Випадки занедбаності і руйнування пам’яток сакральної архітектури, на жаль, зустрічаються доволі часто. Іноді споруди відновлюють прихожани іншої релігійної конфесії, при цьому зберігаючи первинний вигляд храму. Так сталося в історичній місцевості Кохавине в селищі Гніздичів на Львівщині.
![Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. Колишній Вознесенський костел. 1894 р. Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. Колишній Вознесенський костел. 1894 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhfhvvz1M-07DSy6Z-aFI419m1v6gRAZjTl1xQJ1EzFD8XpSw15eK1lQTSglM8FCcjSAw1ncsBHZnGBWsMGWbGphqZUwd1AVP7UixVHn0q7zY-mkLpOBqVARYxXxkDwvI6a7zruiQHiMQ9q/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280888.JPG) |
Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. Колишній Вознесенський костел. 1894 р. |
Монастир кармелітів святого Герарда XVIII століття і Вознесенський костел народилися вдруге.
![Гніздичів. Кохавине. Монастир редемптористів Гніздичів. Кохавине. Монастир редемптористів](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhN2o6gWFCWMiANS6Ybatr11kyS5KsyOVK1-8sRQWdq0H8vgWcMiDsVoZcIWVMLxtL_VdrSsyLMEzePGLVCOrIG5HPG3YBjU-cIBxUztH1gcLLigT0QJQlA1JMaRioRGxEHabn9HNbajwV6/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-IMG_20180519_142925.jpg) |
Гніздичів. Кохавине. Монастир редемптористів |
![Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. Колишній Вознесенський костел. 1894 р. Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. Колишній Вознесенський костел. 1894 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0-3JoncO3SI3i57b2goZeO56N9ytlNsfc2PQviDDz9AHKqxAkEBU_jzlE1reC0JG5URmGOeaLtw6zmFDroiftnFVQE52f2vjMlqXh0NbUDVCo1hcmwmHcIp3bcHOu-3qMKmVWBhYvORkL/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280918.JPG) |
Церква Покрови Пресвятої Богородиці. Колишній Вознесенський костел. 1894 р. |
Повертає своє давнє визнання Жидачівський Люрд — одне з найбільш відомих паломницьких міжконфесійних місць Галичини XVIII-XX століть.
Славну історію Кохавинської перлини донесли до наших днів перекази давнини глибокої.
![Гніздичів. Кохавине. Вхід до монастиря Гніздичів. Кохавине. Вхід до монастиря](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgH4Vc57T3s7sxHqFYKsDrWsO7X7xz5FCAFj68W6PsFE3yGYKtNO4-VaJYBaZZp-3NvEA8q8dDmHanvFMfqGplOYJb1oBAxufIyMsDpAvGMuywt_96vd6knb7lbtFom84zJsYeU7U0u_69A/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280882.JPG) |
Гніздичів. Кохавине. Вхід до монастиря |
У 1646 році поміщиця села Руда Ганна Воянківська їхала в Жидачів. Карета раптово зупинилася, дві пари коней впали на коліна перед незвичайним світлом, яке лилося з старого дуба, серед гілок якого виднівся святий образ Божої Матері з Ісусом на лівій руці. Ганна помолилася і сповістила про чудову подію священику. Парафіяни тричі намагалися перенести ікону до сільської церкви, але все марно, святий образ знову повертався на попереднє місце.
![Гніздичів. Кохавине. Дуби біля монастиря Гніздичів. Кохавине. Дуби біля монастиря](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_SMzs0rwrNEckVKZFPbFUPMxendipmtd2a-FT_1RtD_OeNEl4kC47VGKKV3SvSnJLpuzKyHFf4SLVgJdB2XSyQo_gAfuCt0saMfXvOuEHbnGAVWXTCxYH0dK4a26XCYk0ejd6vnh2dgox/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280913.JPG) |
Гніздичів. Кохавине. Дуби біля монастиря |
Так тривало більше 30 років, кожен, хто проходив і проїжджав біля святого місця промовляв молитву Пресвятій Діві.
![Гніздичів. Кохавине. Місце, де з'вився святий образ Гніздичів. Кохавине. Місце, де з'вився святий образ](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0ZIAdj651Rq5D9kf-QBzyUl6ewVcHPFlBFRPH9iOoAAE2rmJHdwdD4WQEafJlZHrOTNyfmSXDzdJy-gP96Krwvab-e62iAf_BpSfhR0jKHUBCjkQS4JmTvszAP-3ZEmOUGm-Gzhx57fx0/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-64_full.jpg) |
Гніздичів. Кохавине. Місце, де з'вився святий образ |
Хто написав святий образ, і як він опинився в лісі, залишилося невідомим.
