Перший музей народної архітектури та побуту в Україні був відкритий в Ужгороді в 1970 році. На площі 5,5 гектарів за дві години можна в мініатюрі побачити Закарпаття з садибами лемків, бойків, гуцулів, угорців та румунів. Скансен розташований за оборонним муром середньовічного замку.
![Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Корчма Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Корчма](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjhCzRjnH41V4dH9wGSzIhGn3ojS20rKxg2mtdskcry9cd0TfnPHuv6Cma336W1XKEqBVTusgY-0tZCQD84LcRd1514OglKOS-Hjm-pEXN-joK0IzVGv2qXGXH6A3_V3ZevLQmD0ZNFeRfC/s320/trip-impressions-ukraine-uzhgorod-skansen-P1300660.JPG) |
Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Корчма |
Серед житлових і господарських споруд з усієї області архітектурна домінанта – церква святого Архистратига Михаїла 1777 року побудови з села Шелестів Мукачівського району, але перед прибуттям в музей довгий час була занедбана в
Мукачево. Зараз храм, споруджений без єдиного залізного цвяха, відреставрований, в ньому проводяться богослужіння. Подібна діюча церква в лемківському стилі зведена в
Сваляві на Бистрому.
![Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Михайлівська церква. 1777 р. Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Свято-Михайлівська церква. 1777 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj76c8yjcRkaIgkcn4o1tGUFHy0UOqVPY8WxODF0Wv9-zHXCuCYhXntcrhUVVa1TqaoR8yryA6RdR57kIT_bfEMe7RTxkyZgqW90c7YiKrp1V-6-dRfsk0uaML6tvMnuf0QowelLd5_sJCm/s320/trip-impressions-ukraine-uzhgorod-skansen-P1300650.JPG) |
Свято-Михайлівська церква. 1777 р. |
На церковному подвір'ї представлені дзвони з села Малі Геївці, виготовлені на народні пожертвування майстром Егрі Ференцем.
Каплиця з села Новоселиця Міжгірського району датується першою половиною XIX століття. Виготовлено святилище з чотиригранних брусів і накрито дранкою. В інтер'єрах молитовні розміщені дерев'яні скульптури з розп'яттям, виконані народним умільцем.
Великоберезнянський район тричі поставляв дерев’яні домівки в музеї України. У селі Гусному в XIX столітті будували довгі будинки з високим дахом. В одній будові з ялинових полін розміщувалися житлове приміщення, сарай, комора, стайня.
У дворі викопували яму для зберігання картоплі, обкладали її каменем і накривали двосхилим дахом.
![Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Рупа с. Гусний Великоберезнянський р-н Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Рупа с. Гусний Великоберезнянський р-н](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgpfEiL8vBiP9VEK50bMin4Iw7aDyVPPKE9ubkT0nZAG8NVIthxGX5now3IaxSC7RGNHok_pTY21GB8NfrgHu_O3gTmv3OTYeGkMnXrDuN19cfdLHZzr-Ehl3tdoIENVJ21bB0Tgwhg9DTj/s320/trip-impressions-ukraine-uzhgorod-skansen-P1300624.JPG) |
Рупа с. Гусний Великоберезнянський р-н |
Хата з глинобітною піччю в XVIII столітті належала гуцулу-бідняку з села Ясіня Рахівського району.
У цьому ж районі в селі Стебний садибою-граждою, що нагадує фортифікаційну споруду, володів заможний господар. У замкнутому дворі знаходиться трикімнатне житло, господарські приміщення, хлів і комори для зберігання дров та врожаю.
Угорське корінне населення в селі Вишків Хустського району мало будинки на кам'яному фундаменті з чотирьохскатними дахами. Дерев'яні двері господарі прикрашали вирізаними символами сонця. В експозиції представлені витканий національний одяг, вишиті покривала і постільна білизна, посуд і предмети побуту.
Тип румунського житла початку XX століття представляє хата з села Середнє Водяне Рахівського району. Будову з дубового дерева зведено на кам'яному фундаменті.
