Краматорськ — індустріальний центр України в Донецькій області, в якому промислові пейзажі міста чергуються з захисними зеленими зонами, парками і скверами. Самий старовинний з них недавно отримав друге життя.
![Краматорськ. Міський сад Бернацького Краматорськ. Міський сад Бернацького](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhEvw8RgnOM2LjmAYVzTvgdD3wIwNWBesQRwtaZEwcihHAVXEwwf87K6rEuVx96NpGY84j90MgjQCtIB99thbc9GZNg5Uex-g1GhEm40C_Wii6C_gUYA94JaGL48VKgsOcof6ffF69dI2Wg/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210740.JPG) |
Краматорськ. Міський сад Бернацького |
Історія Сада Бернацького тісно пов’язана з історією міста. У лютому 2016 року йому повернули одну з колишніх назв, які змінювалися разом з соціально-економічними змінами в місті і в суспільстві. Були пропозиції наректи зелений масив Європейським, Машинобудівників, Авангард, але території відпочинку повернулося незабуте ім’я колишнього директора-розпорядника заводу Краматорського металургійного товариства Йосипа Бернацького, що зробив найбільший внесок у перетворення парку в зону відпочинку.
![Краматорськ. Міський сад Бернацького Краматорськ. Міський сад Бернацького](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh5A8qc5TX-gU8MeFbGso_nce9v8tKd2nlNz3jlCqWFYoAMGcBbnPXKMw7-Ly3WRQGtPugYsl7CLBCsjjNSBgNkpJKvp30ank_5jmim287_HW0AwG1MaCUwLjLHxv6-AD9bOZG6SZbg08U7/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210742.JPG) |
Краматорськ. Міський сад Бернацького |
У XIX столітті на цьому місці знаходилася старовинна дворянська садиба Таранова-Белозерова. Біля кам’яного будинку з мезоніном був закладений панський сад-город. У 1897 році аристократи продали маєток АТ «В. Фіцнер і К. Ґампер» і до Жовтневої революції в ньому проживали директори-розпорядники Краматорського заводу з сім’ями. У той час за Директорським садом доглядав садівник, чех за національністю. В саду була дерев’яна купальня і колодязь з дерев’яним зрубом. Йосип Бернацький займав посаду головного інженера на підприємстві і останнього директора-розпорядника заводу Краматорського металургійного товариства. За парком закріпилася назва «Сад Бернацького».
До десятої річниці Жовтня в 1927 році комсомольці-активісти заводу КГММЗ провели свято праці, під час якого посадили сотні нових дерев. Перейменували Староміський парк і збільшену його площу за рахунок молодих насаджень на честь вождя світового пролетаріату — В. І. Леніна, а прикрасили його фонтан і скульптури. Літній кінотеатр і естрада стали центральними об’єктами культури і дозвілля працівників машинобудівного підприємства.
![Краматорськ. Колишній парк ім. Леніна. Літня естрада Краматорськ. Колишній парк ім. Леніна. Літня естрада](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEib5nRUfYugkcZLYy9pZ1hcXHc1IPYxKnI8iCQE6oQ-YCHafJU2WpVYhstJdsEFyruLlYdNysId00sG6QbQqJximmrf04WEUE2C-6-q0cYmfI_OPx6KhWn_iv1ikf9D55_-PoqrbV60SH2B/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-.jpg) |
Краматорськ. Колишній парк ім. Леніна. Літня естрада |
Саме в Староміському парку зароджувалося спортивне життя городян. На початку XX століття на виробництві працювало багато іноземних фахівців, які привнесли в життя підприємства спортивні європейські традиції. Ними були сформовані дві футбольні команди, що послужило створенню Краматорського спортивного товариства. Так в Донбасі стартувала всесвітньо улюблена гра. Для членів КСТ відкрили футбольне поле, бігову доріжку, два тенісних корти, комплекс спортивних снарядів, відкритий плавальний басейн 40×20 метрів з вишками і соляріями. З 1913 року проводилися товариські зустрічі і турніри з футбольними командами інших міст промислового регіону. Краматорських футболістів вважали чемпіонами Донбасу.