![Гніздичів. Кохавине. Місце, де з'вився святий образ Гніздичів. Кохавине. Місце, де з'вився святий образ](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhXF0A6LXU23IM5-4jIR4P_AYYrgyXH_pcqBAmyPU1QRpII3BcVwncLUgBmWXkKfWpN4UXofUJyE-9X-7hpLTwubVkfpK0w6sdkCbGBbulhKXhccIfg9TUQI3Sy-0e9zyHvbdktdG8bhudw/s320/trip-impressions-hnizdychiv-P1090991.jpg) |
Гніздичів. Кохавине. Місце, де з'вився святий образ |
У 1680-х роках на пожертви нових власників маєтку сина гетьмана України Івана Виговського Євстафія і його дружини Терези на місці явлення святого образу побудували каплицю, куди з усіма почестями помістили ікону Кохавинської Божої Матері.
![Гніздичів. Кохавине. Місце, де з'вився святий образ Гніздичів. Кохавине. Місце, де з'вився святий образ](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjqFPy6dn7Ne0GdISlJXIb_z798jEWXy38FBsfZl53knJz8rTR4BBYAvyZUJYt254xwkkVoxqbmXJt6geI-R2-OMLT_6ABDdHBqGYni2VjXxlo21EuF2Nsfje16_F0Yujt9ufdomMDPqYzF/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-66_full.jpg) |
Гніздичів. Кохавине. Місце, де з'вився святий образ |
Цілюща сила чудотворного образу стала відомою далеко за межами містечка, і до нього потягнулися тисячі паломників.
![Ікона була написана на дубовій дошці розміром - 56 см на 82 см. Напис на латинській мові «О, Матір Божа. Ти наша пряма дорога (до Господа)». Ікона була написана на дубовій дошці розміром - 56 см на 82 см. Напис на латинській мові «О, Матір Божа. Ти наша пряма дорога (до Господа)»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_tI2fXuBbkLXiDhpjUyHfn9giTJcX843GK56qkdecM8PH_-dIlUjTOzuGE6Z9h9WJUzLeRfUkNaBpWyDpZPoeChkDPSUzoIf1Yq7PJymd_lr16CocG_a08I9c07aI6xUSJ7e44PbQjsUn/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir.jpg) |
Ікона була написана на дубовій дошці розміром 56 см на 82 см. Напис на латинській мові «О, Матір Божа. Ти наша пряма дорога (до Господа)» |
Віруючі з усієї Речі Посполитої все прибували, і маленька капличка не могла вмістити всіх прочан. Багато віруючих селилися в лісі і ставали пустельниками, присвячуючи життя молитві Цариці Небесній. На початку XVII століття внук Івана Виговського Костянтин побудував перший дерев’яний костел і будинок для священика. Частина земель представник шляхетського роду передав під монастир святого Герарда отцям кармелітам.
![Паломництво в Кохавине. Автор – Наполеон Орда Паломництво в Кохавине. Автор – Наполеон Орда](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgcaXW9JEjft-dwnpCMfXqZjOPL9pYR_F9hh9VMW2cDPTmQ-nRKgCkh7Ump8g3SozvBYQf-KEehGfMpxIkmnSg095YPE9-E3Gtuw_S5DquwJlKOXtucsHuU0ZCVjr6FHKUXeEjCD2Re2ANg/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-Napoleon_Orda_Hnizdyczo%25CC%2581w.jpg) |
Паломництво в Кохавине. Автор – Наполеон Орда |
У 1789 році за часів панування австрійців монастир був ліквідований і чекав свого відкриття до 1855 року. У другій половині XIX століття після довготривалого забуття дерев’яної обителі виникла необхідність в будівництві кам’яного костелу, але зведення храму розтягнулося на довгі роки. Пожертвувань і коштів від продажу дубової деревини вистачило до рівня вікон, і стіни залишилися без даху на кілька років. Кохавинська святиня занепала.
