Сучасні міста втрачають свій історичний вигляд. Інтенсивна будівельна діяльність змінює стилі містобудування, при цьому зникає та атмосфера, яка допомагає відчути витоки зародження міста. У Донецьку залишилося всього кілька будинків дореволюційної епохи, коли промисловий центр називався Юзівкою, і почався економічний розвиток регіону.
![Донецьк. Вул. Постишева. 2017 р. Донецьк. Вул. Постишева. 2017 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhV8BbAhLUKzioksoQ2AuL3sOf1M-j8q_lgVvGel8EoF5EZPZCMNtWZl29COhnusX7uz_5jlv40NXa5VGfDitkPLq9qTHldep93XoFVfP2HRYIdh4km8DEUPb-cZviy-7GaigRQdhR6BrI/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210025.JPG) |
Донецьк. Вул. Постишева. 2017 р. |
Пройдемося вулицями Донецька в пошуках архітектурно-культурної спадщини, що зникає з часом.
![Донецьк. Вул. Постишева. 2017 р. Донецьк. Вул. Постишева. 2017 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgZkf6Q8m4gLAexrXOPPV5jqlftIU5GGVxMGI3T10y3PDDceKOAteNzpYn6koty3jJ0kDQhMDx3C4ppJSXH_Wdau_YL6NR5zV6fYbDeNALjMr-XpyUtbDTQ9X7vBoUpYtHWMX6If-1LFIs/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210021.JPG) |
Донецьк. Вул. Постишева. 2017 р. |
На вулиці Постишева, колишній 7-й лінії, збереглося найбільше історичних будівель.
![Донецьк. Вул. Постишева, 23 Донецьк. Вул. Постишева, 23](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgAvCTC8vJRnGWXblKqBbpOZnIgXwNSd5ynORa6xjypWyulRxx8ri-xnzK53ZqJY3nYX6xFreh9GxM5RWdjQuoK7MMQNjUPGVbdKV0hU1twAYyKyQ8JAkA4TREzBgcrrXAXWiz6PirlQfo/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-image-0-02-05-64ad8f9fa5ff050d483f9664925da5c6d889681baec81e8a6b0228ba94cd56eb-V.jpg) |
Вул. Постишева, 23 |
У північній частині міста вони споруджувалися в англійському стилі для іноземних фахівців і не дивно, що перший і єдиний готель одержав назву «Великобританія».
![Донецьк. Вул. Постишева. Готель «Великобританія». 1883 р. Донецьк. Вул. Постишева. Готель «Великобританія». 1883 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEghP0a3d0FBgoIzkTopquu5iAC1vZlkDDGieh2UmuBst3yqmJK2AGi70b06XkSKD8N4HwNMNQtDxIRXMI4ATDGSe3GeiC8uPYatVKW9TCcdrW2PbqVK0kP7GpYJ4GuzD60fFC7TzsQdk5k/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-image-0-02-05-70ba25994a5a82db1185dfc5207500af38ff3bd0c530dca8ddfa857275d76035-V.jpg) |
Готель «Великобританія». 1883 р. |
Старожил міста, з 1883 року він не втратив свого призначення. Спочатку готель був двоповерховий, пізніше був надбудований третій поверх. Поруч з ним розташовувався ілюзіон. У «Великобританії» зупинялися О. І. Купрін, В. В. Маяковський, Теодор Драйзер, К. Г. Паустовський та інші відомі особистості. У 1920-ті роки буржуазну назву змінили на будинок робітників і колгоспників «Жовтень», але з часом історична назва повернулася.
![Донецьк. Вул. Постишева. Готель «Великобританія». 1883 р. Донецьк. Вул. Постишева. Готель «Великобританія». 1883 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiTDuevUtk6o68bo-06ZoXLnGMqCQpjgzjFJpYKo8exJ3iBdxULb9PUJDVPg_6cpnogHnT59PUHVS-tkLoQObvxTB2VV8yJnMb5VK5KbrHA4qhG4Jf6iBAS2zgVz54O9KpQlNSgBeDQjw0/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-image-0-02-05-bcf9e7b5bb92f7f98aab09155d00d3f643e769973a93db2bda5acc64734a4f9f-V.jpg) |
Вул. Постишева. Готель «Великобританія». 1883 р. |
Будинок № 55 побудований в 1903 році в стилі модерн, яким дуже мало представлений Донецьк, і має статус пам’ятника архітектури.
