Знайомство з
Черніговом потрібно починати з Дитинця — його колиски, що дала початок розвитку стольного граду Чернігово-Сіверського князівства.
![Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р. Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2DWjqMBDP0JE0CcNiqnmSgFCdxm-kHT6pxGYvvT2kuz0PivPvRAaZTM-LUFwZ-c2yfBqtSr1R1f3ksDANKIAkCy5KO01ttxCNuHgC5WpVzMDAEZ7t8YXc6LPcthCfUXXZArKzwirj7xfH/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220290.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р. |
На високому пагорбі на березі Десни в VII столітті виникло укріплене городище з земляним валом і глибоким ровом, по суті кремль. На захищеній від ворога території будувалися багаті будинки феодалів, князівські двори, храми. З 1964 року всі збережені історичні пам’ятки входять до складу Національного архітектурно-історичного заповідника Чернігів стародавній.
![Чернігів. Дитинець. Колегіум Чернігів. Дитинець. Колегіум](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjC2QSvZ_9Mdqdr_3SJjTAi5HC3ck_RGNHh1tNJWFsH-GUjf1aC97b1GODDckCLLFNay6aNtrkLTm3LbcGDRK9w8zDiqgE3YlTfqoN7mK7u-QB0BphRukbQiJlmS_9yPhSLs3WJILaVmUM4/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220273.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Колегіум |
Головний храм стародавнього князівства Спасо-Преображенський собор закладено в 1030-1036-х роках князем Мстиславом Хоробрим, сином Володимира Великого після походу на Червону Русь (Галичину).
![Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р. Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh-wwbnJp-xboOZgyZvWAQDrFVCpCgWih7aYE5k7cVfUsMm87Ts_ZBPVrga-WUMeS1a50ashDHuldkK8JiaZztbxqJWqAVRDv8ATEBi2GvnNH9Z-jGgGz6PGSp3rWOvF3aqHDg_9fAKOd11/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220275.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р. |
Вороже нашестя монголо-татарської орди в 1276 році розграбувало святиню і знищило усипальниці князів. Пожежа 1756 року знищила фрески і оздоблення храму. Пізніше була надбудована вежа замість згорілої хрестильні, симетрична древній. На баштах після реконструкції з’явилися шпилі, що порушило первозданний вигляд святині.
![Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р. Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFOi1v0ajBx1tzoZifbjJEC1u7q9KOx2aoSZZkGuO_1-B_RGix-EKfQQvVS_Xgf_10vC7wIZ6LxzVFufadlheE_Mm2z0_R7v7W3mYgww6CPrVSGWgmctN0MHZW1mohhVKoVyr9F2S1bLsV/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220277.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р. |
У 1818 році стіни розписали новими фресками. Історики припускають, що собор і Софію Київську будували одні й ті ж майстри, але проект був унікальним і не повторював жоден із стародавніх храмів. Висота собору — 30 метрів (9-поверховий будинок), ширина — 22 метри, товщина стін, прикрашених прихованою цегляною кладкою, — 1,4 метра. 9 століть будова виконувала своє призначення і була храмом для віруючих. Радянська влада в 1926 році закрила собор і розмістила в ньому підприємство масложирзбуту. У 1942 році під час гітлерівської окупації богослужіння відновилися, і храм діяв до 1961 року, коли хрущовська відлига відкрила в ньому музей.
![Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р. Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi0Y7XawcEmQHeq3FXwNBr3YwQZTp6GWztch715aIQfZrSN08yRi9rr_2yl5BxD5F2XwlZzV3VS1ageTffXjEWfSDO4jPM_DFqpgBRou8OClgUajX7ptwjoT88UJTcpkLWSnH4U5EJ885TK/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220280.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Спасо-Преображенський собор. 1036 р. |
У 1120-1123 роках князем Давидом Святославовичем побудований Борисоглібський собор як усипальниця для його роду, про що свідчать ніші в стінах.
