Туристичні об’єкти Браїлова входять в список переможців обласного конкурсу «7 чудес Вінниччини». У невелике селище, розташоване в сорока кілометрах від Вінниці і в семи — від вузлової станції Жмеринка, я приїхала приміським поїздом. Залізницю в цих краях проклав за державний кошт і нажив на цьому колосальні надприбутки залізничний магнат Карл фон Мекк. Фінансовий заправила придбав містечко в 1867 році, володів тут цегляним і цукровим заводом, не поскупився і звів в Браїлові білосніжний палац, в якому його заповзятлива дружина і мати 18 дітей розгорнула меценатську діяльність.
![Браїлів. Палац Надії фон Мекк. Браїлівський професійний ліцей Браїлів. Палац Надії фон Мекк. Браїлівський професійний ліцей](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiCmgMgh0IA92W65PDQWujmvCAuvyVKa27G-DpRFhpPUauSW7FDPWWgytPY5jc4AeiqpCz9mk4oV_VBvxSuvT7D2d9Zc7VA_qy-GfTrBCxTVyA6brup9DWLrb0XDHj8lq84JGDmfJo_7yRM/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380703.JPG) |
Браїлів. Палац Надії фон Мекк. Браїлівський професійний ліцей |
Аристократичні покої, котрі пов’язували покровительку мистецтв і композитора Петра Чайковського, знаходяться в віддаленому місці від галасливого залізничного полотна, як і побажала мільйонерка. По дорозі до палаццо розглянемо інші історичні та архітектурні пам’ятки, сконцентровані в східній частині селища, і до них краще добратися не з вокзалу станції Браїлів, а з залізничної платформи Козачівка.
За кукурудзяним полем відкривається панорама Браїлова, а по місцезнаходженню храмів, куполи яких підносяться над забудовою, складається попередній маршрут майбутньої екскурсії.
До селища веде асфальтована дорога зі спуском до річки, і до мосту відстань рівняється двум кілометрам.
![Браїлів. Міст через річку Рів Браїлів. Міст через річку Рів](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_XughJM7UFmQxClEIbrB3zByK5KJyH_0ReZUmBBOCawhSWB_F8TUciyle0GGWqhdk0oetBs2yXx8onme62FlgM7Onma-2tMJz2yHb0NqN2kKhxD8c59QchQ0SZESpQ78t-eJQbCyLGjnV/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-DJI_0506.JPG) |
Міст через річку Рів |
На берегах річки Рів, що протікає через селище звивистою стрічкою із заходу на схід, люди селилися з давніх часів. Від назви лівої притоки Браги, що впадає в Рів в околицях Браїлова, народилося найменування поселення XV століття.
![Браїлів. Річка Рів. Костел Св. Трійці Браїлів. Річка Рів. Костел Св. Трійці](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjkuacFD7TWbYShM1mZzzARRNaoyxA82NUbzGU9CiVyg_1ufaaGnvdzWjW7sKyxIkcT3uC4eoEWidGf0bWuZFIsy1fuH7ZwVzLJ-okVqICNo-7cgwbqqJ99D0Xp5IsFC4tqHZyKUYagmmRk/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-DJI_0508.JPG) |
Річка Рів. Костел Св. Трійці |
У середні століття на ці землі претендували турецькі війська і Речі Посполитої. Брацлавським воєводством в 1635 році на березі річки заснований жіночий монастир.
![Браїлів. Річка Рів. Свято-Троїцький монастир Браїлів. Річка Рів. Свято-Троїцький монастир](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh9GJ3nOvHMRpdqIhs1itW4Zub3is61GrfgZqym_DOdcqfuSQx8HZHT1qlTvSJqa_7vT-LzCz6hqSSjXlYQEuKCc5bjVUo-SPxovbm4X4YfT7fW7EvcyivdV55T-iaJNohPJYqW4wjHT-zX/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-DJI_0510.JPG) |
Річка Рів. Свято-Троїцький монастир |
У 1767 році в період могутності монашого ордену тринітаріїв польські магнати зводять величний храм з дзвіницею в стилі бароко.
