Донецький край — це агломерація індустріальних міст, заснованими невеликими селищами в XVII-XVIII століттях. Як вони з’являлися, що збереглося і як тепер живеться в одному з таких селищ — Новоекономічне Покровського району?
![Новоекономічне (Каракове). Покровський р-н, Донецька обл. Новоекономічне (Каракове). Покровський р-н, Донецька обл.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEijOkVHjXbFl-vOn_5PsGi-oih033GmANLe9YwuioJrasCZCdhXAStHESG6551Lvv-7J6QhNJyRGOdJtBDJbazTXgWe-X2lhugG5KQCN-Rj63SOYEztPJ0s9Jrkm7aflaVaG4s46OLhDIr7/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330844.JPG) |
Новоекономічне (Каракове). Покровський р-н, Донецька обл. |
Головну пам’ятку — церкву Різдва Пресвятої Богородиці, видно здалеку, проїжджаючи по трасі Покровськ-
Костянтинівка.
![Новоекономічне. Церква Різдва Пр. Богородиці. 1905-1911 р.р. Новоекономічне. Церква Різдва Пр. Богородиці. 1905-1911 р.р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiKEQsZ95gtFVk37Pzg7IuBFl5Qr-B78yaczU_GZG2BWnmGZ_-1vJQW2eZclAt8Myfejgz3MbXYMvEKbjWYNuNRQte0forTPQrQ2DoGj8wVC7-dwFp5xLcM_cXmZpgXaFRrPLMQ7Okcz9K3/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330816.JPG) |
Новоекономічне. Церква Різдва Пр. Богородиці. 1905-1911 р.р. |
Місце для будівництва величного храму було вибрано невипадково. За переказами, селянину, який проходив по стежці, де зараз церковне подвір’я, з’явився ангел з велінням побудувати в цьому місці храм Господній.
Як часто буває, храм з великою історією стає духовними центром, і до нього за благословенням і рятівною істиною приїжджають жителі найближчих і віддалених міст і сіл.
На початку XX століття дерев’яна церква не вміщала всіх парафіян і віруючі звернулися в єпархію за дозволом побудувати кам’яний храм. Після отримання грамоти в 1905 році селяни приступили до будівництва нової церкви. Був обраний найкращий проект, де склепіння культової споруди подібні собору Софії Константинопольської.
Запрошеним майстрам з Курської губернії безоплатно допомагали сільські умільці. Камені і глину привозили з кар’єрів, цеглу виготовляли на сільському заводі. Для замісу розчину використовували яєчний білок, а яйця збирали у великі кошики по всій окрузі.
У 1911 році зведену в псевдовізантійському стилі церкву освятили в ім’я Різдва Пресвятої Богородиці.
Стару попередницю розібрали і продали в село Коптєве. У 1937 році на Великдень комсомольці увірвалися в храм і влаштували вакханалію з танцями на скинутих іконах. Незважаючи на моління і плач віруючих, молоді богоборці знесли дзвіницю, зламали огорожу, церковне начиння на півторатонці відвезли в невідомому напрямку. Коли падали дзвони, гул був чутний за 20 верст. У богомільному приміщенні влаштували клуб, а пізніше зерносховище.
У роки фашистської окупації храм перетворили на стайню. У 1942 році нацисти дозволили знову відкрити церкву, в якій люди ховалися під час бомбардування.
Історія храмів тісно пов’язана з історією населених пунктів, в яких вони знаходяться. Поселення, засноване в XVIII столітті запорізькими козаками, назвали Нове. З будівництвом церкви в 1801 році і появою в 1831 році економічних селян назва стало подвійною — Ново-Економічне.
Населення займалося сільським господарством, ловом риби в Казенному Торці. Навіть сьогодні на узбіччі дороги можна побачити залишки кам’яних знарядь хліборобів.
![Новоекономічне. Жорна по вул. Пархоменка Новоекономічне. Жорна по вул. Пархоменка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6wkPHTD8ne9pg4ArdusDX1wSJ9zC41odqWWBm5jZvojPnyteqzalcspSuYt5vXsn30xKS3ElPXONDL3b0Upx6J_hcdddBbVjiE7vNElxslsW8RO6xbKyb4H00IbuMi9wdA9nAFBNQw1Hw/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1340005.JPG) |
Новоекономічне. Жорна по вул. Пархоменка |
2 рази на рік в селі влаштовувалися ярмарки — Різдвяна і Казанська. Населення становили нащадки запорізьких і донських козаків, заслані поляки після бунту 1831 року, німці-меноніти, грецькі переселенці, селяни Орловської губернії.