![Чернігів. Дитинець. Борисоглібський собор. 1123 р. Чернігів. Дитинець. Борисоглібський собор. 1123 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhmvGKuNt5HqpiBPh_pnpJ8ijyH70tZhu9rRZsMp_snS5schVy5gJWCJEr-Gth-WlArbrUq_m-Zj8kAiEvzDdJ6tG9UFmHK_nTQBSTI3_Ft0MTN5LDvH-zx8HMeTq8-ZkIHKGskjPT3LiRN/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220278.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Борисоглібський собор. 1123 р. |
Вчені встановили, що знаходиться він на місці ще більш древньої кам’яної будови. Святиня перетерпіла багато руйнувань за свою історію. Час не зберіг ні внутрішнє оздоблення, ні фрески. Відтворюючи храм в різних стилях, архітектори додавали йому риси Домініканського собору, барокові прикраси. У 1950-ті роки храм реконструйований за стародавніми схемами і придбав максимально первісний вигляд. У ньому відкрито археологічний музей, проводяться концерти духовної музики. Дуже відомий експонат музею — золоті царські ворота вагою 56 кілограм, виготовлені за розпорядженням гетьмана Івана Мазепи на початку XVIII століття.
![Чернігів. Дитинець. Борисоглібський собор. 1123 р. Чернігів. Дитинець. Борисоглібський собор. 1123 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjlyJfIX50KPQQlBGsHEtWBApZQjZBh9l3ONipmhR0kimaMjo2ityewiLthfE7lcrxiNZjg7T3qzJKylkZ3up8MnROG_jk_dZPemgguqxJrWmSA2KVJdpM4rXn4_WqJMpi4ACbJGa1dtzh6/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220276.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Борисоглібський собор. 1123 р. |
Борисоглібський собор був головним храмом монастиря, до складу якого входив Будинок архієпископа.
![Чернігів. Дитинець. Будинок архієпископа. 1780 р. Обласний архів Чернігів. Дитинець. Будинок архієпископа. 1780 р. Обласний архів](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiXPzwAdux4KE2GKL6k2TCvphyphenhyphenpLVoruYXVd-DjJyo2Al6bmvZFFPCJDSAVfMRBln-RxOzvDyY6s2wSPgvuBGu30Q2WLKVOogN3YI1EmrX3OYGNaF_8ew6sJFu2PbvgkL17Id5wJd7vuZRJ/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220283.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Будинок архієпископа. 1780 р. Обласний архів |
Зараз в будівлі зі статусом пам’ятки архітектури 1780 року розмістився архів Чернігівської області.
![Чернігів. Дитинець. Будинок архієпископа. 1780 р. Обласний архів Чернігів. Дитинець. Будинок архієпископа. 1780 р. Обласний архів](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgvaXFYESLlVwOGUo2sQ0PyhH2-HY3K2SNFp3OE-_U3oRHHXIvGEyQ5WwvPtJm5fyym7m3CWqC1m-8PWjSvCN5U27NT-sxOjRvOgzom_sulFZxM1_qB410WR5KJmCfFgI72kF-57BDKGkgt/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220282.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Будинок архієпископа. 1780 р. Обласний архів |
Протягом багатьох століть замок відбивав атаки ворогів, був розореним кримсько-татарськими, литовськими, польськими набігами. У XVII столітті фортеця стає адміністративним центром Чернігівського полку. Полкову канцелярію в 1690-і рр. побудував полковник Я. К. Лизогуб.
![Чернігів. Дитинець. Колишня полкова канцелярія. Колишній будинок полковника Я. К. Лизогуба. 1690 р. Чернігів. Дитинець. Колишня полкова канцелярія. Колишній будинок полковника Я. К. Лизогуба. 1690 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimErxeFlRwWqRnZ5cgo1eINI_ouMQdN1cHsnE40ALxHcIvqLSE8yZnDx-_f1FjqnvDCUm_NP1w_PXnNq2W21xwPKnIW-JQU6XUGibylbMIcJzhrGPq726VDwwBWlrDPNB25NDH2qR4XrYC/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220297.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Колишня полкова канцелярія. Колишній будинок полковника Я. К. Лизогуба. 1690 р. |
Цегляна будівля в стилі українське бароко з 1698 року належала гетьману Івану Мазепі, де він зустрічався зі своєю коханою Мотрею Кочубей. Більше ста років приміщення займав архів, за радянських часів — клуб моделістів. Зараз історична пам’ятка належить історичному музею.