![Краматорськ. Футбольна команда в 1926 році Краматорськ. Футбольна команда в 1926 році](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj1yxBNZjY9Ax560Xmmzn25tqm9JAIkic7f-Zfn1BNv7R7KSVCajYLD5zKEqIf4Ylw3khdTI6OhpNpkDsmOhO6SebSaOiy02SBKl57g3g_imipDDY2UqmruotD_MPSOGuU3pfugy8olDlff/s580/trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-futbol1926.jpg) |
Краматорськ. Футбольна команда в 1926 році |
У 1927 році в Краматорську відбувся сенсаційний матч місцевих майстрів шкіряного м’яча з європейською командою «Низова Австрія — Віннер Нейштадт» з рахунком 1:1.
![Краматорськ. 1927 р. Афіша футбольного матчу з командою низової Австрії – «Віннер Нейштадт» Краматорськ. 1927 р. Афіша футбольного матчу з командою низової Австрії – «Віннер Нейштадт»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJytTwERafN1zEqwek0dOXdZefH01vDa0lr-E71nx1GEclAMaA_LidjbxGs45fU6jCGGP0n5ZWfI2JqC8N7znPZABuw7ELr5dvtDEConJfyA-iibShFWM0f0uwPYX3ASv_zJIg1IwkcMNw/s580/trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-afisha1927_.jpg) |
Краматорськ. 1927 р. Афіша футбольного матчу з командою низової Австрії – «Віннер Нейштадт» |
У 1935 році Краматорський міськком партії ухвалив рішення побудувати стадіон на території парку культури і відпочинку імені Леніна.
![Краматорськ. Стадіон «Авангард» Краматорськ. Стадіон «Авангард»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjGRhE3WcCl1X6z2Dv6e4EbnYQVaVWORKnpUwyozfJQH60kHWXuTD2P1i_Z2X4xclVezh_7M-8ONh7J90Xs_N6yNL5j5ZfS95Q-NE3VNj-FFOW75qdApwpHawM2q8QPv-gCO790Csn6RKVE/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210769.JPG) |
Краматорськ. Стадіон «Авангард». Адміністратина будівля. 1936 р. |
Заради цього навіть перенесли на південь русло річки Другої Білєнької. До війни тут проводила матчі футбольна команда «Авангард» Старокраматорського машинобудівного заводу, названа так само як і футбольна арена.
![Краматорськ. Стадіон «Авнгард». Вхід і скульптури спортсменок Краматорськ. Стадіон «Авнгард». Вхід і скульптури спортсменок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhg4sS3w62ZHJXFqJcP-elUZ_LpAUxoakvFAz9a5Dsnp02rHzFH7LCYePF1gU_acxbaZxG5P4gq_gCN_HgBOSdHdOUqawNO-VcezZ_N6vUB1B5DyFDnT_cQdQE8PACAgXe3LG6fJp_7JKB0/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-6%25D0%25B0.jpg) |
Стадіон «Авангард». Вхід і скульптури спортсменок |
![Краматорськ. Стадіон «Авангард». Вхід після реконструкції Краматорськ. Стадіон «Авангард». Вхід після реконструкції](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi35z2312fDf8nZ06ZQIACgP_wcRvSRgL9x8kfmmuuiM-z-GerGp-HMcAmMLzifTmnUOUSjDZjNWaxQufjorPa8VGIQ3RhPC57oRoocNF5AERPm25r2b_XJSIDE2oUUzUNctB3LqtnMQfbP/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210761.JPG) |
Стадіон «Авангард». Вхід після реконструкції |
У 1937 році «Авангард» грав за Україну на чемпіонаті СРСР. Надалі команда була багаторазовим учасником чемпіонатів СРСР і кубкових турнірів.
![Краматорськ. Стадіон «Авангард». Барельєф Краматорськ. Стадіон «Авангард». Барельєф](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjUlazraepI_UE_olLotAEwtWaK-ThJ-3isUbWX7ofx1V3BBRTkjMDdhTjo0xdqilQhyphenhyphenzQRayGTkFr6SDO39JWxsBs0f75El-rKHpc8VFcrH99A_4jFPQBuSuCXUUxOEvKGaduzTl99Cisl/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210762.JPG) |
Краматорськ. Стадіон «Авангард». Барельєф |
Після Другої світової війни зруйнований стадіон відновили, він належав фізкультурникам з клубу «Прапор».