В Новоекономічному збереглися діалекти, властиві лише цьому населеному пункту, і друга неофіційна назва — Каракове. Житлові райони називаються з урахуванням їх місцезнаходження: Забіток, Сінна, Аул, Нижня вулиця, Центр, Зарічка, Причепилівка.
![Новоекономічне (Каракове). Вул. Гоголя Новоекономічне (Каракове). Вул. Гоголя](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgc5lKaqY5BnSaZFfzjQS5JscIS-9RVz0acxuYcLxTug0yf7l8LMllSkS4Iglw4Ri6SAdKzXfkGj7GEVQVIuDFCyLwJXlVb-guwGfFOXYl4_xD-To6vQ6ZUFCVhDWypiAnhQx_xiFeaCmbs/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1340011.JPG) |
Новоекономічне (Каракове). Вул. Гоголя |
Греки привнесли свої архітектурні особливості при будівництві будинків.
![Новоекономічне (Каракове). Центр селища Новоекономічне (Каракове). Центр селища](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYmXT-ALxLWN-DLYA_XwPmViMk4ZQDMo2jFauEDTdMoKomrhDYs7djlnJXOivITEwEe1RJ1qN61umko8hTIKwtIw1twrbrJThicVEoD5UoyR7DmLZRV7hofLglZGeBuN-3Kw7tfhOwOou6/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1340035.JPG) |
Центр селища |
Колишній купецький будинок, побудований на межі XIX-XX століть в катеринославському стилі зараз займає поштове відділення.
![Новоекономічне (Каракове). Поштове відділення Новоекономічне (Каракове). Поштове відділення](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfqSPuh01dSY9E3YqCADB47qNeswLmtfBh3sqp9YcqhJUZbTofnGo1VSblWA-no_37yUAUGM7cjCvBYSqxRw7C1HWnpBrFnxzSW79U3dqlXj8N3ZEBnOw-b1iDHmUBE9BW9YpEu6ceTGpr/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1340036.JPG) |
Поштове відділення. Колишній купецький будинок |
Стара будівля належить парафії храму Різдва Пресвятої Богородиці. У неї планувалося створити притулок для незаможних. Що було в прогнутій з часом в землю будівлі? Склади? Казенний будинок?
![Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Стара будівля, 19-20 ст. Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Стара будівля, 19-20 ст.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhnYJeZvDYjXecnw-a_n0QOQ5koCyyK5Q1Jx4D5jTYkSDosIBbGcGxgHY8_X8YkTf5Dc63bYN-l10BC8cCMIa9xpH_ekAdY8UFJl8nbDGRuHmfgI-Eo9TAYUqv7QhCBcuAQhXVtYaOmdE4m/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330770.JPG) |
Просп. Миру. Стара будівля, 19-20 ст. |
В кінці XIX століття в балці Грузській знайшли кам’яне вугілля, після чого стали розвиватися селянські копальні і невеликі рудники. З відкриттям вугільних підприємств професія шахтаря стала в селищі профілюючою. Загиблим на підземних горизонтах гірникам встановлено пам’ятник.
![Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Пам'ятник загиблим шахтарям Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Пам'ятник загиблим шахтарям](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg5cqJkyaaRcaMtos3xRnxzVoF-twYqgxBPGyUMr9UqyJEfRbtsUMqWvmG386q4iyDozpbW8pBLINYcmh4d4dCz35uCQ3xE6Y_FDstcPRUtdB8LZ3IT9y2ZKOfaB9GHco4kH9UZgO7b9bOX/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330757.JPG) |
Просп. Миру. Пам'ятник загиблим шахтарям |
У селищі ще кілька пам’ятників, пов’язаних з історією Новоекономічного.
![Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Пам'ятник загиблим воїнам-афганцям і ліквідаторм аварії на ЧАЕС Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Пам'ятник загиблим воїнам-афганцям і ліквідаторм аварії на ЧАЕС](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj9IFIKVsszrg9lKzAY2bMSu2dCftaHeA6igJM4pCt79zWmZYsfnLCBnNj6mMwQ64rK9gH-amgdl0w0KzOOGO6I8BbR2Kyew4noxM-Qy5OZSbV032ULYyMj6NxPV_fI1rpUbfW_5_uDat8l/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330765.JPG) |
Просп. Миру. Пам'ятник загиблим воїнам-афганцям і ліквідаторм аварії на ЧАЕС |
Під гітлерівською окупацією населення перебувало з жовтня 1941 по 7 вересня 1943 року. У селищі два меморіали на честь воїнів-визволителів.
![Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Військовий меморіал Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Військовий меморіал](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhL7B2EKe_PjmC6JR8mkm27lzJj5rrH-pYzaFJWgTiKF58WYCP3MSsKFFAiDinz6ZaLMA5MMjpgfN6m5aYAnxe_QqO2QQBMYCA0hB01hG6TEEOr3wjibD2Vr8vDwqeUlcAaRb4078n1Tzvp/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330766.JPG) |
Просп. Миру. Військовий меморіал |
![Новоекономічне (Каракове). Центр селища. Пам'ятний знак загиблим воїнам Новоекономічне (Каракове). Центр селища. Пам'ятний знак загиблим воїнам](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhyNutRaEifWQvlEqplxYBNVcbkjJEqx3DwZVipxF9Lw-UmbQfZp35Mzw1sMz6efqvIbxA_r5l_8op2xv6vb08G5MG6mwvvejDX4k5nStx_taxMg5ONRECIczfq46cMif5GM4zpfK7yX6Oc/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1340040.JPG) |
Центр селища. Пам'ятний знак загиблим воїнам |
Центр Новоекономічного — селищна рада, школа, дитячий садок, магазини.
![Новоекономічне (Каракове). Селищна рада Новоекономічне (Каракове). Селищна рада](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6EsjiZ1IcALDB2RJBdGCbstgGKC0SjWSOlK5un4M9TU4z80vz0f-MvgNvZf06y-pU4YU0cs4hZ_GqWJxW29pY2rll_lvK-b4NRgvapjUDqIbFma9Kxf07h5iKX-i7JlEMbfPiobVZAPEf/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1340045.JPG) |
Новоекономічна селищна рада |
![Новоекономічне (Каракове). Амбулаторія Новоекономічне (Каракове). Амбулаторія](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUZAd60u9gXH96R7raW1q8oncH6PECUx7RKpijjrG0xq5mgHVY3HpKCNJSQSgX4iD2cTTEtjlYh6E2PLAbM1Qc-bcbBrYmg7OkAvEbXWu1JQuG9_CR_dW-brzvHnB8bCcsqmqQixvWA4uZ/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1340017.JPG) |
Амбулаторія |
![Новоекономічне (Каракове). Магазин Новоекономічне (Каракове). Магазин](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjpBsb1emOryisp5N0ZJ2Dal1PUWeSclrRu2cFt_3LpQlrO1t0BuV1Hrg3EkWszit0n0Y9GPiJLVNF9vMhGymxvqTLNqihxKf_Ex-9dvzCAcWewfUofe8apruDOhGLXG947xWrjVrB-9U3o/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330809.JPG) |
Мозаїчне пано в магазині заклеїли рекламою |
На початку XX століття була побудована земська школа. З відкриттям в 1974 році нової школи на 250 місць, в сусідній Миколаївці і Новоекономічному старі школи були закриті і поступово перетворилися в руїни.
![Новоекономічне (Каракове). Школа Новоекономічне (Каракове). Школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjS3v7ywxDpjlFKyhXYycECeeRvhJOSQ_hByh9XlBdqB3K3GLEcbxh9V97pdxWB1aQw-L8bgszwpfflC4f34DwmkgkPXTB4b7ts_SLDVYJPauId4CpAJgH9SzZbe4di6vuMJCuVSp5IY6xV/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1340027.JPG) |
Школа |
![Новоекономічне (Каракове). Шкільний спортивний майданчик Новоекономічне (Каракове). Шкільний спортивний майданчик](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYHUXkmXjqsVhcvDsfHKlxLNNTH5rEO7b-kOfnm974qGBqptiDJsdRXIbKx6pODj7uieRjj3CLhK881zzUkNY-8t1xf2ImfkcFfPNm7tJsnGvlfCFt1fPVZS7Gy074fjmFaYoZD9bCQkC-/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1340024.JPG) |
Шкільний спортивний майданчик |
У тому ж, 1974 році, відкрив двері центр культури і дозвілля, на сцені якого проходять сольні і колективні творчі концерти учасників самодіяльності. Працює бібліотека з виїздом додому за бажанням читачів.
![Новоекономічне (Каракове). Центр культури та дозвілля Новоекономічне (Каракове). Центр культури та дозвілля](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiGYzISIUQUVThEqGX7z9Wu9q7aCfaIFZmM9ULq23Oy-x1HbxyordNemBvVl2tjupd5-OpfxxZuUWpbFXQq1sIMmMZsJZmy6hE8rQ9399WjS8TIMKIniCJOjDKhaA0EvScqAAZVGsf6QaFt/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330758.JPG) |
Центр культури та дозвілля |
В околицях Новоекономічного знаходяться ландшафтні
заказники «Приторський» і
«Галина Гірка», які отримали статус природоохоронної зони в 2018 році завдяки клопотанням місцевих краєзнавців і екологів.