![Чернігів. Дитинець. Колишня полкова канцелярія. Колишній будинок полковника Я. К. Лизогуба. 1690 р. Чернігів. Дитинець. Колишня полкова канцелярія. Колишній будинок полковника Я. К. Лизогуба. 1690 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgDI45wD-vpE6db2VFmnFpR8H1Fyx1U7EIa9HjkIxKtO2J9y4qNWNT2Wo-9WTk4OA1BDFt3zkbLeeZZbgU-tewPJ8S4_lQnP_d4s5GTS5EROWVQqxjXhXE9NZzwdED9N5_Nka0feFWlxycd/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220298.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Колишня полкова канцелярія. Колишній будинок полковника Я. К. Лизогуба. 1690 р. |
На краю валу колишньої фортеці знаходиться Чернігівський колегіум, вищий духовний навчальний заклад, в якому учнями були діти всіх суспільних станів, а викладачі читали лекції, складені на основі власних наукових пошуків.
![Чернігів. Дитинець. Колегіум Чернігів. Дитинець. Колегіум](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhbvbB_NOfkLrtu2o5Vn8a6mF3pAdcAimRMTgvlv_M3JFO05wavD7ElXNMvkNdLOrx2yZVaLCwfdjqnLZzl_LQmHBe6suhi_rAUTkUwF70o2JH6_36JxRv4IfWrtrhNxc2gF3oBDO6mJuJR/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220271.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Колегіум |
Будівля в стилі українського бароко, не один раз змінювала свій зовнішній вигляд в результаті додаткових прибудов і реставрацій.
![Чернігів. Дитинець. Колегіум Чернігів. Дитинець. Колегіум](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhoxdGX4de0vaoqasYT9LuL86CynGfaDZSwpyc73cJHihwSmSHX9BZiFtdAHxEbktGVerp22HOR3IqUEjeJQcsHvDJcW1rq8WiqHZifR7yYhRV_mdy4NZJocWrNS3twgmp1bmFtDvYc_CL1/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220274.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Колегіум |
Історичний музей імені Тарнавського з фондом 160 тисяч одиниць знаходиться в будівлі колишньої чоловічої гімназії, побудованої губернатором Куракіним в 1804 році, що і дало їй назву — Будинок губернатора.
![Чернігів. Дитинець. Колишній будинок губернатора. 1804 р. Історичний музей ім. Тарнавського Чернігів. Дитинець. Колишній будинок губернатора. 1804 р. Історичний музей ім. Тарнавського](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg3N8jZE3MAZI-w47DAbXePsn1cWSnPYySIjdc_B6g27uRTRx6bcKqJBxzyrMHbjmqfuvbx83NbKsE2KlPMlypCRrsyJnzJ_gpCQD_gi-iXqwDdyELxJjWv75nWZmFZ7rGOPekp8niTHYm9/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220287.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Колишній будинок губернатора. 1804 р. Історичний музей ім. Тарнавського |
Ще один будинок XIX століття займає спортивна школа.
![Чернігів. Дитинець. Спортивна школа Чернігів. Дитинець. Спортивна школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhEU6Gp6eD5coZVuyh0OPa9YRXnu3w0nfEEU3vF4FzLiNeyRdqt-nKtKlmhGRXKE7uayYfbbmgvY4OdBZBUQlKcIrYLX7ipZ6yl4-lImDBkCE5MroEaKCnzorNK3KRDMzH0YftH4CZu3rmb/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220291.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Спортивна школа |
В кінці XIX століття оборонна система була розчищена і на місці Дитинця закладений парк, в якому встановлено кілька пам’ятників відомим особистостям.
![Чернігів. Дитинець. Парк Чернігів. Дитинець. Парк](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiy_oRWw7jeuO75dQoYFQk7-xwQIg7y-HU7a-py6u3hT2bAZnhJhuOV8wSELarurwn2EEdBph0a3uTUkgn7uYp6EYr8i8wfVKwSYj9tcOcsMghaCMQUM3VJVakEverR7pD-p6NJmJk7qnyE/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220281.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Парк ім. Коцюбинського |
На честь перебування в Чернігові в 1820 році О. С. Пушкіна в 1900 році відкрили йому пам’ятник.
![Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник О. С. Пушкіну. 1900 р. Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник О. С. Пушкіну. 1900 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjCd8eP-Laa1zKQ0IWlzeK5glyOQTAjGnJlDKUXauN4B8G-c64_xyuSEThiw8t44NqyrcUcc5l76iwoJRV_dKjVSX2AGDpdoVsRXyqG9b89bYAvZc54tGcmnh5VM1FZKoXADVtSbrpcIWi7/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220284.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник О. С. Пушкіну. 1900 р. |
У передноворічну ніч в кінці 2017 року бронзове погруддя викрали вандали, але до честі правоохоронців, бюст знайдений і повернений на постамент.
![Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник О. С. Пушкіну. 1900 р. Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник О. С. Пушкіну. 1900 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgiL4D4pR0bZMSBX_4XIFk4LxMFRcwFDGxEybO3in_XXgl-1tqFe6HB9S7I4UbrCw5Figtyu3RJZmHmAmpo51gSHVptwMcsWHk17cOjcaysFVEBozoE3G-dy_CjVixIaAXy4iV5zM7UeePU/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220285.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник О. С. Пушкіну. 1900 р. |
На місці фортеці молодий Т. Г. Шевченко відпочиває в тіні вікових дерев і бажаючі можуть сісти поряд з ним на лавочку.
![Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник Т. Г. Шевченку. 1992 р. Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник Т. Г. Шевченку. 1992 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiH2bG-L-MEGHwcBR78GI5OyY8vBjTvQYMcVWnJDrJKdBgQ9fVPjGuWJ-R5zgZJi_WwAklC7lwzZ8O9FmFKS80LBiBAGLsUI8fwRSDsI897HBcNIsZjvXlFH2pwQU_FS-uFnW3UiygfujKp/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220295.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник Т. Г. Шевченку. 1992 р. |
Іван Мазепа увічнений в бронзі біля Колегіуму, побудованого за розпорядженням гетьмана.
![Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник гетьману Івану Мазепі. 2009 р. Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник гетьману Івану Мазепі. 2009 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZuU1spqmsu7la-TPe7_ohLNcn6_IwISUAqIIN15YBsHBgErgM-HqJbfbgKkvIGWcc-gWHQj1kQyN89_NLMlkEkBrCMX9BXrekLev44W0-EQbdPVRtrAEgb7cKDA4p7fQ-LoNtLL9i02sD/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220272.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник гетьману Івану Мазепі. 2009 р. |
Між двома соборами знаходиться скульптурне зображення князя Чернігівського Ігоря Ольговича, який увійшов в історію як жертва міжусобних воєн за Київське князювання.
![Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник князю Чернігівському Ігорю Ольговичу. 2012 р. Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник князю Чернігівському Ігорю Ольговичу. 2012 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjinETFm51yh9VP1shWPvZ4xWMAOIRdYsqoIGKxwrw-T-zSFfPkODUleev9_WM3tnCQNDZxSZqU2OQvp0FDt2FNHKe5yOBmZtbf7jUlAEV_YN8ipl7gvW5UYXEKdzakMJjGmYmRztmhlvcp/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220279.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Парк. Пам'ятник князю Чернігівському Ігорю Ольговичу. 2012 р. |
Про оборонне значення Чернігівського Валу нагадують дванадцять старовинних гармат, які перебувають у фортеці з XVII-XVIII століть і жодного разу не вистрілили.
![Чернігів. Дитинець. Парк. Старовинні гармати Чернігів. Дитинець. Парк. Старовинні гармати](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjqL_BSkTBu1jsNXqXABGYIasXa8FpeYQ1iory9kSqZDqjIeVQ0x_KQuVm0FP-TIhy2KGw4x0zJEX-v67UsGToS-9iq6XSYsm-inQd_b8hGKJSGrlKeAWusY3-SkQMkaVOn7MeNWJyTprI9/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220294.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Парк. Старовинні гармати |
Дитинець — це історичне ядро Чернігова, духовно-релігійний центр, де найбільша кількість пам’яток. Звідси відкривається чудовий вид на Десну з лісовими масивами і
Єлецький Успенський монастир, до якого відстань близько кілометра і 15 хвилин пішки.
![Чернігів. Дитинець. Парк. Старовинні гармати. Оглядовий майданчик Чернігів. Дитинець. Парк. Старовинні гармати. Оглядовий майданчик](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh3vjVqiZ-gAlLYt9vJaAXAFhENLz6tvTl5DoQuj3_Bh_P-dohWNEZeqyg8G0R2w-UX9L6_spUvSYPXbKwYl714IZ_aifZYH614rxteKj36lNDaSCEAuf3HYNjRuQxQjCOYzBQiZviss-XR/s580/trip-impressions-ukraine-chernigov-detinec-P1220296.JPG) |
Чернігів. Дитинець. Парк. Старовинні гармати. Оглядовий майданчик |
Адреса Дитинця: Чернігів, Преображенська вулиця, 1.
Координати:
51°29’20"N 31°18’27"E
Немає коментарів:
Дописати коментар