Хустський район покинула хата з села Стеблівка початку XIX століття.
З XVIII століття збереглася хата з дерев'яних плах села Оріховиця Ужгородського району.
Хата з хутора Довгий Іршавського району побілено в колір небесної блакиті.
На вузьких ділянках гірського рельєфу в селі Рекіти Міжгірського району не було можливості будувати великі будинки. Подовженої форми з солом'яною стріхою – такі були хати у бойків в XIX столітті.
На Закарпатті на межі XIX-XX століть споруджувалися водяні млини, що складалися з двох половин – одна для житла, інша – для механізму.
![Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Водяний млин, с. Колочава Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Водяний млин, с. Колочава](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjdrvaLfHu7-CtE7eKlnndlpJfE_oXYOCZ9liRjnSkBvqirf0kTpMkkapKooHP7N7spE6bhjRe8-AsXz2uWCAsJNxtTVCSV_tduanDVcI0xaHF-WMa1-rf5d177M8pGHVoQt_reNeCvQ57C/s320/trip-impressions-ukraine-uzhgorod-skansen-P1300636.JPG) |
Водяний млин, с. Колочава |
Експозиції сільських садиб оформлені відповідно до їх реального вигляду. На городах ростуть овочі, в сараях живуть кролики і кури, а у вуликах – бджоли.
![Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Кузня с. Дубове, Тячівський р-н Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Кузня с. Дубове, Тячівський р-н](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjb9pkRi7ZnrLcM1nSEEavEMTBOXjjeVcCR7lTtOQIeMNBnNLLhrELVe9GYSKT54W765MDVwCc1AvbN3vWa7jR3dbS8W2-qVRlfxoBROLWh8Qc2uUniGQUwj0TsO8CbXYxH6pZhXMSR8Tl5/s320/trip-impressions-ukraine-uzhgorod-skansen-P1300614.JPG) |
Кузня с. Дубове, Тячівський р-н |
Школа з села
Синевірська Поляна Міжгірського району є зразком народного дерев'яного зодчества XIX століття. У приміщенні передбачено житло для вчителя, який часто був єдиним в сільському навчальному закладі.
Цей же район в 1975 році поставив музею і інший заклад – корчму, бар і кав'ярню XIX століття, в якій вечорами збирався люд покуштувати міцних напоїв і відпочити після трудового дня. Частина приміщення корчми займає виставка знарядь сільськогосподарської праці трудівників Закарпаття.
Музей розташований в історичному центрі Ужгорода на вулиці Капітульна, 33. Час роботи: 09:00-17: 00, вихідний – вівторок.
![Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Хата 18 ст. с. Тибава, Свалявський р-н Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Хата 18 ст. с. Тибава, Свалявський р-н](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjwd7AZEHNgbKLOUtAN9rK-w9Md85uaNVQFUjLJFjGbSKDxNfWnVZ3_1VRZR67c0B3fdH4w5pagRjgUJ5Q4Pz3zmBK0cX7PL9roC6G_NJretoDYO9KXStqtemUbhvL3XkvG524mVmDXebB6/s320/trip-impressions-ukraine-uzhgorod-skansen-P1300617.JPG) |
Хата 18 ст. с. Тибава, Свалявський р-н |
Наглядачі експозиції – привітні, уважні, із задоволенням розповідають про особливості дерев'яних експонатів.
![Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Вулиця Закарпатського села Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Вулиця Закарпатського села](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgVvj-guZKIbp8xpWbahXGdVhF0bu_aaxNxFSSB8xbmdf-YqDpvYaJlJB_EHMK0ufDevBSunzbJUPSL492UGapgtbExkIBYR9Gn5xejk4J7jZ0yMn3Tzb753jfMFwxgXR4HEbkFAJZqMSNi/s320/trip-impressions-ukraine-uzhgorod-skansen-P1300674.JPG) |
Ужгород. Музей народної архітектури та побуту. Вулиця Закарпатського села |
Координати: 48°37'12 "N 22°18'24"E
Немає коментарів:
Дописати коментар