![Краматорськ. Стадіон «Авангард» Краматорськ. Стадіон «Авангард»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgPHSCFOpitUxK0mFbelTb5UfPhV6NwZwnkCwpdAVvT4LxlLTsboz56GIT0oyDOmFxWPg0dhWDyTGansVJphDzwBHCBJqCewnmB5tIJthUdVYhRnsJjUxRriravyIgBMkyToVOEE02qsM1h/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-14%25D0%25B0.jpg) |
Краматорськ. Стадіон «Авангард» |
![Краматорськ. Стадіон «Авангард» Краматорськ. Стадіон «Авангард»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhdVluzmmBDqmkOaDomweQgbGmOzDqRr-X7M-Q62mRP7gYDHRSWmD1a2JWZbuk-B3HMdd0ldgCZnjjGAIAAclUgJuIMv_nInsA69OEJAy_f3yqDC2nzJTUeyQGfR0zB9jkybZTAX_ff59eZ/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210760.JPG) |
Сад Бернацького. Стадіон «Авангард» |
Парк знову став улюбленим місцем відпочинку краматорчан. Городяни брали участь в святкових заходах, виставах, концертах.
![Краматорськ. Вхід в парк ім. Леніна Краматорськ. Вхід в парк ім. Леніна](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiy8BfIRofNcF6C0o8pZiCeFtykM7TvmK5dwUjLqdO-u3kRYOxsktXLxYXBmigO7LCY2J6IhOEBhO3j_dGJFHCu6JGZwitlXTe2bKMxM8YBzWwoJivCNGe3hDLbKeO4Ln7RyP9DRwwaNhT-/s580/trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-pict08xyx.jpg) |
Краматорськ. Вхід в парк ім. Леніна |
Скульптурні портрети історичних особистостей, письменників і композиторів, встановлені вздовж алей, сприяли духовному зростанню городян.
![Краматорськ. Парк ім. Леніна. Погруддя П. І. Чайковського Краматорськ. Парк ім. Леніна. Погруддя П. І. Чайковського](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7hC4XasFFHhDmzlcssDN7wfwitMH9iHm9nwY8xcNYSjgdoFa4sleFMu-gbWjF4xKIr0WqDHkWdTHeyGqF1BZ5v44xG8bhLfwP3MzKVt-LyTnTaHwq1fbdj9XMCnSwPzb8_WkUJEf08gC4/s580/trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-.jpg) |
Парк ім. Леніна. Погруддя П. І. Чайковського |
У роки кардинальних змін і соціальної нестійкості парк прийшов в запустіння.
![Краматорськ. Колишній парк ім. Леніна до реконструкції Краматорськ. Колишній парк ім. Леніна до реконструкції](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjCFQ8voCnCNVoLR8laWqPX27RpgJ73MHyf48kQYTQgjYxNa8ikKHvfCl4rwLAccFNIdBJoEgTOk3Kz3gl4SnR-9UiHPpBe8QaVSwhQk6dT9lzfEDjFhHSVq9Qhis9uldcysx1TVx2zpWe5/s580/trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-001-1_0+%25281%2529.jpg) |
Колишній парк ім. Леніна до реконструкції |
У 2010 році почалося відродження «Авангарду» з залученням провідних гравців з інших футбольних клубів України.
![Краматорськ. Стадіон «Авангард». ФК «Авангард» Краматорськ. Стадіон «Авангард». ФК «Авангард»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFdapLZr02CAOrgX3Fcf3GUymK2XTrAEstL9wQ-tRoLf8TN-gWjrXlcN9FLDy-p9hW-aXkDRvxqa0ODLGt88ClFlwMHUmnG146iNVkUTRBi-E937e1HqPjb7p-ES6YVORNeIKRUULo0RBQ/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210771.JPG) |
Стадіон «Авангард». ФК «Авангард» |
Команда гідно представляє Краматорськ в матчах першої ліги.
![Краматорськ. Стадіон «Авангард». ФК «Авангард» Краматорськ. Стадіон «Авангард». ФК «Авангард»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh5X0ouaeqypaFS4w6fo9ngjErcpi5SCxoK1H0aAZIB8uWFY-_gu0Tbr5zsRV1dpCKakEydTVVEexzmYGQQ-d0Gpq9GLc4o-fmGv3raAUB4h7qV5QKN9bCUGkh9fJdRHy_m1ZFa-j4jMkTW/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210773.JPG) |
Стадіон «Авангард». ФК «Авангард» |
Тренувальною базою для гравців служить стадіон Старокраматорського машинобудівного заводу.
