSdY7abuFIB9yq0jP4ChfiOxYoJaZBwqJn8WHHmqFr2VAeRkJHZTsnwJtjpHZ5G5V3k20IX9zph9CbQ6qmNQGHlX02Wsrd765QhwsEt9_qZPsUT4UFTKwfUAvoypnDoZmxOrLlLx_Y_26e1K8CtVw=s320) |
Бахмут. На розі вул. Незалежності і вул. Лермонтова |
Пройдемося історичним центром Бахмута і познайомимося з деякими пам’ятками. Про Бахмут не скажеш, що ні будинок, то пам’ятка, проте у реєстрі пам’яток культурної спадщини налічується близько 50 об’єктів.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEhecgPc_NiLKruYEinbz-qwmREbkWa9mUq1bV3p1WdJdFRlMxZ6lgCfxCKoZbz07o3PoswDrp3mSi78TCyh0HXMl6-fdkfmRhQeu5CexlbNH9QehXxehUXnJu3CUH06uVyuH6etLyrWYKJcGyZ37SvjxgD-p19B-5Q0uy3bzq7Mmw4cgS1c5C1YCPhqrQ=s320) |
Бахмут. Школа мистецтв. 1902 р. |
Вокзал — ворота та візитівка міста. Вокзал
залізничної станції Бахмут I зберіг архітектурні станційні особливості та має статус промислової пам’ятки архітектури.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEh4RxaUX-u_pysn2JKQ0vsvso6-3GR2jGvI-3XA1fRunvXBMasDBjFDwF9qp9RUTgq3tz9OlCwsO5mQt4IgPOksWDY-XgLJlfd29lQlZ6ZJFi52sQwIBc_Uc8dCJBWO5BGRmf_Fr17sMmQAajcbgHSFacQ0M9COnhPaLC4fZIVPDDmMCGON2W_HhbXN0w=s320) |
Бахмут. Залізничний вокзал станції Бахмут I |
Архітектурний образ міста формують культові споруди, адміністративні та комерційні будинки, навчальні заклади.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEj9E1ZS48k9Btg9TcGsNji9j-PrP9VC3aQos50q7maHJtT1LdVKpcrg1gsMuZW5w027anbAPuBwnMM0tEIO2O4jtwKwSGWOsZ_0AmL0X3OoNBaOmti0cYDM5FdTTCt2gA6FK3oY-t6KCrjoPBaHSDiy9U1d0HAK_57gF5iTA7qQ73BWtbUfL3rRcTluNA=s320) |
Бахмут. Вул. Миру. Коледж транспортної інфраструктури. Колишня земська управа. 1898 р. |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEi1dRG5dh4O7uwJw4P7I7Gby9jNnjbuGNmPphMcbdkpJL6lgr-G1aoJ4lfqG_4oNcIrWXpLkUwLxxUk1hjDhP-wd-aC908s4lBvfv3WCi9HJjaEWHypH-Jjepv4k9QFRCqjukeMV3agLfmZ4Mr1OnWrmS0E3PYfRW7qbZDLenCOQPA5SKoSzYtCqKAdhQ=s320) |
Бахмут. Церква Всіх Святих. 1873 р. |
Не завжди вдається зберегти автентичність будівель. Кардинальна реставрація, заміна вікон та дверей знищує декоративні елементи будівлі.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEikQvo28CLjOFfkOHbjfJe7OAM5_RcGBQ25NN6U8KlIm_tTvHEKfH9SclqFv-qIBGeE3GFXQ-mRvzwmRNKVmAC_1ejW_76b2vNDV_kGfISqh-3EImOt0UcvHcI3t1w52ipiaEOMGdpNHOH-wfdwfGsZGVzOt_feuTGBdMnexrL3SoGGGWU_yNYJMH9LIw=s320) |
Бахмут. Вул. Миру. Школа мистецтв. Колишній особняк Смоленського |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiOh0RYHA1lPswvqCQtMi3Y2eTtnVqaOz_WOcwawN71i8x0qSJwFL1KCMjbCuHMz_2yuwgb6iTb90IFRNl_pMhOUSPnEuOonbbUBeRp7owOanvrRruvl6t3LeAjzM2VW0CuV5U0VzKSdvN_Gu73KyO3PEQa2uCVPZgLwV1qzLgu1vFv7XUmwL9v-gw67Q=s320) |
Бахмут. Вул. Незалежності, 60. Колишній Азово-Донський банк
|