![Гніздичів. Кохавине. Монастир редемптористів Гніздичів. Кохавине. Монастир редемптористів](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjh5u5cYSOKKzJHR5BBe7mEbBsK2HGD06jvC9XOmHpiiY7XDdUAZIEyckk05y4Au7UmhxuiWkUedbWavEkWul-iOV_xEkxbIHPlvE1DCcZom9gvwKeKURQKvaqFPbD1vsTCr4vTjrm4D_mc/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280948.JPG) |
Кохавине. Монастир редемптористів |
Молодому священику Яну Тшопінському дісталася парафія, де процвітало пияцтво, але не молитва. Для духовного зцілення населення він запросив отців єзуїтів і завершив зведення храму, освячення якого відбулося в 1894 році.
![Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р. Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFf2VVu9yBWVC0C8KkYVmkVOIU46DcII0PLL6NLinmEblQp-020KVR3UBW4-gJBLUpP2ICxl4G_Wimxi-_6mav0jK0DK8MFWqvhEqQ_3Hg0JbfFSRfveuKIhMD6f3u9vablURdBh1dZ0NF/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280902.JPG) |
Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р. |
З Селезії доставили орган, і літургії відновилися.
Публікації в церковній літературі свідчать, що на освячення прибуло понад 3 тисяч віруючих української, польської та вірменської церков.
![Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р. Гніздичів. Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7HRfpi1w2F7eYOoQapj7tfO2z1x1n2IFWz8ohmCsRwQxp0UQZsfjMg2oWAcu-xWlhUnpf6oERFBJDfKzWsjLLZTlj6iXz-kQVzs66xLOJOG_pyU1-c2g0LeakSWz3E8rMbOQWxqG10IeK/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280920.JPG) |
Годинник на вежі-дзвінниці |
Для прибуваючих паломників вклонитися святому образу Ян Тшопінський побудував будинок,
![Гніздичів. Кохавине. Келії і будинок для паломників Гніздичів. Кохавине. Келії і будинок для паломників](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgPVDL7TyG4OWzrXwybDcV5cGHfCqlWIp_IbqhsgTDqNQyKvGqow3vlPxb_IlcCr7JbKzekyJi4KtwId18s7cviIky7zqgq4IACzd5D23ArNG0vBAn55owBhzMQrsPgMmRkUDfc28EbDZtC/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280889.JPG) |
Кохавине. Келії і будинок для паломників |
а замість старої каплиці — нову в готичному стилі.
![Гніздичів. Кохавине. Каплиця на місці явлення святого образу Гніздичів. Кохавине. Каплиця на місці явлення святого образу](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhB7VLJ2iw5xG05VVXbcv6Bw2DLrCFPZUKl-0fzgU4LkXBbLC4w92e0kx4nBVD3UGUMxllPKUyR6qaiL1vumi5OC1tkWBAzEVVNSIJnWcmYWGG6p0gvXHhX9y0zqv5-oZujoyEMmJOBBFVp/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280973.JPG) |
Каплиця побудована в 1902 році. Замінила дерев'яну попередницю, побудовану в 1680 році на місці дуба, на якому в 1646 році з'явився образ Діви Марії. |
Священик збирав свідчення зцілення віруючих і випадки заступництва ікони Кохавинської Божої Матері. Документальні підтвердження дива він відіслав архієпископу до Львова. У 1912 році в день Успіння Богородиці образ коронували золотими папськими коронами. На урочистості приїхало небачена кількість віруючих — 180 тисяч, не рахуючи піших і прибулих гужовим транспортом.
З початком Другої світової війни монахи з метою збереження ікони сховали її і відвезли в Польщу, де вона і знаходиться до цього дня в місті Глівиці в костелі святого Бартоломея. Жителі селища згадують, що гітлерівці з даху костелу стріляли по людях. З приходом більшовицької влади храм перетворили на склад зерна і сховище льону.
Богоборці намагалися зруйнувати вежу за допомогою тракторів, але це виявилося не під силу колгоспній техніці.
У монастирських келіях розмістили інтернат для дітей з відхиленнями у розвитку.
Атеїсти каплицю закрили, а колодязь засипали камінням. У 1990-х роках монастир віддали батькам редемптористам.
![Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р. Скульптури святих Петра і Павла Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р. Скульптури святих Петра і Павла](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgYApDMjadyQXtROGMDZGAshuvmCP3d-OmpIu2htjbIb8Mfhv-Nff1tXDXg5no7WYAahFn2Btws3bLcdXGEUdMwnMWuVBce8bXsaGs0Adcu-PsJI82Kw1qMdHmSt_GMaaKu4rCOsX17fd5r/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280949.JPG) |
Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р. Скульптури святих Петра і Павла |
Ченці католицького ордена тут проходять новіціат і готуються до вступу в семінарію.