![Краматорськ. Стадіон «Авангард» Краматорськ. Стадіон «Авангард»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhYpC0YgGBRCjrrONQlerPDg8MEAN_qPmj5S-p2vurkw0TFYb9c2gXV0ScT4WQFtmBn44CxCd29DbzgR2v0xJb3E75WKBqSePYhBxZuvyNCROkI0XYg2_-6-upeSq9zrG3qBjQFFZfye7uq/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210765.JPG) |
Краматорськ. Стадіон «Авангард» |
Після повернення парку в 2016 році історичної назви Сад Бернацького ініціативні керівники міста приступили до його реконструкції після довгих років забуття.
![Краматорськ. Сад Бернацького Краматорськ. Сад Бернацького](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjPhtXyjcqZJagmYCe8w8Y4BN3tStfA5MdlSaZkM6KjN39S-eA2BEE2WDzoYTL4DQfqDmowEE46C8sAtr8BAWayIwwKHXHYsZuroSkS8tYKVez6OrOmC52erOJVvPNiYlbPmUDQJYUL4F3t/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210825.JPG) |
Краматорськ. Сад Бернацького |
3 вересня 2017 року відбулося урочисте відкриття Саду з одночасним проведенням спортивних змагань, концертів, конкурсів, ярмарку і розважальною програмою. Вхід в зелену казку починається з арки, біля якої розмістилася зручна автопарковка.
![Краматорськ. Сад Бернацького. Автопарковка Краматорськ. Сад Бернацького. Автопарковка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh8OU8gjybzMfU_6VGcJcdMDetIroeQFWK6LALJDDTlORKPdUPtQaOqeO5K1Tt2mMBlwWuvwvTLrxH5eT_QED02IoMs-tE-IAg-TjmKjLi5jz0Kh6GdNPfZ2X__JcRqiGyCKQ80kDp8FnG0/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210738.JPG) |
Сад Бернацького. Автопарковка |
Уздовж алей і велосипедних доріжок висаджені багаторічники і декоративні чагарники.
![Краматорськ. Сад Бернацького Краматорськ. Сад Бернацького](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgmdYNHuWcVkVcAg-OvaLtpBv-zAGx3dBji95G7dqL0rStlvQrLNH7J7o9buYEBUNn41vIP0tBkFI5nGGGjijjr7bjAtiGINCebWAuLBjJV1ysmDb_GJwuvIP4d2z8G1XVQCVOSahxKcna4/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210828.JPG) |
Краматорськ. Сад Бернацького |
Разом зі старожилами парку є столітні дуби, вони стали новою зеленою складовою куточка природи в промисловому місті.
![Краматорськ. Сад Бернацького Краматорськ. Сад Бернацького](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhRjrNggONkXBxb-KokgMu9AqkdmteMf093Dyis1r1nUhHhX4YXmpnWCRRurWwUWeRQmQBjuZJUmjm-ffGMTVwY-4VDtT_aQ8P-o_e-ixvZXdnjRwicSxwizZx24z22Tjbza6JgLTzoAjj-/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210821.JPG) |
Краматорськ. Сад Бернацького |
Для подальшого розвитку спорту та пробудження командного духу у городян відкрилися нові майданчики для пляжного волейболу, баскетболу та футбольне поле.
![Краматорськ. Сад Бернацького. Нові спортивні майданчики Краматорськ. Сад Бернацького. Нові спортивні майданчики](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjIcGB5R9zy3fPPuYboAFhMEaWADg5MsoeHtcEaGXUzq9QsOHcMGr5-ZeiwQGlGN55mDuOyNH_voDN4P78OYOgt6DB6Gbje4IW0HmHLf1ObIvis7L7E_TfHccRHKvfVsO-Ip51K0ESwLGBd/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210770.JPG) |
Сад Бернацького. Нові спортивні майданчики |
Для скелелазів і альпіністів споруджений комплекс з перешкодами і завданнями — мотузковий парк.
