Бахмут (1924-2016 роки — Артемівськ) — найстаріше місто Донецької області, засноване чотири з половиною століття тому створенням Бахмутської сторожі для захисту державних рубежів від ворожих нападів. З утворенням слободи виникла необхідність в будівництві культових споруд. У XVII-XVIII століттях в повітовому місті було кілька церков. До наших днів збереглася без змін Миколаївська церква, одна з найбільш древніх дерев’яних діючих храмів у Східній Україні (вул. Тараса Шевченка, 8).
![Бахмут. Донецька обл. Миколаївська церква. 1797 р. Бахмут. Донецька обл. Миколаївська церква. 1797 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgr0dklNYDcgjr_vD5f4azw8_oLs4_tvI2T0P0xI51DGw1oGFo-9ba9q27bSmNeeZdN4gzvSpZ2nbo0iDrBzMUOg6sAsKmmFG52I2b-JOZlWDmVSiEzRuRuSrtEmfXNrsThARxHdDCIJLCJ/s320/trip-impressions-ukraine-bahmut-hramy-P1260174.JPG) |
Бахмут. Донецька обл. Миколаївська церква. 1797 р. |
Її більш ранню попередницю розібрали і відвезли з собою жителі, які змушені були переїхати після занепаду в Бахмуті соляного промислу. Не маючи можливості під час повені дістатися до Покровської церкви і здійснювати християнські таїнства, віруючі Миколаївської слободи звернулися в духовне правління з проханням побудувати в їх місцевості нову церкву. У проханні було сказано, що для богоугодної справи гроші, матеріал і майстер у громади є. Після отримання дозвільної грамоти, був закладений фундамент з каменю, а стіни зведені з мореного дуба. У 1797 році храм освятили.
![Бахмут. Донецька обл. Миколаївська церква. 1797 р. Бахмут. Донецька обл. Миколаївська церква. 1797 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgfpj5VjZaB-907fyooEHdpShO8iGqU2DNGAaZMxjpZB00tVT0A5oS7eiFXLvjiCp33f3fu01RNZapEopQrIHF25PsGimhKSmYKQ9woOsyF9Ea-74huU-4S1QCYcZj65uNSEsWUmIhQZyIe/s320/trip-impressions-ukraine-bahmut-hramy-P1260167.JPG) |
Миколаївська церква. 1797 р. |
Триярусну кам’яну дзвіницю спорудили в 1861 році за проектом, заснованому імператором Олександром II. Зараз в дзвіниці відкрито храм святого Іоанна Предтечі.
![Бахмут. Храм-дзвіниця святого Іоанна Предтечі. 1861 р. Бахмут. Храм-дзвіниця святого Іоанна Предтечі. 1861 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh7jxa6amKlPE0nIZwxNh0n5rR-nOhadtEl9h_HQjng4ZUtiNYmmFR7mrbj0Rul7ADqwzTNbxhL9nM_6hn7NGUkMDIGGwheh7_oofXy5F7_A88WMQ90fZGW8Fpu9SS2qQu0AZueAMc8btSc/s320/trip-impressions-ukraine-bahmut-hramy-P1260160.JPG) |
Храм-дзвіниця святого Іоанна Предтечі. 1861 р. |
Піклувальниками і фундаторами будівництва виступали місцеві купці. У роки богоборства священиків репресували, святиню пограбували і закрили. У 1942 році гітлерівська влада дозволила віруючим повернутися до церкви, і з тих пір вона не закривалася.
![Бахмут. Православний комплекс Бахмут. Православний комплекс](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgXf0vGU6KPi5uPzc0lzFK0tsF_E7w7aVRZY5ilKMO48li_tuoL_Q33DITvo44n2FFb6mpUPVRXQ-V_YagMSS5SNvAr2zpXKu5vntcrklrJYxJh1NRBN3SU81n5crXB4p_r99GdLcuhJ4LJ/s320/trip-impressions-ukraine-bahmut-hramy-P1260166.JPG) |
Бахмут. Православний комплекс |
З 1900 року при храмі відкрилася церковно-парафіяльна школа, і в наш час церковний православний комплекс не втратив освітнього значення. У недільній школі проводяться заняття з підростаючим поколінням, створені бібліотека та майстерні, в яких хлопців навчають столярному ремеслу.
![Бахмут. Православний комплекс. Недільна школа Бахмут. Православний комплекс. Недільна школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhtJkW9X1Dk6kWXnf2ME8oVcZrG2PhvI-SF6eqn_flBEBqB9grSgink4NJKWT07Q4mIKcKvPSHpXCcWnujKItr2hxUNyGgpKTTw49VUfrVDATQFpAsUtGldNnN1eGArdTV-v2-pQJlLBYeg/s320/trip-impressions-ukraine-bahmut-hramy-P1260178.JPG) |
Православний комплекс. Недільна школа |
Святиня має статус пам’ятки архітектури.