![Донецьк. Вул. Постишева, 55. 1903 р. Донецьк. Вул. Постишева, 55. 1903 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjXFaNacADQDanH3aAZwY7J4f5bkXEmMpK0nyO8w_poI5ejSuE93zCQujsog_4ai3HMcM2tlf-aXE0tyh5xuNST5wRUpgANH6oipKu2wi_Qoq8KPizlik9MUnETusitDpSk0oPohr6kx3U/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210027.JPG) |
Вул. Постишева, 55. 1903 р. |
Він належав Давиду Кролю, торговцю облицювальною плиткою, кахлями якої виконаний фасад будівлі. Споруда вціліла під час Другої світової війни, в 1980-і роки постраждала під час пожежі і знаходилася в стані руїн кілька років, поки за неї не взялися вмілі руки.
![Донецьк. Вул. Постишева, 55. 1903 р. Донецьк. Вул. Постишева, 55. 1903 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjR7PW_IggJHPezEsxY_U7cE23grhY_nleknK5N7sQ-gJWk8kPUIXDHMfHfKnGGDRxwQ4G7S7dHwKzIf-2-5sFa4LLZiSCsxASsqfJ-71IiCFDuiz3wT50xM1DBeJBHPJEjOoWqMPsOGBk/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210026.JPG) |
Вул. Постишева, 55. 1903 р. |
Навпроти (вул. Постишева, 44) розташовувався купецький будинок кінця 19 століття. Будівництво величезного торгового центру поглинуло пам’ятку архітектури та історії, і зараз ми бачимо імітацію фасаду, зміщений муляж.
![Донецьк. Вул. Постишева, 44. Торговельний центр, імітація фасаду купецького будинку Донецьк. Вул. Постишева, 44. Торговельний центр, імітація фасаду купецького будинку](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjv9IOJAC1CFPKu35R9_jGK4etdEAuFSCIhpwXeHEumARCEBS0tMlUFFqDSPyWhWc0i7p07odZ9Oq1PzZJ2c-5PNxkRZ8YaHcPg1BXfRlxevletv3hyphenhyphen9yFCCt25WeAdnrvKKaPiHgmyqmc/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210022.JPG) |
Вул. Постишева, 44. Торговельний центр, імітація фасаду купецького будинку |
![Донецьк. Вул. Постишева, 44. Торговельний центр, імітація фасаду купецького будинку Донецьк. Вул. Постишева, 44. Торговельний центр, імітація фасаду купецького будинку](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_DdpT5WbKSq2CfxBfV2GpG742UQrYAc3uWgdYAXBoKI3QQito-iaIJOJD8pcCB7gaiZZ8s9d7R7pMY5-EFceUSKvPsZBnV-SEi8Yz0DJuTc9nDuLjZ6WPOvU4v0naoAeWjFXV8mqfMJU/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210024.JPG) |
Вул. Постишева, 44. Торговельний центр, імітація фасаду купецького будинку |
Без особливих зовнішніх переробок вдалося зберегтися дому брандмейстера і пристава Екка (вул. Постишева, 48).
![Донецьк. Вул. Постишева, 48. Будинок Екка Донецьк. Вул. Постишева, 48. Будинок Екка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhM1A95Ni27-JXnkgTfDYdGAkedfjBTwk9Sz9wMi4yME8gAANPBz5blATM-oQiF24Gzaz6FQWntC7ssaOBwFDMW0-yJRGSwzUcd8mzpBJA7PNUaH8mfrRZy9SeQfvFt4p9qTmQ1EJ9w258/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210013.JPG) |
Вул. Постишева, 48. Будинок Екка |
Ажурна оздоба виконана з трапецієподібної і округленої цегли, ймовірно, виготовленої на заводі сусіда, Давида Кроля.
![Донецьк. Вул. Постишева, 48. Будинок Екка Донецьк. Вул. Постишева, 48. Будинок Екка](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhyun_tB3-sDRe4Oyi_7QTwzt_hZr-2-5nMSOYRcuuKxhQNXVrzWI7vnE0q_albgnokNV_xjNNR0Qm_Umrw4g1wo3Ivq885YBJkmTqTpIUMaAlX-4jed7SbjayouLwR2ZFHuYiNhOSezxw/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210018.JPG) |
Вул. Постишева, 48. Будинок Екка |
З червоної цегли в 1903 році побудована братська школа (вул. Челюскінців, 49).