![Новоекономічне. Заказник «Приторський» Новоекономічне. Заказник «Приторський»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgDCt6PMW_0dw_GDZ7K1RwpnwXoNFdDAO_8ELNLP2H2CIfpws9qjYAUvQ8rrnwvSsrls6k9a-LODUvtA1DHlOPTvZCp8W48ecvfY6qdeYnjMUxU8i0YWEDD_CMLxdVu632VqrpgKc04ZEa5/s320/trip-impressions-ukraine-zakazniki-pritorskij-galina-gorka-P1330822.JPG) |
Заказник «Приторський» |
![Новоекономічне. Заказник «Галина Гірка» Новоекономічне. Заказник «Галина Гірка»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiU-gkDwcb3r6Ae_ws-ujBqBpLdI9nWshTZoXuRLJODKTCAa3W0VNk5i0v8AiBdiiD5OEeGOuM7RMsB53WhNqzf1_fZLrop_Ot3_gfd7TYibSToE9hnZFUZ9cjlClh9CS5UW2UsS2zpcHfk/s320/trip-impressions-ukraine-zakazniki-pritorskij-galina-gorka-P1330950.JPG) |
Заказник «Галина Гірка» |
У 1930-і роки на південному сході селища в руслі річки Сінної побудували греблю і створили Синянське водосховище площею 20 гектарів для забезпечення водою шахтарських селищ. Вода на Синянці була чистою і і смачною, поки в неї не викидали відходи збагачувальної фабрики.
![Новоекономічне (Каракове). Синянське водосховище Новоекономічне (Каракове). Синянське водосховище](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgxGy_lBBaSiaP1i9zQx3ABEo0HNFQiyaqiFA4di0YU77slSfuCauW_tIlese-X5NmLL_XDpds81GHxBODRDwbyo-PsD1nMqnqLPqlOFIPISdWwEmTbePZsmX-W-jyhLcuTSlE12FYAiVek/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330993.JPG) |
Синянське водосховище |
Як і Казенний Торець, колись багатий рибою, так і штучне водоймище заростають очеретом, що надає чимало клопоту власникам прилеглих городів.
![Новоекономічне (Каракове). Русло річки Казенний Торець Новоекономічне (Каракове). Русло річки Казенний Торець](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhpIB6_LjI2IHUHZg2HnOIuXbH6GsN_iXqESRqW03GSCA8uhN4bJ3KVY-lHV1LzuhXq9mg5hpkV2hVTcNHrREh6aOZ3lRuZAvrsK_JWcCunSEBTwv82ol_E7PEaN9PstKssrzeAotpcS1fC/s320/trip-impressions-ukraine-zakazniki-pritorskij-galina-gorka-P1330959.JPG) |
Русло річки Казенний Торець |
На жаль, покинуті будинки, в Новоекономічному — не рідкість.
![Новоекономічне (Каракове). Покинута домівка по вул. Пархоменка Новоекономічне (Каракове). Покинута домівка по вул. Пархоменка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgiUUSL0AQLTHIQGyASbkc4JR3UW8Wvf7uLkTasQVFofOEydRXCUUlKWeW7wef3nVQpJeKNp-CF3sockei4VPCrvnJjw3R_LJafec687cH6Po8mxFyYFjWYzKtR2CDCdPKHdqSY5OTlKiGp/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330970.JPG) |
Покинута домівка по вул. Пархоменка |
![Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Покинута домівка Новоекономічне (Каракове). Просп. Миру. Покинута домівка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjR2RPDJG8u1Ive_4PMYTrbsalO8JbkPmDRkuLbY21n0dFDLXPxfrgMorNSXX1AgZ8kM3CnpVK_4_sao8RUBCHevGgHUIfLulAFckMhtFLm4gCGTgSaOG6KG2U2WYLjUDnYYTDsyaxg_TT1/s320/trip-impressions-ukraine-novoekonomicheskoe-P1330815.JPG) |
Просп. Миру. Покинута домівка |
У 1908 році в селищі налічувалося 5 521 житель, а через століття населення зменшилося більш, ніж на 2000 осіб. З ліквідацією колгоспів зникли тракторна бригада, теплиці та інші господарські підрозділи. На демографічну ситуацію істотно вплинув багаторічний стан стагнації вугільних шахт.
Координати: 48°19’40"N 37°19’31"E
Немає коментарів:
Дописати коментар