До церкви прибудований каре братських корпусів.
З приходом на Поділля влади Російської імперії обитель стає православною.
![Браїлів. Свято-Троїцький монастир. Колодязь і бювет Браїлів. Свято-Троїцький монастир. Колодязь і бювет](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEinV_nvipphT61KqsweO2qhnj_zxWV4T3gDJXtsTtktWaV0luAb2-Q06gxia8cYCEYPhijrq_D0ojgOvuxzCml9ziGqwwP93JRU35kRNVCU1eipp3Ibc9DC8f4lyvlD8uXje17odApswmeK/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380666.JPG) |
Свято-Троїцький монастир. Колодязь і бювет |
![Браїлів. Свято-Троїцький монастир. Брама XIX ст. Пам'ятка архітектури Браїлів. Свято-Троїцький монастир. Брама XIX ст. Пам'ятка архітектури](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhPlQrIqTDmTYMj_kOut_NvJ8WATNrrY3HEU-CrHXIxXU0qZqAjvtAqWG6Tjo96DI6WppFpNBKPhyk8lbN-jEQSJ4W_g22aJeastE5Y0GLRoeYFvH30vUl9XRUoC4DlHeH5LDkkXEMPf8JQ/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380680.JPG) |
Свято-Троїцький монастир. Брама XIX ст. Пам'ятка архітектури |
Більшовицька влада закрила Свято-Троїцький монастир, і в церкві розташувалися танцмайданчик, а у вівтарі — тир. Приміщення молитовні займали ПТУ і туристична база. З поверненням святині віруючим в 1989 році в монастир повернулося духовне життя.
![Браїлів. Свято-Троїцький монастир. Церковна територія Браїлів. Свято-Троїцький монастир. Церковна територія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjEjh1FRZMJhVmG6rGcv3mMl-_nVfqIU7V1xDEutjS60FhQp7qHdJeiPZ4jEJCYnbhrgc4g6lN73kpu1wV_EDs_N1qz1xxwP94tCiI8i1yvpfFQ2LCPRS5RHGPLT0RTKk3YJlgRi9U7ok9m/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380674.JPG) |
Свято-Троїцький монастир. Церковна територія |
![Браїлів. Свято-Троїцький монастир. Город Браїлів. Свято-Троїцький монастир. Город](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiCdKbt8Z7K2dW6Z9KUHMzxlKRGTgdAgEDTyZTPcrYErngPTbRRybUEFa8ZU_Y7-HkJWzVfINIMlh5fRwTHKieSoE6VfeHS5Cm8RA-Nqa6F_8Is9aW6EBbbC_kyRZMm88ACkJmUkOVLyVwS/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380669.JPG) |
Свято-Троїцький монастир. Город |
Відновлена після забуття і католицька церква, побудована в 1879 році за однією з версій на місці старого замчища.
Біля входу в костел Святої Трійці, зовні схожого з ратушею в галицьких містах, встановлені скульптури святих.
![Браїлів. Свято-Троїцька католицька церква. Скульптури св. апостолів Петра і Павла Браїлів. Свято-Троїцька католицька церква. Скульптури св. апостолів Петра і Павла](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEihMp4PrJ3PBfxlvzQu3A1pEfubOUxN8-JHb4gNTY5weYx_VqNH7xC2sgS81FsWHJLJ2-kbWzFq5lVqrMMDr3I68OFS161zIWUgHKPQhgQhU8NIn95n9bFOUjV56sOuFXKknLssPR3DajGN/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-IMG_20190830_075053.jpg) |
Свято-Троїцька католицька церква. Скульптури св. апостолів Петра і Павла |
![Браїлів. Свято-Троїцька католицька церква. Скульптури святих Браїлів. Свято-Троїцька католицька церква. Скульптури святих](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhqNWuabF39q-XcAa-xilimfscLmcwwGrfTOHOgVBe5hfuxcnLAO8N-1DuBlcvj92xrfshTpzvi7o6QVlQU29cJHUhtDlVME2emtzHXvQ8ifxW68P01Fp_ka-rFVgkn03NkWuQwdKK66fgY/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-IMG_20190830_075108.jpg) |
Свято-Троїцька католицька церква. Скульптури святих |
Сокоморсовий завод, який займав в період свого фруктового розквіту сусіднє приміщення храму, сам тепер в стадії банкрутства і руйнування.