![Краматорськ. Сад Бернацького. Мотузковий парк Краматорськ. Сад Бернацького. Мотузковий парк](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi4tFWPGozedmeN1wUbgPu57cWtkgMfBm4kzRlvT46_uGNlYZjHDI4SdDSLRN6pC6CwZORwQD8pRNnSOduLdXPCxFPGwxgrziUo314DVxjAHLrXtIZKlNFcWWKV9xaMwO4cWYE96af8j9yY/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210818.JPG) |
Сад Бернацького. Мотузковий парк |
Різноманітні атракціони, сучасні дитячі майданчики, танцювальний майданчик доповнили список розважальних об’єктів.
![Краматорськ. Сад Бернацького. Танцювальний майданчик Краматорськ. Сад Бернацького. Танцювальний майданчик](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhWPnZDG_kif0212PCdIAdgjksqIjDijdJnYn4IMbTUjfcT5RMoe08wv1Bd2iKLXjWsFeJwso9t90fPiAV_4WBU8Az2KxZzShbQwuzRSdSfGXXo9ZtDZ0wG8NgBf6aKS2Vqf8CaA9nN67We/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210819.JPG) |
Сад Бернацького. Танцювальний майданчик |
Пікнічок можна організувати в зоні барбекю, де встановлені альтанки і столики. Разом з цим, кафе і торговельні точки в різних куточках парку відкриті для відпочиваючих.
![Краматорськ. Сад Бернацького. Кафе Краматорськ. Сад Бернацького. Кафе](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhSqWlrUii0gntLsmMYuM5A0PED7tHERkNp9OIDW2CRNSWMF-X7fG6AvlSXlewib0RuZH3gJtl-gm3-FbQeRvwoVc22YR49HnnkMWV8txSGYh6QUMUqMlwA3ZTyH7CF-XH1gKDvW2q1A7P_/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210775.JPG) |
Сад Бернацького. Кафе |
Асфальтова доріжка йде вглиб парку і закінчується містком через річку Другу Біленьку.
![Краматорськ. Сад Бернацького. Місток через річку Другу Біленьку Краматорськ. Сад Бернацького. Місток через річку Другу Біленьку](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjYDj883WsBnlu9dg6pP0LdOkdBy0RFCNMbxNfaq3j9mn8rErIyqdDfUHsPnskoSyzlW6DzSrrxcJRVbqLIml4GxhYsbeLa8gvC0Fb3GDHbub4ThyCS4aUuz6qI9piwlErvXoeHVJ-QwNy5/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210751.JPG) |
Сад Бернацького. Місток через річку Другу Біленьку |
Значну територію ще належить освоїти і упорядкувати. У планах створення траси для картингу та інші проекти.
![Краматорськ. Сад Бернацького. Інсталяція на спортивну тему краматорського скульптора В. В. Гутирі Краматорськ. Сад Бернацького. Інсталяція на спортивну тему краматорського скульптора В. В. Гутирі](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEigufFJY4ppSXATJ7_cFKsh7TG0e6NzKWmH0qI5SFMzpzIeYXeTOp4OZP9hOzOCYElTJ8BCddu05VL426RzUX8Jjnry9cCki8mTeBARTFT1fYqXbeZ8mixO6rQjIwT_MKh1Zkm7uIBuwY-_/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210746.JPG) |
Сад Бернацького. Інсталяція на спортивну тему краматорського скульптора В. В. Гутирі |
Звичайно, помітні недоробки та брак. Але головне, що з мертвої точки зрушило те, що десятиліттями перетворювалося в руїни, а городянам повернули улюблене місце відпочинку.
Координати: 48°43'3"N 37°33'5"E
![Краматорськ. Сад Бернацького. План-схема Краматорськ. Сад Бернацького. План-схема](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhk8QEKvt1yAHgzr9PTWtTBFgNJOZqGo6zd8xlzzSbLN3VhRB5wtLhUwc4R60aUo1cKmp5Eh_3IvqJIwkqxXljvLBNKnO1s7AGoERqkilH_1pcZKc9TB4UUAonJ7Dz4X9hXZEZLy678TP1h/s580/+trip-impressions-ukraine-kramatorsk-sad-bernackogo-P1210743.JPG) |
Сад Бернацького. План-схема
|
Немає коментарів:
Дописати коментар