![Донецьк. Вул. Челюскінців, 49. Братська школа Донецьк. Вул. Челюскінців, 49. Братська школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgCSJC2tL_b3acvJEiuI3RXYtVp-Ipxk5oAaJ1GKqOlvSYbgm_FFTSYfslH4W5iwAzIGwYP11JyW33piKlUVn3c4JFk-drHn8KQfdTx9wtIwNI7iux6GdXMVg-_eoUD4P1iAgRKhqz6MFw/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210189.JPG) |
Вул. Челюскінців, 49. Братська школа |
Вона була заснована церковним братством Спасо-Преображенської церкви, підірваної більшовиками в 1931 році. Православне братство займалося наданням допомоги населенню, просвітницькою діяльністю, будівництвом притулків, дитячих ясел, лікарень. Коли надбудували третій поверх, школа разом з «Великобританією» були найвищими будівлями в Юзівці.
![Донецьк. Вул. Челюскінців, 49. Братська школа Донецьк. Вул. Челюскінців, 49. Братська школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimZ4dl8cyVN3OOs3xJWUPCMqHSbwVqRsAvEKOSvZHSDygOrTcR0UsF6prb7TfNfDzZ39HayGYtOu0XUUl6JKkaTcwAoJAx61Hl2gyF4HXz3emMv9QyBFKyeU7yfl-7qwxRw-hRiqyuauk/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-690555.jpg) |
Вул. Челюскінців, 49. Братська школа |
До революції 1917 року в братській школі налічувалося тисяча учнів, це були діти різних шарів населення. За сторіччя будівля не змінила освітнього призначення. У різний час тут розташовувалися різні учбовіі заклади, краєзнавчий музей, педагогічний інститут, вечірня школа.
![Донецьк. Вул. Челюскінців, 49. Братська школа Донецьк. Вул. Челюскінців, 49. Братська школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhM8LnF4OePI9Q2W4Y0K6tg4Ry4eQQZaQwGcApshoQynw_ziyCG5cmZv7V0Le0CrotfsWi8XTALn54jxzo4mP5sxyW6b12KTsfCYXCfLzAcrH0jfMIwhjoRLeLDFwEcxRVfhI4yZWD4GaY/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210186.JPG) |
Вул. Челюскінців, 49. Братська школа. 1903 р. |
Можливо, в будинку навпроти (вул. Челюскінців, 54), проживали школярі і студенти братської школи. Сусіди дуже схожі цегляною кладкою.
![Донецьк. Вул. Челюскінців, 54. Житловий будинок Донецьк. Вул. Челюскінців, 54. Житловий будинок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjuxfiW2P3GzCHQ6jiu4tVglq_jxqtlQBtLGVLWKsKoXwCc8D0c1Wk7zx8I4DTDTm5qNma-qAmn6KPblZXQMD5PxUqIDo1bafTlfgcor-F316-JdofVu-xSsgkPm2HTnKGLm_rByhmE-lQ/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210191.JPG) |
Вул. Челюскінців, 54. Житловий будинок |
У 1879 році невідомим архітектором побудована по вул. Ткаченко, 113 школа для дітей англійських фахівців.
![Донецьк. Вул. Івана Ткаченка, 113. Англійська школа. 1879 р. Донецьк. Вул. Івана Ткаченка, 113. Англійська школа. 1879 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUbiLO60f5DHsFplOvsi82N1W9-qkFJkiQUkk8MYISUUngQZA346Jm37kQkrAobCjNc5JkkTo3UA1uZbXMFMvcDMaeBiypAtFJu9ix8rERy6a-zX-vEhoLJGq95j-uo3DZVcLRhZGKjaU/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210166.JPG) |
Вул. Івана Ткаченка, 113. Англійська школа. 1879 р. |
Краєзнавці сумніваються, що будівля призначалася для навчання невеликого колективу дітей з Об’єднаного Королівства. За радянських часів тут розташовувався РАГС, і багато донеччан, які зв’язали себе узами шлюбу в цій будівлі, згадують круті дубові сходи, якими
молодий піднімався нагору, несучи на руках свою обраницю. У 2002 році був надбудований мансардний поверх і зроблено оштукатурювання, що імітує цеглу.