Православна Петропавлівська церква зведена в XIX столітті, при ній була відкрита церковно-приходська школа. Незважаючи на статус пам’ятника архітектури, храм пережив невдалу реставрацію з надбудовою позолоченої дзвіниці і заміною вікон на пластикові.
![Браїлів. Петропавлівська церква Браїлів. Петропавлівська церква](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjOsPH5xL6K3vDygYNPwfRGqiuWtFBUl6ao73mhxwrEGXbtYfbQkZSxEIOf7vxbf-grA3HOGLpHWG_a2ocCdUYqlJm3KNKAr52ELoh741HSA4XSZL512yHnw4SiaTvjGlvwnobSbs6gcu1t/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-IMG_20190830_080248.jpg) |
Петропавлівська церква |
В кінці вулиці Монастирської, на якій розмістилися кілька культових споруд, відновлена цвинтарна каплиця. На кладовищі зліва від каплиці розташовані поховання католиків, праворуч — православних.
Щоб побачити ще один православний храм, освячений на честь Іоанна Богослова, мені довелося пройти вузенькими кривими вуличками, паралельними руслу річки Рів і через занедбані садиби.
![Браїлів. Дорога на Москалівку Браїлів. Дорога на Москалівку](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjLxccKZoPvvzCKbwoA5x190lVntTlwA0nv-6Z68EInBo5hauGT2RjebSZccaDsbDZ_ChWT7KISCUqbCCKLms2eTYWqID_Z2L0U5J4vwPrBqy671f9wrM7LLga6tyfyUe9zNCA7GAgvk2bc/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380644.JPG) |
Дорога на Москалівку |
Церква відкрита в XIX столітті. Як і інші сакральні споруди в Браїлові, щільно оточена житловими будівлями. Кам’яна кладка поєднується з цегляною. Будову обрамляє цегляний орнамент двох відтінків, в такій же техніці виконані віконні укоси. Церква вінчається позолоченим куполом у формі парасольки, а вбудована дзвіниця має шатрове завершення, що придає споруді особливу індивідуальність.
![Браїлів. Москалівка. Церква Іоана Богослова Браїлів. Москалівка. Церква Іоана Богослова](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgRIqI4wyqS7l4VOt3RsI6yZCch8tHWlGIBS5QNUDjPbAf1qjzJ7qqeeUDCOHCYvFpNbhEPyRoeCSf9XHVZfit234cXa3-tvN0XzPwMctEA-gTLDBYibrLzNbf9FlaPNhsGhtFd6sTU1yo3/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380647.JPG) |
Москалівка. Церква Іоана Богослова. XIX ст. |
Центр селища — численні магазинчики, пошта, ринок, селищна рада.
Серед забудови радянського часу збереглися єврейські будинки, колишні готелі і торгові лавки.
![Браїлів. Вул. Монастирська. Колишній єврейський будинок. Магазин. Браїлів. Вул. Монастирська. Колишній єврейський будинок. Магазин.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgxkLp6FalBauyo3qC2kj8c3d7wrdu_IJ8JGhKtfakhS86TcnHb8ctSRkVMAeFVWpqPRHzlEU7zJY3XFa_RwnUNx3A2Pa58fiAviQEjoM5-AMI_LW8nVqlQC0qMDY_eeqwDdwbrEdzF94gG/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380648.JPG) |
Вул. Монастирська. Колишній єврейський будинок. Магазин. |
Єврейська школа не втратила освітнього призначення, в її стінах розмістився будинок творчості школярів та юнацтва.
Іудейської громади в селищі немає, будівлі синагоги і Талмуд-Тори перетворені в службові приміщення швейної фабрики «Браїлівчанка».
Підприємство відкрилося в 1937 році, працює на давальницькій сировині і конкурентоспроможним назвати його не можна.