Краєзнавчий музей, один із найбільших музеїв Донеччини, розташований у колишньому будинку промисловця Франзузова. Двоповерховий особняк, побудований у стилі модерн у 1911 році, зазнає фасадну реанімацію.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgYlHLzChDqutWrXD5QSlOHffFMdo3wt8GxhHjMsel-K2xeKvi8IITQqOlk6cHFjdby5Xi85T2ZkUTafnLyD0waMQjOQwv5cHJj0h3guV-BoYBGSznWBHiWZIIahrq1l1a7yxYKHp5vzcVpGulhND_57ccYxGn_J7WRFkA0oxXiA_HZ37mnVbE15fxz-Q=s320) |
Бахмут. Вул. Незалежності. Краєзнавчий музей в процесі реставрації |
Історичні будівлі не можна радикально реставрувати, а також розміщувати на них вивіски та оголошення, що шкодять естетичному сприйняттю пам’ятки.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiPGRqzZubnC0JI9cKBqRlLcZzvgtTbFkmnF-zcqvr0GRjxEPbr2z-LlGF0Ylu7ovXC_bTjWul8H7Pq9YcLSOgIBV6flu-UZ1stYX_jjCcrkDfBuaQ2VnLwZDyeQAav8kXYCnxEkfYwoWlNK4kvJMXtOZ_CBZBP7NZnX98sjg6p_cjq3xMaE8Rypyvtfw=s320) |
Бахмут. Вул. Садова, 171. Будинок в стилі модерн |
На будівлі торгового центру, колишньої приватної школи, неможливо розглянути декоративні елементи, приховані від людських очей рекламою золота і м’яса.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgzn_mxoeBvz0C6IRIAqA06QzDneNEAqbyt2X2Y6CW5J_WANlYJk9p0XkDKlum9WEqww6PoXYDzfDo4uYn3XsNIEYeUFxGqS2RAcWJUIhHNzLS4rW4vNIbHcToqvRoKz2BzYAXT9RW7_80zECX6kU4LHEHuHju6VjJ1TGv5PjfvxXQwssSJHlWrizmZVg=s320) |
Бахмут. Вул. Торгова, 6 |
Комплекс колишньої земської лікарні не втратив свого лікувального призначення, проте частина фасадів медичних відділень понівечена пластиковими панелями.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEhO7YTOIAkAkU4BT8a1egwQ0YMajs1EiXT3TbI9KWvDJQBdq8h13-blFNOa4lecNYCiepd0s7Fs7lSIpIvShcW7xsLsVPQM5dHwzBZ2ViklvC4U5nVjLP9pYB_OcMOmKebzWcMDX1FzR4tHuPd8Z69ec3TlJbjD8148i86rldoK79Txz4Wdsk6PoDPM1w=s320) |
Бахмут. Вул. Миру, 10. Міська лікарня. Колишня земська лікарня |
Добре, що об’єкти культурної спадщини Бахмута удостоїлися встановлення інформаційних табличок із зазначенням дати побудови та колишнього призначення.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEhCTzNRFFEbuZFt3dS1fKvQT0Iju1lnQUYgw9dtBUReyTgWG4lTE3m6bZi0MffI2JHiBwbThSq_Gf4FlRdwKGU6x_wQEa98RNUz8lRwJv_gDNXbm5IPLy4Sx-R93Gvf7XJ0eDd1m-qr6jY74idQ47zL0nTlIrXLwaqr7QZEzVFaaW8jpAlqL4oTtC_JKg=s320) |
Бахмут. Вул. Миру, 58. Колишній купецький дім |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEjMqGRvgYIUYBden-jOSCHZgC-Nh8E6nHzWVqrrQLe1R4bs4Ej8Drt4xzt9oFtnInwzbqHVQo6c9wC8ivW1qSRQZJPRAbJTZXfhPaBOyi14XXNBfxdlDuhL_MOesJrlyv2Mu_P-j-_-gLVPtwBa8coVvTU9cSgPDKvt-LmNLYjUe8kB9Pd8Z9ynUR9e6g=s320) |
Бахмут. Вул. Миру, 15. Колишня жіноча гімназія. 1883 р. |