![Донецьк. Вул. Івана Ткаченка, 113. Англійська школа. 1879 р. Донецьк. Вул. Івана Ткаченка, 113. Англійська школа. 1879 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiwDsOzX1jv1b3l4E19miVKzQuQaG1-pMIz4XOVjgWPG16y9WQjwBvFHQDtd69VjfqcVVpqGZEBljBUhjhOEXOM_cgPVi1TGHfcyKYLO9tadrFLahZFMAh0vWz7TTn9kj_aYYv3n2ysbng/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210165.JPG) |
Вул. Івана Ткаченка, 113. Англійська школа. 1879 р. |
На Григорівці по вул. Пухова, 23 зберігся корпус церковно-парафіяльної школи, заснованої в 1873 році при Свято-Миколаївському храмі, який зруйнували в атеїстичні часи. Другий корпус школи був перебудований і зараз там знаходиться гімназія «Гармонія».
![Донецьк. Вул. Пухова. Церковно-парафіяльна школа Донецьк. Вул. Пухова. Церковно-парафіяльна школа](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhTP4ii2QyQVrfe_raiCXZCWGhdHQDclgYq4inI3TptMP05hSojT6ZslIei-127n9W58GLPOfyvWBGJSswAvsQw6F67LVnxCN9vAkbddCSr4yaThPF9xf6ekADlKl0tFGCLaDME7WNRMVU/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210067.JPG) |
Вул. Пухова. Церковно-парафіяльна школа |
Повертаючись до будинків, власниками яких були промисловці і купці, з особливою гіркотою через його руйнування, хочеться розповісти про будинок Юза. Джон Юз — інженер, промисловець, засновник Донецька. У 1869 році він розпочав будівництво металургійного заводу, а в 1873 році — власного будинку.
![Донецьк. Вул. Клінічна. Будинок Джона Юза. 1891 р. Донецьк. Вул. Клінічна. Будинок Джона Юза. 1891 р](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiizddUaUTtNBVWSSdCl8f5H9SxL8txqdBgSgT9eYi6H0iqZwEqpHVoAi1vZ9738TkUP5Pay8ci4Tkib-XRgkeC1pvxlJDpigpFyl4CYfw1Pgt3YvpkuAt_MMT3EBDgfIcRKPPeqMywj1w/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-690542.jpg) |
Вул. Клінічна. Будинок Джона Юза. 1891 р |
Одноповерховий особняк не сподобався дружині і дочці, що прибули з Альбіону. Проекти російських зодчих виявилися невдалими і будинок реконструювали за проектом англійського архітектора. Господар не дожив до новосілля 1891 року, Юз помер в 1889 році. Біля палаццо з червоної цегли, критого залізом, був закладений сад. Електрику та водогін провели від заводу. Велике сімейство в 1903 році покинуло Юзівку.
![Донецьк. Вул. Клінічна. Будинок Джона Юза. 1891 р Донецьк. Вул. Клінічна. Будинок Джона Юза. 1891 р](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjTwQKKT8rORsL13qw4IIhyphenhyphen90cw2ZgnR9FVcuzYySrITPiYhxzd2dpQgqHd9sfxQQZTs4APZRCsnrENH6gQ8Cvor7WjmLXtIKiCJL2AZQP9Re7FRLxMWa7AjbNVgji1hWfUbWReCHub9qg/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-690541.jpg) |
Будинок Джона Юза. 1891 р |
Кілька років в ньому жив керуючий заводом Андерсон, який теж повернувся в Англію. До націоналізації більшовиками в 1918 році будинок належав управляючому Свіціну. До Другої світової війни будинок служив житлом для директорів заводу. Після приміщення зайняли різні організації, а потім почали розбирати і продавати цеглу.