Перша цвинтарна Всіхсвятська церква з’явилася в 1791 році стараннями духовенства і громадян Бахмута (Ковальська вул., 58). Через століття дерев’яну замінили кам’яною. Після Другої світової війни храм закрили, і культова споруда занепала. У 1990-ті роки після реставрації, ремонту покрівлі та заміни куполів в церкві відновилися богослужіння.
![Бахмут. Всіхсвятська церква. 1893 р. Бахмут. Всіхсвятська церква. 1893 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjABa5yexSzuH3mwXQUrgQ4fySfIWDUmF5kprT7c-ZkIx9FWZgIwknZyVlxGDvJuGID1hqZSfslgelFMSGNAm5DXNcJQfYlbvjlmawDmeR_7ZSUkwJ4wCqWfgfNgqqvUGMw7xkp70VCW7I6/s320/trip-impressions-ukraine-bahmut-hramy-P1250877.JPG) |
Всіхсвятська церква. 1893 р. |
Храм Святителя Іоанна Златоуста зведений в 2012 році на місці знищеної Покровської церкви (Ростовський пров., 17).
![Бахмут. Храм Святителя Іоанна Златоуста. 2012 р. Бахмут. Храм Святителя Іоанна Златоуста. 2012 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiOKjvTqNnomO20yHP-jxEXH6of-eBwOA_ZMmYjKiCXUbxv1JCl2pXpycCv9V-msoHcd7B9W7Tx2LVySg5L6IajeQGUKKhkZsAGdPtPk8gIHlGKzirrSCpez6jIFGlSoXpyWAlZwykM5G76/s320/trip-impressions-ukraine-bahmut-hramy-P1260113.JPG) |
Храм Святителя Іоанна Златоуста. 2012 р. |
Свято-Покровську церкву побудовано в 1732 році «коштом парафіяльних людей, працями і стараннями протоієрея Іоанна Лук’янова» на березі річки Бахмут. Після пожежі в 1794 році святиню відновили, і служба в ній тривала до 1930-х років. Церкву зруйнувала більшовицька влада, лише вціліла арка вхідної брами.
![Бахмут. Арка брами Свято-Покровської церкви. 1794 р. Бахмут. Арка брами Свято-Покровської церкви. 1794 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiv78k1vVayg1KHPXY4d6GnYZ6h271owL_p-AsW5RSAWoQC4xAOXilcLVbTWGeNuzmsJd7WBeIDhJQ56B0ODaY3_J33QZ5ed0Z0D6Gd5QiYhFdY1nOdTs4DVM3KHccJuXV1-kyr79NSq8RF/s320/trip-impressions-ukraine-bahmut-hramy-P1260126.JPG) |
Арка брами Свято-Покровської церкви. 1794 р. |
Після десятиліть забуття на колишньому церковному подвір’ї утворився пустир. Відновив арку, яку називають «Покровські ворота», громада розпочала будівельні роботи.
Проект, як і сама стара церква, виявився втраченим. Новий храм був споруджений протягом 5 місяців без жодного цвяха за проектом суздальської церкви. Вважається, що такі будови можуть зберігатися близько 600 років.
Бахмут — місто різних релігійних конфесій. У приміщенні колишньої католицької церкви зараз знаходиться церква євангельських християн-баптистів (вул. Некрасова, 26).
![Бахмут. Церква євангельських християн-баптистів. Колишній костел Бахмут. Церква євангельських християн-баптистів. Колишній костел](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjHEtGHIU6oaN3EJotjoi-lQmpjMYiE7q3I0-pXqOjP7qKPtssTNk3TlY7oslA1bfvFKj6h1_TLdE_5NCLm9Xu3SkKHmXkqw9_oE45Ip8-evoSJlCy1p0yAMEIPHnjpxajEUwiaRWt5Q44u/s320/trip-impressions-ukraine-bahmut-hramy-P1260183.JPG) |
Церква євангельських християн-баптистів. Колишній костел |
У 1863 році для єврейської громади відкрилася синагога. У ній молилися лікарі, музиканти і торговці Бахмута. (Вул. Незалежності, 80). У 1923 році після закриття молитовні приміщення займала майстерня скульптора І. П. Кавалерідзе, автора пам’ятника Артему в
Святогорську. Пізніше в будівлі знаходилися аероклуб, бібліотека, виробничий цех товариства сліпих. Зараз хоральну синагогу XIX століття пристосували під магазин, хоча за законами Галаха навіть зруйнований храм заборонено використовувати в комерційних цілях.
![Бахмут. Колишня синагога. Зараз – магазин Бахмут. Колишня синагога. Зараз – магазин](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgf_QbePye2eYkq80CAw_u35bvdCoIJCSmc4_wizyVmiJKAzZ26mM6UNLrHxNNAd2E38VoR2spm_3Nk-k8BLJAS2XWmszeHKdwbhqSt0d0Ueg9bzREKGGLUtvx9cPAS5fC2S9Gp4eg_v-jV/s320/trip-impressions-ukraine-sinagogi-P1260063.JPG) |
Бахмут. Колишня синагога. Зараз – магазин |
Немає коментарів:
Дописати коментар