Колись в кінотеатрі «Дружба» фабричні працівники насолоджувалися шедеврами світового і радянського кінематографа. Вивіска зникла, афіш немає, вогнище культури виглядає аскетично стриманим.
В околицях Браїлова розкинуті зелені масиви лісу і ландшафтного заказника «Володимирська дубина» зі скелями та джерелами питної води.
У селищі створені невеликі зелені зони з військовими меморіалами і пам’ятними знаками.
![Браїлів. Сквер. Пам'ятний хрест козацькій сотні Браїлів. Сквер. Пам'ятний хрест козацькій сотні](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhgNBv1MFD7tTeL_GEU0guUOAQA4smPaFt697iGsaDR6AKS7O1oBrkZnzNpD0X5fEh6qGw28kzQzdA7kTPshz4vYxzmMbpAEU-AcHSbGUSF7f9UwvDAch6-B69RVrcFnxlci26LLnC92pei/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380661.JPG) |
Сквер. Пам'ятний хрест козацькій сотні |
Молоді деревця в сквері, закладеному в честь поета-земляка Володимира Забаштанського, ще тільки набирають силу.
Важливо не тільки посадити берізки заради запланованої урочистої датиі, а й простежити, щоб рослини розвивалися і стали могутніми деревами, такими як в садибному парку Надії фон Мекк.
Дружина капіталіста, який побудував в Росії більше 14 000 кілометрів залізниці, славилася покровительством над незаможніми талантами. Співчутлива патронесса 14 років листувалася з П. І. Чайковським, всього було написано 1200 листів і всі вони сповнені турботою і піклуванням про генія музики. Щоб автор музичних творів не обтяжував себе викладацькою роботою, а зосередився виключно на творчості, покровителька мистецтв запрошувала його в маєток, створювала ідеальні умови для проживання і творення, виконувала всі побажання.
Петро Ілліч в 1878-1880 роках неодноразово бував в Браїлові, писав твори на замовлення, ділився в листах планами і враженнями, отримував винагороди, але з благодійницею жодного разу не зустрічався.
У садибі автор світових шедеврів написав оперу «Орлеанська діва», п’єси для скрипки, 7 романсів. У цей період, коли композитор і диригент надихався подільськими пейзажами, були створені опера «Євгеній Онєгін» та інші чудові твори.
![Браїлів. Садиба Надії фон Мекк. Меморіальна дошка на честь П. І. Чайковського Браїлів. Садиба Надії фон Мекк. Меморіальна дошка на честь П. І. Чайковського](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg3PUvGTJTFZewhlKov_Nu5_b7MAMntwzZp0_WDi6IMbjtz2Fh8kIVv3E8PSz7XD_ufknY8imWc3e-XCMnRyCL7FXk9WmldHiX8SsS9L6A3tnn-72VIng88wdConw3Y6hbszSrNVpM-78Tg/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380698.JPG) |
Садиба Надії фон Мекк. Меморіальна дошка на честь П. І. Чайковського |
На згадку про незвичайну дружбу Надії фон Мекк і П. І. Чайковського і про перебування композитора в Браїлові викладачами ліцею, який займає більшу частину палацу, в 1979 році створено музей. У чотирьох залах представлені ноти, прижиттєві видання класика, музичні інструменти, меблі, меморіальні речі. Вхід в музей без екскурсії — 10 гривень, фотозйомка — 30 гривень.
Відомо, що в палаці навчав музиці багатодітне сімейство французький композитор-імпресіоніст Клод Дебюссі, якого Надія фон Мекк називала «милим французиком» і позбавила свого піклування через легковажну закоханість іноземця в одну з її дочок.
З 1930-х років аристократичну резиденцію зайняла автотракторна школа. Тепер це професійний ліцей, де здобувають професію слюсарі, водії, електромонтажники.
Для викладачів в 1936 році побудували двоповерховий житловий будинок. Шкода, що разом з символами соціалістичної праці збиті і цифри дати спорудження будівлі.