![Донецьк. Вул. Клінічна. Руїни будинку Джона Юза. 1891 р Донецьк. Вул. Клінічна. Руїни будинку Джона Юза. 1891 р](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhh3QLAs7AqVbbvYGVrUK7wZmtbi9Qg3mqQBvLELd5DEpQOIwYI9yC6r7iGWHB563fZg5NiwEqmA3yMscGdcAgDyF417Xa4mwRb8QXUaVoHSNYUWDK8d97OXiD_841STJLT6Dv8-nfBzKU/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210091.JPG) |
Руїни будинку Джона Юза. 1891 р |
Зараз від прекрасної будівлі залишилися руїни, огороджені парканом, за який не потрапити.
![Донецьк. Вул. Клінічна. Руїни будинку Джона Юза. 1891 р Донецьк. Вул. Клінічна. Руїни будинку Джона Юза. 1891 р](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjxhPJDxfYhxoThBG8IU_INXGWbxyWe4qIKNK8I1tHQoONGbsHw_Jm9c8DsepxARMCDQyGBk8_f4d3_-0qel3F_423pn90ILoyq6CjducatjlvSRAfOZEmcN8MqFCj3ALnMrNP1pnqa-YM/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210096.JPG) |
Вул. Клінічна. Руїни будинку Джона Юза. 1891 р |
Така ж сумна доля спіткала будинок Нестерова або, як його ще називають, Арчібальда Больфура, співвласника ДМЗ. «Ластівчине гніздо» датується 1889 роком.
![Донецьк. Вул. Понтійська. Руїни будинку Нестерова. 1889 р. Донецьк. Вул. Понтійська. Руїни будинку Нестерова. 1889 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjsdpiGmNtOAHBqQHybKO8ogn2IY39oF-viEa8sOZsSkCFD2hegPcVouW8_koY4JdB7PREwtQ5GZxOcrS55wbslMTHwAK4jjlXHAzUXfY90aZ3LQ4pRP__eM7xpORgMNdHXcZd_dgAAxgY/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210111.JPG) |
Вул. Понтійська. Руїни будинку Нестерова. 1889 р. |
Одна з веж, що вже не існує, нагадувала церкву святого Георгія в Лондоні. На другу, триповерхову, шестигранну зубчасту, зі склепінчастими вікнами, вели сходи.
![Донецьк. Вул. Понтійська. Руїни будинку Нестерова. 1889 р. Донецьк. Вул. Понтійська. Руїни будинку Нестерова. 1889 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEibd2J0R6d63QxhsDNjBdN1ZBmGUG0h8vy2eiIwP6m1AsITmmGdp2WMEuuxvNXnpQ5KGQaQlSrUc4wBtgU2WmmXTkuD9LiN77T9eXO4f0EwbWn6O1ax9Ma5dNWbFI_3WVDm2IFSUPI2eG4/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210131.JPG) |
Руїни будинку Нестерова. 1889 р. |
Стіни шириною 70 см були облицьовані плиткою. Зараз це суцільна руїна, вхід на яку відкрито з усіх боків.
![Донецьк. Вул. Понтійська. Руїни будинку Нестерова. 1889 р. Донецьк. Вул. Понтійська. Руїни будинку Нестерова. 1889 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgyXZ2GoA8bNPCaw9EiUb3lNRd0xJ0NG8xrQnjHnRCff4QzVWUvmjgPdzhGy9-HaUyjIi3nArJLAz9cWBCWgo5TpUEOsg4s9qLpGZNJBc41F8-JKVjQq0ssWmi8a5L27BYEb1VmzcRfiio/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210134.JPG) |
Вул. Понтійська. Руїни будинку Нестерова. 1889 р. |
Дому купця Горелика (вул. Жовтнева, 82) пощастило більше. Побудованій в стилі модерн в 1905 році будівлі з загостреним куполом надано статус пам’ятки архітектури і містобудування.
![Донецьк. Вул. Жовтнева, 82. Будинок купця Горелика. 1905 р. Донецьк. Вул. Жовтнева, 82. Будинок купця Горелика. 1905 р](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj-g0OOGMDZwOxTxqqaU8DWcjqVkb7bGcU_DaC7sis3ofwr5Du8UUtRA3m155k3sEuft-Qxynflc37_kS0Mhm8MoyzAJcog5l01NuQ7plAfjciCYhbENunqc6QT-tGQbVSqubYEQkG95cI/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210179.JPG) |
Вул. Жовтнева, 82. Будинок купця Горелика. 1905 р |
Завдяки спортивному клубу «Олімпік» відреставрований поміщицький будинок Рутченкових. В кінці 19 століття в робітничому селищі ця споруда здавалася справжнісіньким палацом.