У будівлі колишньої синагоги 1863 року в 20-х роках минулого століття скульптор Кавалерідзе створював своє бетонне дітище — 22-метрового товариша Артема. Нові власники будівлі реставрацію будівлі виконали ретельно, але не обійшлися без ложки дьогтю, встановивши кондиціонер з парадного боку молитовні XIX століття.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEg1JEIvwVJLhNDuZHMeCZe-sMevEEPdq5XYsS6P-JfnK0TGvZgLj-ClK2U3S38f8lE2itzLuR2ModfekKpYSaLNSFFNx9iGlVvNTy54YPNdbNlLu3BJ0bDbzInirOPMiA_Fu3qW4x7Wg9NsetNDYhCvA8uHhPZqOKTCuGllHSzKrRGiHFUk-7uPJh7xpw=s320) |
Бахмут. Вул. Незалежності, 40. Колишня хоральна синагога. 1863 р. |
Поруч із колишнім торговим будинком Абрамовичів по вул. Незалежності, 75 (1912 рік) обсипається цегла з зруйнованої будівлі, створюючи аварійну обстановку та сумне видовище.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEijLCBdw2cV7Jb5lgbMZrWaN8G0RQUtDyw0EGHKg0J1LxYcmlOPE7I7c2VJ4Tf2h4WKYKKHSPa2OssaZiKcGI-cabeD04GhQNM3jTRQJ-jFngVo8cdFHKuchZzBzSQYFbwdF7QvPtlGtG460zCKYf5XrSjdjd73d1j-0XbJgYX30nhWkaJsgYBP6mS1Dw=s320) |
Бахмут. Вул. Незалежності, 75. 1912 р. |
Безнадійна доля у його ровесника — колишнього Окружного суду на вул. Садовій, 149. З 2004 року будівля в стилі модерн і з багатою історією стоїть пусткою у самому серці Бахмута.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEhFnaHtFsIFKQXm3pQeVlhWjmAlFTRn4ek4hvW3jV4FWw_x9qxlUDH2UxxhYlMHYmDAd7rzE3OeCj6k6lTG9IUX54c0Men_vLeAaXLgKBAGeCRbC7AQg6zy6uXfUFCgg5v7QYUtWhCs7I1T6NcwxRX_CPZgXxzPSU_607BKZTzqpxpn-q1UbSVfGKB-uw=s320) |
Бахмут. Вул. Садова, 149 |
Багато житлових будинків та громадських будівель не мають охоронного статусу, проте заслуговують на увагу та бережливе ставлення з боку мешканців та органів нагляду за збереженням історичної та архітектурної спадщини.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEht9Xny88RVoMZ6qGyVb5dXQzQCAAIYsJmertMwbndx7wMxSlG2s6AI3zjlQsJgZtZWVTJ8ZUbPauQIxz4Q6QDE5vojw_KnawoCsch7eV4bxvNP0YC-R-gyHJnATWFszWi-4afR31jdjog-a9ajSCQhN9yz_nDIT-a_UyGBsMb2qMp0XmVGnOIa-MrCcA=s320) |
Бахмут. Вул. Незалежності, 58 |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEjB001UmC46Pdb7BDSuNd6ul8tOgaqf8wzMwgUGq2aEyyo3Ziz460QqO2fPOPZHFVaoVzzimYAp6RuuRc9SIfWxwu4jxMjIV2LDJo8lZqUbUJ2z1YyzYCgD8e61nGk6xIJnwJGFIjmAm19eYcQKeRRVTgSYztAXDjNa8vv4p6fXriuwMHvKSqsLZV1jwA=s320) |
Бахмут. Вул. Свободи, 8. 1930-і роки |
Центр культури та дозвілля знаходиться у самому серці Бахмута на нинішній площі Свободи. Вже з XVIII століття на колишній Торговій площі проводилися ярмарки, а Народний дім, розташований на площі з 1902 року, розширюючись і розбудовуючись, перетворився на розкішну будівлю. На годинниковій вежі встановлені куранти, які відраховують час у супроводі дзвона та шахтарської пісні «В чистом небе донецком».