З виходом УГКЦ з підпілля костел заново освячений на честь Покрови Пресвятої Богородиці.
Ченці спільно з віруючими реставрують святиню власними силами. На стінах храму збереглися розписи, виконані в 1928-1929 роках відомим польським художником українського походження Юліаном Крупським.
У церкві знаходяться дві ікони, привезені 30 травня 2000 року колишніми жителями Кохавине з Польщі: точна копія ікони Матері Божої Кохавинської і копія ікони Матері Божої Неустанної Помочі, написаної в 1865 році.
Вежа-дзвіниця відкрита і на неї можна піднятися, щоб побачити святі місця з висоти пташиного польоту.
![Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р. Вежа-дзвіниця Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р. Вежа-дзвіниця](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgUzF4weW5JWAtcucnAwZdfecNU0mAvrlaRjeYFvMjgZPTNqwyiXrhb3ce4pjeXbPUawqCxmi6J-5wUMKecG2H1VxGF1tSN1ngPI6MEMOLlqkaXGTSizBtTlQcorSFyNmq2rpOXTF8Tt_0G/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280955.JPG) |
Кохавине. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. 1894 р. Вежа-дзвіниця |
Насельники монастиря почистили колодязь і виявили в ньому гранати, що не розірвалися. Знищити святе джерело борцям з релігією не вдалося і смачна вода в ньому доступна подорожньому. На зрубі встановлений святий образ Кохавинської Богоматері.
![Кохавине. Святе джерело на місці явлення святого образу Кохавине. Святе джерело на місці явлення святого образу](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhhlz8QEo-KQEd560GeyRZ4G08iKHhjo9jQs1xy0jPygNvPqJed0RQTFt5A2coeGc9M1w32mCfcgcD19NO-1m_vbVYKU0J8JGilXJmjzwubKROA4gw9S-dDsJq_bpPb9XGf7jZmTsaoeSrA/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280977.JPG) |
Кохавине. Святе джерело на місці явлення святого образу |
На жаль, будівлю плебанії не вдалося зберегти і її розібрали на цеглу.
![Кохавине. Зруйнована плебанія Кохавине. Зруйнована плебанія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjzNaiR3rBxoqXd5Oz8RlRc0Z3XAmgO1fkec4K7cDKWb1pdPkax0kfp3ZUfg1bki8HTaEwumS0nHBRFMYI4vepXE1YtFUs8f0PdJ5KUX1E-dLPTz9I-60uIRkWLfJ9ynrSYdXYRzV5xQqZb/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-45_full.jpg) |
Кохавине. Зруйнована плебанія |
Повернуто історичну назву Кохавине району селища Гніздичів, і її духовно-релігійний центр знову став відпусковим місцем.
Доїхати до монастиря можна з
Жидачева або
Стрия рейсовим автобусом або приміським поїздом Стрий-Ходорів до станції Гніздичів.
![Гніздичів. Вказівник Гніздичів. Вказівник](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh85i0GuSnfoXAsILQif96MKp_yCtbDl43AEFupC-mNJNXi-hrFluqzv5mLtZJKF-qwkvM_CUmtc5hyZebqtoregWeB3_ETDb1pSq0pyxaxNPBLYz_HY0JJXSKeiNWMsFmDiYmbxqyClk4X/s320/trip-impressions-hnizdychiv-P1090992.jpg) |
Гніздичів. Вказівник |
Потім вулицею Привокзальною дорога займе 10 хвилин до монастирської брами. Вхід завжди відкритий.
![Гніздичів. Монастир редемптористів Гніздичів. Монастир редемптористів](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiL7KMbFtuDBuonM8fww92sKjzV4hcLqZ9AjmAoHA-umee18miE38FET5LhITg422oKHdpI66xM_HQ8VWMyafRe5TW37JR6uTv2zWeLqwTgExiv822-fdH70v6bPQAXSLGgo-Ilk2pWE6MY/s320/trip-impressions-ukraine-gn%25D1%2596zdich%25D1%2596v-monastir-P1280886.JPG) |
Гніздичів. Монастир редемптористів |
Адреса: селище Гніздичів Жидачівського району Львівської області, вул. Ярослава Мудрого, 4.
Координати: 49°19’2"N 24°6’8"E
Немає коментарів:
Дописати коментар