![Донецьк. Вул. Івана Ткаченка. Будинок Рутченкових. Адміністрація ФК «Олімпік» Донецьк. Вул. Івана Ткаченка. Будинок Рутченкових. Адміністрація ФК «Олімпік»](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMC5_K5NJ8o_qjUFTRFUKYbMjsIMu-YeoIRAP9YD3Yd9H-ssJhqWvAaxUblYM7BxqTtvPj86eUPCGs99tWiB253mbmnS93cIAixagBnh47UO9BWM-agr6sYgvuVdZqBY6dkMVgznRfr_Y/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210054.JPG) |
Вул. Івана Ткаченка. Будинок Рутченкових. Адміністрація ФК «Олімпік» |
Розташовані через дорогу корпуси колишнього заводу Боссе і Генненфельда так і залишилися промисловими будівлями.
![Донецьк. Корпуси колишнього заводу Боссе і Генненфельда Донецьк. Корпуси колишнього заводу Боссе і Генненфельд](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiL3_942ODWq5oiM-PgP2k5TJUdRqv9kSpyeChCRangPExESL2iYcqzdOIcjBY_cSFs1Dwm6pYXn3kpGG3pzsOgEZLUZ9ocEfi0Ub00LLGMWin4CNwx_Z3g4fN8qc4mP_EMkzBhq0Lmz-s/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210056.JPG) |
Корпуси колишнього заводу Боссе і Генненфельд |
![Донецьк. Корпуси колишнього заводу Боссе і Генненфельд Донецьк. Корпуси колишнього заводу Боссе і Генненфельд](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgp1Mmh4QuafIHwZOYTmhIfAn5P6Cu6ipTURoXXaOYkZ7alvu4wSXDvQbc48kHu5phdKlfIzKJ-tnp6PgOQlLUEM1Z8YQgDlIiMNRJyIEiUa_759_4dhOUBib20Bcm5ICNPDqAwP3SLiTg/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210071.JPG) |
Корпуси колишнього заводу Боссе і Генненфельд |
Такі будинки барачного типу з декількома окремими входами мені зустрілися в районі Маслівки.
![Донецьк. Вул. Тушинська. Житлові будинки Донецьк. Вул. Тушинська. Житлові будинки](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_dzOxaJSzmIW-Uph1SepG82rBL293mWryjCbz5TcHfRTVu3yobzkFmY1K1HFtPvj_pFDdhtjpgsilbOm-_MXhEJzvgF48xNt3BkTmE8fJ-EOquhjcXa6f_CsWm1pviwSVmjePYtAIp5A/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210145.JPG) |
Вул. Тушинська. Житлові будинки |
Житель однієї з квартир вважає, що будівлям близько 150 років, і вони є ровесниками Юзівки.
![Донецьк. Вул. Тушинська. Житлові будинки Донецьк. Вул. Тушинська. Житлові будинки](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhJT0rKdm1sm3TY9YIxVqaY93lYi5xRNa0JDSGxw91jQIvL4dq7xmd-D5IAeLEsTirJZXmCuR-aFl1ddsXss_ti_34fbjWojmpBd0hmnJ3iEQdv7BrJHUJIpXKgDC43pdrSCxOXGLOD3qs/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210148.JPG) |
Вул. Тушинська. Житлові будинки |
Для керівного складу і британських фахівців будинки будувалися переважно з цегли,
![Донецьк. Вул. Червоноармійська, 76. Житловий будинок Донецьк. Вул. Червоноармійська, 76. Житловий будинок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhOCgAtNSXoamL625BSBpjPqjsy3beXNuhxSYKqbKoH71Sh_tgXnFYdIo2KHWVJ8LpN374nDVYs0fUf-0783rf3bnGE4l8S_dBWt1tfQU1o1UIpUFMoSAukmF0KGDlxyzRN0F2TA5ReEZ0/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210181.JPG) |
Вул. Червоноармійська, 76. Житловий будинок |
![Донецьк. Вул. Жовтнева, 83. Житловий будинок Донецьк. Вул. Жовтнева, 83. Житловий будинок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7GqWYgpyqmRPdfvEA50ywfEhbpJBhg91tk7-hIkJPwDyOmYCgjEPUoZaWHLLxdh646Z7OlEn8jeCMFfBxH_s4i4t7BeNHOEjq8mU9omlxCOWsqtcQKbdCzBEfjQrL29BGNzQg-WTP_3Q/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210620.JPG) |
Вул. Жовтнева, 83. Житловий будинок |
але камінь, що видавався з шахти разом з породною масою використовувався дуже часто.