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEhiFaSytsotrvcVOUKHS_J8RWL9gi8mnooi51ITmM-lZu5WpoQbQ5BERb2xWmU8LY1ZCzTTlCyDdi94HFer-HN0jfgK2KEQl8F1e3a6auWVNJTbl_38F-1fQ6BTRMqniyVIbNH3jQ5gis3ZWcI8dOQsTwDQNXDxEyaismKdpj4s-p5HiERULBiaScOCoQ=s320) |
Бахмут. Центр культури та дозвілля ім. Евгена Мартинова. 1926 р. |
Відновленню вугільних шахт Донбасу присвячено зображення гірника з відбійним молотком на адміністративній будівлі «Донецькгеологія».
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgvubPwCoKF45lYtFfpUKJv9SnDMN_AXCqv1XoQEzipOobtNnJE8zMo-fCDaBlhFwc7kb57iLpTpNwIHzVVEKy2V_lBVTA-o-QTcpAWRH2avqGLRnfvzC45eAS1KqxFZvjkqu-jXPK6PUkFjOeY9snPHJkxKwk30gE1-foOmicXDSLCEoPbBByZzErMCg=s320) |
Бахмут. Вул. Сибірцева, 17. Радянський неокласицизм |
Вхід в управління геологічного підприємства прикрашає фрагмент скам’янілої араукарії і моноліт з місцевих кар’єрів.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEg3g62CmWSxCphtVb2OcSqrlgeBGLuH00Re-55SZkS0FkR2_tUKLiC7DXVrIhwZD09UroXfjrvi9LBzJCRznyJU_yNtJmnPQrOjkThi47ALzSSVLRbqNWPB9CerzWAoWVzUpI87k5QXf66xB7cq1EvX4LyGq4SinZf6w3W14nEpIVwRYQ2D2WNrQ8Gu9A=s320) |
Бахмут. Моноліт з кар'єру |
Пам’ятник Геологу був виготовлений у 3-х примірниках, його копія мені зустрілася у
Святогірську, третій брат-близнюк має бути у Макіївці на території геологорозвідувальної експедиції.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiNLuVFX5G4XpWW3d4nUaV299C8fGiGOTlvWIHrGrYshFRVtfz2zsp1DMdZbhed9ev9CZlBm7jiM3yh2F9wNgCFgwwHx-iAZpch1trwOsbuv67FCRihR8CaYDwpdSs-dQI8W4P069_-2W3VANIirND-rHjpIQtEX6vre3pronJ2kvAOXlmuQ78UikMing=s320) |
Бахмут. Пам'ятник геологу |
Для знайомства з містом прогулянку можна продовжити набережною Бахмутки, завдяки якій місто отримало назву, і променад алеєю троянд на бульварі Металургів з відвідуванням музею писанок у Народному домі.
Немає коментарів:
Дописати коментар