![Браїлів. Садиба Надії фон Мекк. Будинок викладачів ліцею Браїлів. Садиба Надії фон Мекк. Будинок викладачів ліцею](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgcECKuu-wqDmqFO7_jVBeJ_gizYyTFsWFcpIKP8bKBRLQMtjkdxy-XL2xbrasweL5a7QZn5-wb6D5_kE8BSFTdXU08Vy-sm0nnn_0O6X-VeVi136zsmgAeQ3SAHt3_X696y_9g5K4Nvb3m/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380689.JPG) |
Садиба Надії фон Мекк. Будинок викладачів ліцею. 1936 р. |
До наших днів збереглися в’їзна брама та гранітний місток з ажурною огорожею через озеро, створене в XIX столітті ініціативною господинею.
Мальовнича водойма потребує розчищення.
Вхід в старовинний парк відкритий, його обов’язково відвідують молодята для відеозйомки весільної церемонії. На жаль, деякі реліктові дерева хворіють і сохнуть, їх доводиться спилювати.
На виході з садиби через дорогу розташована школа. В одному з навчальних корпусів в 2008 році відкрито літературно-меморіальний музей В. О. Забаштанського, українського поета і перекладача. На шкільному подвір’ї встановлено пам’ятник літератору, а на фасаді музею — меморіальна дошка з барельєфом Володимира Омеляновича.
![Браїлів. Шкільне подвір'я. Пам'ятник В. О. Забаштанському Браїлів. Шкільне подвір'я. Пам'ятник В. О. Забаштанському](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEit0KcnLgFBiB1cI5Q-gotFLD8YheFarq5b5xB9PdIcYZLcnYuMhRXUU9X6SKZFF4k5ifEUouEBhteOFXhdljsro_OS6iyC2-C2eRDstbVe_gX60DZwYNv52OUf5YSUWJUXesRcTM8QRLev/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-DJI_0501.JPG) |
Шкільне подвір'я. Пам'ятник В. О. Забаштанському |
![Браїлів. Літературно-меморіальний музей В. О. Забаштанського. Меморіальна дошка і барельєф Браїлів. Літературно-меморіальний музей В. О. Забаштанського. Меморіальна дошка і барельєф](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj0xUkPPDeoyQ-w23G106Dn5jtoBPCVZINvS1u4VnbqqbfvKWlPSudhfwYJM1BAZETpg1qDXXkAz5qjzVe7QU_nWm-4qhNCPtYBGEmgc-aY9rPzsI9mNiE6d9T097AnzOxUGN2c-pfXlpMe/s320/trip-impressions-ukraine-bra%25D1%2596%25CC%2588l%25D1%2596v-pam%2527yatki-P1380724.JPG) |
Літературно-меморіальний музей В. О. Забаштанського. Меморіальна дошка і барельєф поета |
Уродженець Браїлова в молоді роки працював в Донбасі і в результаті виробничої аварії втратив зір і обидві руки. Забаштанський присвятив життя поезії і був удостоєний Шевченківської премії. У день народження земляка в селищі проходить літературне свято «Поетична осінь Володимира Забаштанського» з присудженням премії його імені виявленим молодим талантам. На жаль, задати кілька питань зберігачам музейних цінностей не вдалося. У робочий час музейних працівників не виявилося на робочому місці. Зовнішні двері були відкриті, а внутрішні закриті, фото зроблено через скло.
Ніякої пояснювальної записки, на кшталт «Буду через 15 хвилин» і номера телефону музеолога не виявлено. У сусідньому магазині підказали, що там працюють мати і дочка. Для кого існують музеї, якщо навіть рідкісного відвідувача в ньому не чекають?
Підйом до зупинного пункту «Козачівка» зайняв 35 хвилин, враховуючи спекотний день.
Приміський поїзд Козятин-Жмеринка і назад курсує кілька разів на день. Автобус з Вінниці і назад — з інтервалом 1,5-2 години 7 раз в день. До районного центру Жмеринці автобус ходить щогодини.
Координати садиби фон Мекк: 49°6’8"N 28°10’12"E
Немає коментарів:
Дописати коментар