![Донецьк. Вул. Івана Ткаченка, 131. Житловий будинок Донецьк. Вул. Івана Ткаченка, 131. Житловий будинок](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhl0A0FEgOwcTqb7jzbZL9AvZxdkE64ggh7C7TdKSWVZRAJ_OOnxAtrY6i14J_XUeSalKUsgHBprOF9BxNbqH2j_B1V2Mg4uNkwUXYRKoEuOsi2_ozT9XqvN0o227OAq6B8hw34-NsX1fI/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210157.JPG) |
ДонВул. Івана Ткаченка, 131. Житловий будинок |
![Донецьк. Вул. Івана Ткаченка, 94 Донецьк. Вул. Івана Ткаченка, 94](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgqNSuVyJntck04NR5kdFuB2PSv25Uv9Rzx13SyCfo61ZAeSxzezc7lgOESZi6dsvz-htzJO7-PZfr5TIEeBaz-S6qmeWX_ZiH1O3YasaS-1IrRkkxjtVLxLkCRLkKz6uIKAhcx2BymAtA/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210177.JPG) |
Вул. Івана Ткаченка, 94 |
![Донецьк. Вул. Лівобережна, 25 Донецьк. Вул. Лівобережна, 25](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjh5m03CTcmWMhPCNjLG_2ssniQWexR0wj57PYytElRp7L8LsYynKyPt0-0Cc8p9JPxPgwVoUXm2-ipV3ecwOxKRmAjO8fFPmKU-S0i6nZiXiDyTncjSiOAHM45qd43OF_kOcvm2_rAlac/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1200995.JPG) |
Вул. Лівобережна, 25 |
Лікувальний корпус психо-неврологічної лікарні (вул. Лівобережна, 76) зберіг не тільки зовнішній вигляд за 125 років, а й дату на фасаді, що вказує рік побудови.
![Донецьк. Вул. Лівобережна, 76. Риківська лікарня. 1892 р. Донецьк. Вул. Лівобережна, 76. Риківська лікарня. 1892 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEihE0WFjMUTztiAN19T8_qCYjlnAguawjPbXemDG4_di5hCu95DKWeUpd_cPQmG5QPcamGZXJkgh00Xgg8-OB70I6PU4max1vk_Rlq1VXQ0dP0xOWTa8ZtJvCB01XUhacMwmk34VnaQjqQ/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210009.JPG) |
Вул. Лівобережна, 76. Риківська лікарня. 1892 р. |
Це колишня Риківська лікарня на 40 ліжко-місць, названа так по імені власника рудників Риковського. На цих рудниках в 1908 році від вибуху метану загинуло 150 чоловік, і саме в цій лікарні померло від отруєння газом ще 120 осіб. Медичний заклад вже давно зміцнили контрфорсами, як і кожна бюджетна установа, він потребує ремонту.
![Донецьк. Вул. Лівобережна, 76. Риківська лікарня. 1892 р. Донецьк. Вул. Лівобережна, 76. Риківська лікарня. 1892 р.](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjjFDNHyIauiHpdoH64n2XsgFxWJwSC0sHb7fHu0fGI-CdzZEF3R1oFyJDPPXlSjpdlCroDbp0fLVKaSrYZEAG2shIkzWo3fbhuPbkkaW7CZdNumsAeB2I_qc-nB-euMc0XLfmTrwLyjew/s580/trip-impressions-ukraine-doneck-staraya-yuzovka-P1210004.JPG) |
Вул. Лівобережна, 76. Риківська лікарня. 1892 р. |
Не зважаючи на історичну і культурну цінність, у великих містах зникають і зносяться старовинні будинки у великій кількості. Дуже важливо зберегти для нащадків ті мізерні рештки, архітектурну спадщину і атмосферу епох, що минають.
Немає коментарів:
Дописати коментар